Ultimate magazine theme for WordPress.

IV Tydzień Piosenki w Krakowie5 min read

IV TYDZIEŃ PIOSENKI W KRAKOWIE

W dniach 1-5 sierpnia odbędzie się w Krakowie czwarta z kolei edycja Festiwalu Podmiotów Intensywnie Śpiewających – Tydzień Piosenki. Wydarzenie to powoli nabiera rangi ogólnokrajowego festiwalu docenianego przez publiczność i artystów.

W tym roku festiwal organizowany jest w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego  w  Krakowie,   gdzie   w   pierwszym   tygodniu   sierpnia   zaprezentujemy   5 koncertów i spektakli artystów związanych z Piwnicą pod Baranami, Lochem Camelot oraz Pracownią Piosenki Michała Zabłockiego. Wydarzenia charakteryzować się będą autorskim repertuarem oraz będą wykonywane zarówno przez znanych jak i wschodzących artystów. Dzięki temu dorocznemu wydarzeniu podtrzymujemy i rozwijamy tradycję krakowskiej piosenki literackiej.

W pierwszym dniu festiwalu, w środę 1 sierpnia wystąpi Aga Dyk – wokalistka zespołu Brathanki, tym razem w solowym materiale z płyty „Odlot na Dominikanę”. Śpiewa piosenki do słów Michała Zabłockiego, Anety Stokes i własnych, z muzyką Marka Kościkiewicza, Marcina Nierubca, Marcina Kuczewskiego, Marcina  Cyzowskiego  i  własną.  Drugi  dzień (2 sierpnia) to koncert poświęcony pamięci Anny Szałapak. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć koncert z 2015 roku w wykonaniu artystki z towarzyszeniem rozbudowanego zespołu muzycznego grającego na żywo. Aranżacje wykona i zespół poprowadzi Jasiek Kusek, akompaniator i współautor pierwszego wykonania Anikotów. 3 sierpnia to święto Teatru Loch Camelot, który w czerwcu 2018 roku obchodził swoje piąte urodziny. Koncert nieco wspomnieniowy, ale także z premierami, jak zwykle w Camelocie pod hasłem „żart, łezka i groteska”, a wszystko w najlepszym literackim i muzycznym wykonaniu Artystów Teatru. Reżyseria i kierownictwo muzyczne Ewa Kornecka, współpraca muzyczna Stanisław Rzepiela, współpraca scenariuszowa – Michał Chludziński. Projekcje video, scenografia, światło – Ada Bystrzycka. Kolejnego dnia, zakończenie sezonu świętować będzie Piwnica pod Baranami, która wystąpi w repertuarze piwnicznych kompozytorów. Ostatni dzień to absolutna prapremiera – poemat jazzowy Bona Sforza d’Argona, czyli jak zaczęła i skończyła polska królowa. Katarzyna Cygan śpiewa libretto Michała Zabłockiego z muzyką Kuby Stankiewicza w scenicznym trójgłosie z autorem i kompozytorem. Artystom towarzyszą: Grzegorz Ziółek – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas, Bartosz Szablowski – perkusja. Reżyseria Anna Kękuś.

Wszystkie koncerty odbędą się na scenie Akademii Sztuk Teatralnych przy ul. Straszewskiego 21-22 w Krakowie o godz. 19.00.

Bilety do kupienia na http://biletyna.pl/event/index/a/9769 Szczegóły: www.facebook.pl/tydzienpiosenki

W 2013 roku w Krakowie powstał Amalgamat Podmiotów Intensywnie Śpiewających, którego celem jest produkcja i promocja polskiej piosenki o wysokich walorach artystycznych. W skład amalgamatu weszły między innymi Piwnica pod Baranami, Loch Camelot i Pracownia Piosenki Michała Zabłockiego zarządzana przez Fundację Poemat.

W dniach 2-9 sierpnia 2014 roku przeprowadziliśmy I Tydzień Piosenki w Krakowie, w ramach którego odbyło się 26 recitali i koncertów, wyłącznie w języku polskim. W związku z dużym zainteresowaniem odbiorców, powtórzyliśmy formułę koncertów, organizując w dniach 1-8 sierpnia 2015 roku II Tydzień Piosenki w Krakowie składający się z 27 wydarzeń artystycznych. Po przewie w 2016 roku, spowodowanej Światowymi Dniami Młodzieży, spełniając dalsze oczekiwania publiczności, w sierpniu 2017 roku po raz kolejny zaprosiliśmy widzów do spędzenia tygodnia z piosenką literacką, tym razem do Teatru Variete w Krakowie.

