Ultimate magazine theme for WordPress.

Michał Zabłocki zaprasza do Krakowa na festiwal III Tydzień Piosenki4 min read

0

1 – 6 SIERPNIA 2017, TEATR VARIETE

W pierwszym tygodniu sierpnia rusza trzecia edycja festiwalu Tydzień Piosenki w Krakowie. W tym roku festiwal odbędzie się w krakowskim Teatrze Variete gdzie zaprezentowane zostanie 6 koncertów artystów związanych z Piwnicą pod Baranami, Lochem Camelot oraz Pracownią Piosenki Michała Zabłockiego. Wydarzenie to nabiera rangi ogólnokrajowego festiwalu, który z powodzeniem wpisał się już w coroczny pejzaż letnich wydarzeń Krakowa i cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Jednym z inicjatorów i pomysłodawców festiwalu jest Michał Zabłocki, który zachęca do spędzenia wyjątkowo kulturalnego tygodnia na festiwalu w Krakowie.

„Tydzień Piosenki wyróżnia się spośród innych festiwali niekoniunkturalnym podejściem do treści i formy. Oczywiście ten brak koniunkturalizmu odnosi się do pewnego modelu piosenki. Robimy w piosence literackiej. Stawiamy raczej na sens i jego interpretację, niż na modne brzmienie. Nie epatujemy mocą nagłośnienia i niekoniecznie musimy być na fali najbardziej nowoczesnych trendów.”  – mówi Michał Zabłocki i opowiada o różnorodności przygotowanego programu – tegoroczną edycje festiwalu zainauguruje Czesław Mozil z repertuarem „Spowiedź emigranta”, który jest przewrotną, słodko-gorzka i zabawną opowieścią o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty. Śmieszne. Wzruszające. Niezwykle aktualne.

Następnego dnia odbędzie się absolutna premiera koncertu z udziałem światowej klasy akordeonisty, wirtuoza Patryka Sztabińskiego (koncertował w Carnegie Hall) i utalentowanej wokalistki Pauliny Grochowskiej (aktorka Teatru Rampa, uczestniczka 5. edycja The Voice of Poland) w muzycznych i słownych wariacjach na temat tang Astora Piazzolli. Projekt w unikalny, artystyczny sposób łączy dwie odmienne kultury argentyńską i polską.

Trzeciego dnia festiwalu spotkamy się z niezwykłym artystą – Jackiem Wójcickim, który zaprezentuje nam pierwszą od kilkunastu lat płytę z całkowicie premierowym materiałem. Nowe piosenki zostały skomponowane przez najlepszych polskich kompozytorów do moich tekstów, które powstawały od dłuższego czasu na tą płytę. Przyświecał nam cel stworzenia całkiem nowego repertuaru przy zachowaniu charakterystycznego stylu lubianego i cenionego artysty.

 

Fot. Tomasz Stokowki.

W czwartym dniu czeka nas Turnau/Zabłocki spółka z o.o, – czyli propozycja dwoista (a nawet troista). Po pierwsze – spotkanie trzech kolegów muzyków, z których dwóch nie umie grać na gitarze, dwóch na fortepianie, a pozostałych dwóch na saksofonie. Po drugie – wieczór składa się z piosenek, które Grzegorz nazywa “sowimi” (co sugeruje mądrość, ale i drapieżność), a więc nie tylko “swoich” (zamiana dwóch liter otwiera pole do wielu cytatów). W programie są też utwory z tekstami w co najmniej dwóch językach, niektóre trzy razy bardziej znane od innych (a o dziwo czasami nawet takie, do których tekstów wcale nie napisałem ja). Po trzecie – panowie dwoją się (a nawet troją), by zatuszować brak innych instrumentów.

W ostanie dwa dni festiwalu zapraszamy na spotkanie z uwielbianą przez krakowską publiczność Piwnicą pod Baranami, która wystąpi z ponad 30 osobowym składem artystów i muzyków. Miłość, tkliwość i burzliwa namiętność, śmiech i łzy w koncercie „Ta nasza młodość”. Na scenie usłyszymy najpiękniejsze i największe przeboje oraz zobaczymy najjaśniejsze gwiazdy krakowskiego kabaretu.

A na sam koniec wyjątkowy koncert artystów Teatru Loch Camelot. To kolejna edycja wieczoru piosenek pod hasłem „Och, Camelot!” – czyli autorstwa twórców związanych z tą sceną, której specjalnością są małe spektakle muzyczne, że „skończoną”, zamkniętą konstrukcją dramaturgiczną, oparte na tradycji wykonawczej piosenki aktorskiej i kabaretowej.

W tym roku organizatorzy festiwalu zadbali również o możliwość zakupu karnetu na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu, tak aby można było spędzić cały festiwalowy tydzień bez obawy o wolne miejsce. Bilety można nabyć bezpośrednio w kasach teatru i w internecie na stronie: https://teatrvariete.pl/repertuar

Festiwal ma za zadanie rozwijać tradycję krakowskiej piosenki literackiej, do której słuchania wszystkich zapraszam, nie tylko z okazji festiwalu. Do zobaczenia na tegorocznym III Tygodniu Piosenki – Michał Zabłocki.

Oficjalny spot festiwalu: https://youtu.be/gdeJRcXfW-w

Organizatorzy: Fundacja Poemat, Kraków – Miasto Piosenki, Pracownia Piosenki Michała Zabłockiego.
Partnerzy: Teatr Variete w Krakowie, Piwnica pod Baranami, Teatr Loch Camelot, CONNECTION public relations.

Fan page festiwalu: https://facebook.com/tydzienpiosenki
Profil na twitterze: https://twitter.com/TydzienPiosenki

Projekty graficzne: Agata Dębicka