Ultimate magazine theme for WordPress.

Kraków – Teatr BARAKAH — DYKTANDA2 min read

0

„Wątróbka z cebulką krótko smażona, byle nie gorzka od żółci, jest zakąską doskonałą. Aby ją przyrządzić, należy kupić samochód i pędzić nim póty, aż się kogoś przejedzie. Wątróbkę, nieboszczykowi niepotrzebną, z wnętrzności wyjmujemy i wkładamy do lodówki. Trupa wyrzucamy lub stawiamy w zbożu jako stracha na wróble. Z wątróbki osób starszych tylko pasztet się udaje, ponieważ jest łykowata. Najlepsze są wątróbki młodych chłopców jeżdżących zwykle na rowerze”. Nieprawdaż?

 

„Dyktanda”, a właściwie „Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dzisiaj Michała – uczył pisać bez błędów” to krótkie historyjki pełne czarnego i absurdalnego humoru rodem ze światów Rolanda Topora, z dodatkiem ironii, składające się z ortograficznych pułapek. Stanisław Lem pisał je w 1970 roku dla swojego siostrzeńca, by sprawdzać jego językowe umiejętności i czy Michaś wie, gdzie „u”, a gdzie „ó” postawić. Spektakl krakowskiego Teatru BARAKAH jest próbą odnalezienia teatralnego wyrazu dla owych „u”, „ó”, a do tego „ż”, „rz” i jeszcze świetniej w akustyce starej żydowskiej mykwy wybrzmiewających „dź” oraz złożeniem w całość na pozór niepowiązanych ze sobą wizji autora „Solaris”.

 

autor: Stanisław Lem

reżyseria i adaptacja: Ana Nowicka

muzyka: Maciej Jabłoński

scenografia: Monika Kufel

kostiumy: Kajetan von Kazanovsky

choreografia: Tomasz Foltyn

przygotowanie muzyczne: Ana Nowicka

obsada: Monika Kufel, Małgorzata Zawadzka, Paweł Plewa, Paweł Wolsztyński

 

Linki:

Ekwilibrystyka przemocy “Dyktanda” w reż. Any Nowickiej w Teatrze Barakah w Krakowie. Pisze Olga Katafiasz w teatralny.pl

http://bit.ly/2tS8Xzz

Dyktand nie dyktujcie, ale je oglądajcie w teatrze “Dyktanda” w reż. Any Nowickiej w Teatrze Barakah w Krakowie. Pisze Magda Huzarska-Szumiec w Polsce Gazecie – Krakowskiej:

http://bit.ly/2tj0ckU

 

https://www.facebook.com/events/282154288857495/

16 września 2017

Czas trwania: 60 min.

 

 

BILETY: 40 zł [normalne] / 25[ulgowe]
✘ Zakup: pn.-pt. w godz. 10:00-17:00 i na godz. przed każdym wydarzeniem w kasie Teatru BARAKAH przy Paulińskiej 28, przelewem – http://teatrbarakah.com/barakah-wp/bilety-i-wynajem/, przed konkretnym spektaklem (jeśli są jeszcze wolne miejsca)
✘ Rezerwacja: rezerwacje@teatrbarakah.com / 12 3