Ultimate magazine theme for WordPress.

Recenzja: Domowe Melodie – 3

0

Domowe melodie to zespół stworzony przez wspaniałe trio (Justyna „Jucho” Chowaniak, Staszek Czyżewski, Kuba Dykiert). Mają jedną zasadę – ,,daleko od show-biznesu”. Mimo braku uwagi wokół ich osób na koncertach skupiają dużą rzeszę fanów. Zespół ma na swoim koncie już jeden album z 2012 roku, po dwóch latach doczekaliśmy się kolejnej płyty (na album składają się aż 2 płyty!). Dziś się na niej skupimy.

Dużą rolę na płycie odgrywają teksty „Jucho”, dla której przede wszystkim liczy się humor, dystans i ironia. Całą twórczość dopieszcza muzyka Staszka i Kuby, którzy stawiają na minimalizm. Można usłyszeć dźwięki akustycznej gitary, ale też fortepianu, czasem smyczków, czy dęciaków.

Całe trio bawi się muzyką,  co bardzo dobrze im wychodzi.

Płytę pierwszą otwiera utwór ,,Jarli” – ballada, która powoli się rozkręca. Warto skupić się na tekście, a następnie przejść do melodii, ubarwionej fortepianem i bębnami. Kolejna kompozycja trzyma inny poziom. ,,Rio” to lekka barwa głosu „Jucho” oraz gitara akustyczna – wspólnie tworzą coś niesamowitego. Piosenka ,,Świnia”, której tekst przypodoba się szczególnie paniom, przyprawiona została akordeonem i trąbką (dziewczyny posłuchajcie tego koniecznie !). Utwór ,,Kołtuna” również dedykowany jest kobietom, delikatna kompozycja współgrająca z fortepianem i chórkiem. Pozwolę sobie pominąć jeden kawałek i przejść do utworu ,,Techno”, gdzie przede wszystkim dominuje zabawa dźwiękami, jak i wokalem. Główny wątek prowadzą klawisze, w kolejnych minutach pojawiają się bębny i gitary. Idąc dalej mamy ,,P.Prezydencie”- co tu dużo mówić – tekst dobrze wpasowuje się w obecne nastroje polityczne w naszym kraju, w tle słychać ukulele oraz wyraźną, radosną zabawę dźwiękami. Tuż przed końcem serwują nam ,, Jajo”, w którym wątek prowadzą klawisze z basem. Całość ubarwia wokal „Jucho” przy udziale chórku. Na zakończenie pojawia się utwór ,,Ścisz to”, który trochę przypomina  ponadczasowy klasyk Violetty Villas „List do matki”. Jest to bowiem ballada okraszona smyczkami, tekst jest głęboki, przejmujący – gorąco polecamy przesłuchanie!

Czas na drugą płytę i kolejne 11 fantastycznych utworów. Album otwiera ,,Wschód”, który spokojnie z wyrazistą nutą klawiszy współgra z ambitnym tekstem, którego nie można pominąć podczas słuchania. Zapada w pamięć, mimowolnie wraca się do niego. Drugą kompozycją jest ,,Rycerz” – przyjemna, lekka aranżacja, gdzie dużą rolę odgrywają dźwięki gitary akustycznej. ,, …” to tajemniczy tytuł kryjący za sobą życiowy tekst, który zmusza do refleksji i zatrzymania się przy nim na dłużej.

W kolejnym kawałku – „Wstydzę się” – główny wątek przejmują klawisze oraz niebywale lekki głos Justyny. Do tej pory mieliśmy do czynienia z balladami, zaś na drugim krążku płyta staje się bardziej dynamiczna. Słyszymy to już w piątym utworze jakim jest ,,Miljon”- obfitujący w  chórki oraz rytmiczną melodię. Pozostając przy żywych rytmach przedstawić należy ,, Brzydala”. Sympatyczna, lekka, wpadająca w ucho melodia oraz tekst z cyklu „życiowy” (kobiety zrozumieją, bo w końcu kobieta jest jego autorką). Po lekkim rozruszaniu czas na odpoczynek, a to za sprawą wyciszonych utworów ,,Podobna” oraz ,,Cicho”, które wprowadzają nas w stan komfortu, delikatności, spokoju. Po tychże relaksujących zabiegach czas na ,,Kołysankę”- przyjemność samą w sobie, sprawiającą, że oczy same się zamykają – jak na kołysankę przystało.

Podsumowując ten dwupłytowy album nie sposób nie zauważyć, że oba krążki zawierają fantastyczne, pobudzające wszystkie nasze zmysły utwory. Domowe Melodie zmuszają nas do refleksji, zatrzymania się, przemyśleń, ale dają nam także sporą dawkę komfortu, spokoju, ukojenia. Wszystko jak zawsze w ich wyjątkowym i niepowtarzalnym stylu.

Cieszymy się, że na polskim rynku muzycznym mamy tak genialnych i zdolnych Artystów ! Oby takich więcej!

Oczywiście gorąco polecamy !

 

 

Krążek dostępny na oficjalnej stronie : http://domowemelodie.pl/sklep/?product=domowe-melodie-2-cd-2014

 

%d bloggers like this: