[Relacja] Próba spektaklu „Być jak Dr. Strangelove” w Teatrze Dramatycznym

Próba spektaklu „Być jak Dr. Strangelove” w Teatrze Dramatycznym

Możliwość uczestnictwa w próbie spektaklu teatralnego to nie jest częste zjawisko. Wczoraj w Teatrze dramatycznym mieliśmy taką właśnie okazję.

Teatr Dramatyczny zaprosił do udziału w próbie spektaklu pt. „Być jak Dr. Strangelowe” na podstawie filmu Stanley’a Kubrick’a z 1964 r. „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”, który jest satyrą zimnej wojny oraz wyścigu nuklearnego.

Podczas próby obejrzeliśmy projekcję wspomnianego filmu, jednak aktorzy odczytywali swoje role ze scenariusza przygotowanego do spektaklu.

Było to bardzo ciekawe doświadczenie, które rozbawiało publiczność do łez. Ponieważ jest to satyra, to wywołanie „śmiechu na sali” jest głównym założeniem i celem spektaklu. Podczas tej próby mieliśmy jednak do czynienia z rozbawieniem różnego rodzaju. Po pierwsze były to zabawne dialogi i sytuacje przewidziane scenariuszem. Po drugie aktorzy często szli „na żywioł” i dodawali coś od siebie co dodatkowo ubarwiło humorystyczny aspekt spektaklu. Ponadto była to jedna z pierwszych prób i nie obyło się bez pomyłek zarówno w tekście jak i odnalezieniu swojej roli co dało kolejny powód do śmiechu.

Przybliżę krótko fabułę filmu:
Film rozpoczyna się w bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie obłąkany generał Jack Ripper wydaje swoim pilotom rozkaz ataku jądrowego na ZSRR, wykorzystując do tego ściśle tajny „plan R”. Kapitan Mandrake próbuje powstrzymać generała Rippera i namówić go do zdradzenia tajnego kodu, by odwołać bombowce. W Pentagonie natomiast prezydent Stanów Zjednoczonych próbuje zapobiec wybuchowi wojny na drodze dyplomatycznej. Rozmawia w tym celu w premierem ZSRR i dowiaduje się, że Rosjanie zbudowali machinę zagłady, która miała odstraszać przed atakami. Działanie machiny zagłady polegało na tym, że w momencie wykrycia ataku doszłoby do automatycznej detonacji ładunku nuklearnego wystarczającego do zniszczenia życia na ziemi.
Po długich zmaganiach udaje się ostatecznie wezwać bombowce do powrotu, z wyjątkiem jednego, który został uszkodzony przez rakietę przeciwlotniczą i nie odebrał kodowanego sygnału. Amerykanie informują stronę radziecką o celu ataku gdzie skierowano obronę przeciwlotniczą. Samolot ma jednak wyciek paliwa i nie może dotrzeć do wyznaczonego celu, dowódca postanawia więc zbombardować pierwszy lepszy obiekt. W tym celu siada na bombie, bo mechanizm zwalniający został uszkodzony. W pewnym momencie bomba zostaje uwolniona i major spada wraz z nią ku zagładzie.
Na zakończenie filmu wracamy do Pentagonu gdzie naukowiec – Dr. Stangelove – stara się przekonać zgromadzonych, że posiadają środki na ocalenie małej liczby ludzi. Aby gatunek ludzki mógł przetrwać należy wybrać osoby posiadające określone cechy np. inteligencję, zdrowie, użyteczne talenty, czy użyteczne wykształcenie. Naukowiec zaznacza, że nie ma mowy o marnowaniu skromnych zapasów na jednostki niespełniające wszystkich tych cech oraz że przy selekcji konieczna jest bezwzględność. Przedstawia wizję budowy nowego, lepszego świata głęboko pod ziemią, w szybach najgłębszych kopalń.

Jestem bardzo ciekawa jaki będzie efekt końcowy. Premiera spektaklu, na którą serdecznie zapraszamy, została zapowiedziana na czerwiec.

teatr-1935 teatr-1937 teatr-1950

Leave A Reply

Your email address will not be published.