[RECENZJA KSIĄŻKI] Won-Pyung Sohn-Kontratak

OPIS WYDAWCY

Niezwykła historia o poczuciu straty i obawach nieobcych młodym Koreańczykom, którzy chcą stać się pełnoprawnymi dorosłymi.

Czy to jest dorosłość, o jakiej marzyliście?

Ji-hye urodziła się w 1988 roku. Ma pospolite imię, prozaiczne życie i nudną pracę jako stażystka w seulskiej korporacji. Ma też całkowitą świadomość, że niczym się nie wyróżnia w tłumie podobnych do niej ludzi. Tak jak inne Ji-hyes, urodzone w tym samym czasie, należy do „pokolenia 880 000 wonów”, które nawet po ukończeniu studiów musi pracować na czarno, żyjąc w lęku przed niepewną przyszłością.

Samotna, niesprawiedliwie traktowana i wykorzystywana. Ledwie wiąże koniec z końcem, a jej szefowa Yu to gwarancja nieotrzymania awansu. Ji-hye czuje się bezradna w rzeczywistości, w której dorosłością powinno być posiadanie pieniędzy i wyzbycie się marzeń, przy czym ona jest przede wszystkim pozbawiona złudzeń.

Z marazmu wyrywa ją pojawienie się w firmie nowego stażysty Gyu-oka, z którym zawiązuje firmową działalność konspiracyjną. Wspólnie dokonują drobnych, banalnych aktów oporu. Mają plan, jak anonimowo i prawie bezboleśnie podokuczać tym, którym zazwyczaj wszystko uchodzi na sucho. I chociaż ich żarty nie wpływają znacząco na społeczeństwo, to stanowią angażujący czas i energię manifest młodych trzydziestoletnich, dostrzegających absurdalność struktur społecznych i buntujących się przeciwko wyzyskowi i instytucjonalnej władzy.

Autorka bestsellera Almondpo raz kolejny z ogromną wrażliwością przygląda się młodym ludziom. Dla Ji-hye, która czuje się jak pył we wszechświecie, kontratak to jedyna szansa na to, aby coś w jej życiu się zmieniło.

RECENZJA

“Kontratak” od Won-Pyung Sohn to zdecydowanie pozycja dla fanów spokojniejszych książek. Nie znajdziecie tu zwrotów akcji ani dram. Jednak jeśli lubicie się zatrzymać, podumać o życiu, to książka wam się spodoba.
Historia jest o 30-letniej Ji-hye, która tonie w beznadziejności dnia codziennego. Pospolite imię, nudna praca i brak perspektyw, sprawiają, że dziewczyna coraz częściej rozmyśla o znaczeniu jednostki w społeczeństwie.
Pozornie nudna książka, ale niosąca za sobą przesłanie. Z mojego punktu widzenia na główny plan wysuwa się przesłanie, iż nie należy się bać mówienia tego, co się myśli. Nie należy gdybać nad tym, co się stanie, jeśli podejmie się daną decyzję, tylko po prostu ją podjąć i nie stać w miejscu. Historia pokazuje również, że należy starać się o swoje pasje, cele itd. Strach przed działaniem to ogromna przeszkoda, z którą należy walczyć, by mieć lepsze, ciekawsze jutro.
Kolejna sprawa, dość oczywista, to obecność ludzi w naszym życiu. Dzięki poznawaniu innych ludzi często spostrzegamy rzeczy, których nie bylibyśmy w stanie zobaczyć, będąc w ciągłej samotności. Dzięki obecności nowego pracownika Ji-hye zaczęła częściej myśleć o swoim życiu, o tym, czego chce itp. Książka w dużej mierze skłania do refleksji nad tym, czy jesteśmy zadowoleni ze swojego życia i jakie znaczenie ma nasze życie dla innych. Oczywiście każdy z nas jest inny i każdy z książki wyciągnie inne wnioski. Myślę, że właśnie na tym polega wyjątkowość „Kontrataku”. To nie jest kolejna zwyczajna lektura, po której każdy będzie miał takie same odczucia. Książka do każdego trafi w inny sposób.

To kolejna azjatycka książka, która, mimo że dość spokojna, to bardzo mi się spodobała. Od okładki, po bardzo autentyczne postacie i bardzo realne, życiowe problemy.

O AUTORCE

Won-pyung Sohn (ur. 1979) – pochodząca z Seulu południowokoreańska pisarka i reżyserka filmowa, studiowała filozofię i socjologię na Uniwersytecie Sogang oraz reżyserię w Koreańskiej Akademii Sztuk Filmowych. Autorka bestsellerowej książki „Almond” (2016), za którą otrzymała Nagrodę Changbi, oraz powieści „Kontratak. Gniewni trzydziestoletni” (2017), uhonorowanej m.in. prestiżową Literacką Nagrodą Jeju 4.3 (2017). Jako reżyserka i autorka produkcji krótkometrażowych została wyróżniona przez Science Fantasy Writers (2006) i Przegląd Filmowy 6. Cine21 (2001).

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.