Ultimate magazine theme for WordPress.

O historii na żywo – premiera książki “Hoberg, Hohberg, Hochberg Trzy Nazwiska Jeden Ród” z udziałem księcia Bolko von Pless2 min read

0

Hobergowie – Hohbergowie – Hochbergowie, trzy nazwiska – jeden ród

Uroczysta premiera książki dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego „Hoberg, Hohberg, Hochberg – trzy nazwiska jeden ród” odbędzie już w środę 16 maja o godzinie 17:30 w Sali Maksymiliana Zamku Książ. Spotkanie zaplanowano w ramach cyklu „O historii na żywo” organizowanego przez Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundację Księżnej Daisy von Pless, która jest wydawcą ksiażki. Gośćmi honorowymi premiery będą Ich Książęce Wysokości, książę Bolko (objął patronat honorowy nad publikacją) i księżna Marie Elisabeth von Pless.

W nadchodzącym tygodniu książka zadebiutuje w sklepie internetowym Zamku Książ https://sklep.ksiaz.walbrzych.pl/. Ograniczony nakład, dwa języki (polski i niemiecki), pełna genealogia Hochbergów oraz bogaty materiał ilustracyjny, po raz pierwszy w języku polskim. Podczas spotkania będzie można zdobyć podpis autora oraz autograf księcia Bolko.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki już od prawie dwudziestu lat przybliża współczesnym mieszkańcom Śląska dzieje tutejszej arystokracji, rodów, które przez stulecia kształtowały dzieje tej ziemi i kreowały jej wizerunek społeczny, gospodarczy i kulturalny. Hoherbgowie – Hohbergowie – Hochbergowie to ród od średniowiecza aż do czasów nam współczesnych związany najpierw z Dolnym, a następnie Górnym Śląskiem. Spadek, jaki nam pozostawili jest imponujący. Najbardziej znane są ich bajkowe rezydencje w Książu – trzeci największy zamek w kraju po Malborku i Wawelu – oraz w Pszczynie. W sferze gospodarczej zaś to działające do dziś kopalnie, huty, tyski browar i wiele innych zakładów stanowiących dziś o bogactwie i potędze Polski.

Do dziś brakowało naukowego opracowania, które prezentowałoby ten ród. Monografia pióra dra A. Kuzio-Podruckiego wypełnia tę lukę, a jednocześnie może stanowić – tak jak się stało to w przypadku jego poprzednich monografii o śląskiej arystokracji – podstawę do dalszych badań nad dziejami ziemi śląskiej, dziś stanowiącej o bogactwie polskiego obszaru kulturowego.