Organizatorami są: Fundacja Poemat, Kraków – Miasto Piosenki, Pracownia Piosenki Michała Zabłockiego.

Partnerami: Piwnica pod Baranami, Teatr Loch Camelot, portal biletyna.pl Patronat honorowy: Narodowe Centrum Kultury

Patronat medialny: KARNET, Tygodnik Przegląd, Miesięcznik Kraków, AMS, Kulturatka, portal medialny.pl, Wybieram Kulturę, strefapiosenki.pl, InfoMuza

HARMONOGRAM

IV TYDZIEŃ PIOSENKI W KRAKOWIE

MIEJSCE: AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE

1 sierpnia 2018 godz. 19.00 Aga Dyk, Odlot jak na Dominikanę Bilety: 50 PLN – dostępne na pl

Wokalistka zespołu Brathanki, objawia się jako samodzielna artystka z własnym repertuarem i pomysłem na siebie, w premierowym koncercie „Odlot jak na Dominikanę”. Zawsze sympatyczna i zawsze uśmiechnięta, tworzy naturalną atmosferę, burząc podział na scenę i widownię. Nikogo nie odgrywa, nikogo nie udaje, po prostu jest i śpiewa piosenki do słów Michała Zabłockiego, Anety Stokes i własnych, z muzyką Marka Kościkiewicza, Marcina Nierubca, Marcina Kuczewskiego, Marcina Cyzowskiego i własną.

2 sierpnia 2018 godz. 19.00 Anikoty, Koncert poświęcony pamięci Anny Szałapak

Bilety: 80 PLN – dostępne na biletyna.pl

W 2017 roku zmarła Anna Szałapak, „Biały Anioł” Piotra Skrzyneckiego i Piwnicy pod Baranami. W 2015 roku przygotowała koncert z tekstami i muzyką najbardziej znanych krakowskich twórców piosenki. Koncert ten został zarejestrowany wizyjnie i dźwiękowo. Teraz obejrzymy go na ekranie z towarzyszeniem rozbudowanego zespołu muzycznego grającego na żywo. Aranżacje wykona i zespół poprowadzi Jasiek Kusek, akompaniator i współautor pierwszego wykonania Anikotów.

3 sierpnia 2018 godz. 19.00 Teatr Loch Camelot – „Urodziny, urodziny…czyli – nie do wiary, że to już!”

Bilety: 60 PLN – dostępne na biletyna.pl

W czerwcu tego roku minęło 5 lat działalności sceny TEATR LOCH CAMELOT – zespół zaprasza na koncert nieco wspomnieniowy, ale także z premierami… jak zwykle w Camelocie pod hasłem „żart, łezka i groteska”, a wszystko w najlepszym literackim i muzycznym wykonaniu Artystów Teatru. Opowiemy piosenkami subiektywną, zabawną historię naszego Teatru w kontekście obchodzonych urodzin. Reżyseria i kierownictwo muzyczne – Ewa Kornecka współpraca muzyczna Stanisław Rzepiela, współpraca scenariuszowa

– Michał Chludziński. Projekcje video, scenografia, światło – Ada Bystrzycka.

4 sierpnia 2018 godz. 19.00 Piwnica pod Baranami, Koncert na zakończenie sezonu

Bilety: 80 PLN – dostępne na biletyna.pl

Każdy koncert w wykonaniu artystów kabaretu Piwnica Pod Baranami jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy. A magnesem dla nich są jak zwykle: niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe pieśni kompozytorów „piwnicznych”. Tak będzie i tym razem. A dodatkowo na zakończenie sezonu premiery, premiery, premiery!

5 sierpnia 2018 godz. 19.00 Bona Sforzad’Aragona, czyli jak zaczęła i skończyła polska królowa

Bilety: 60 PLN – dostępne na biletyna.pl

Prapremiera zaskakującego poematu jazzowego o największej kobiecej osobowości polskiego życia politycznego wszech czasów. Katarzyna Cygan śpiewa libretto Michała Zabłockiego z muzyką Kuby Stankiewicza w scenicznym trójgłosie z autorem i kompozytorem. Artystom towarzyszą: Grzegorz Ziółek – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas, Bartosz Szablowski – perkusja. Reżyseria Anna Kękuś. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, oraz Miasta Krakowa. Produkcja Fundacja Bona.