[Recenzja Płyty] Kontroll Raum – „Live @ BYSS”

Wbrew wszelkim zapowiedziom z przeszłości klasyczna muzyka elektroniczna nie odeszła do lamusa. Ma się całkiem dobrze, choć trzeba przyznać, że stała  się dość niszowa. Istnieje  całkiem liczne grono kompozytorów, którzy tworzą z powodzeniem do dziś. Do tej grupy artystów zalicza się niewątpliwie Mario Schönwälder. Kontrol-Raum to jego nowy projekt.

Kto taki ukrywa się pod wymienioną wyżej nazwą? Kontroll-Raum to trio muzyków związanych z klasyczną muzyką elektroniczną (często określaną też mianem berliner schule). Mario Schönwälder  tym razem podjął współpracę z Frankiem Rothe i Basem Broekhuis’em. Panowie nie są sobie jednak obcy. Seria płyt sygnowana tytułem Filter Kaffee to nic innego jak duet r/Rothe zaś Bas Broekhuis często był obecny w projektach Schönwäldera z Detlefem Kellerem (np. Annazaal Tapes,  Blue, Green). Czy taka kombinacja przyniosła nową jakość? Moim zdaniem, i tak, i nie.

Jak przystało na klasyczną muzykę elektroniczną na płycie spotkamy długie kompozycje z rozbudowanymi sekwencjami. Tematy rozkręcają się powoli aby ostatecznie popłynąć dość  wartkim strumieniem (czasami nawet bardzo). Rytmiczność emanująca z materiału ma wiele źródeł, ale w głównej mierze jest zasługą instrumentów perkusyjnych Broekhuisa. Wbrew pozorom nie jest to jednak stylistyka EDM/IDM, choć noga nieraz rytmicznie zadrga.  Panowie eksplorują znane sobie obszary i realizują to perfekcyjnie. Brakuje jednak pewnej “zadziorności”, poszukiwania (ostatni utwór jest pewną namiastką takich poszukiwań). Mimo miłego dla ucha  zestawienia elektronicznych barw, sekwencji i rytmów, miłośnik klasycznej muzyki elektronicznej nie znajdzie tu niczego odkrywczego. Posłuchać jak najbardziej można ale zachwytów raczej nie przewiduję.

Płyta Live @ BYSS jest zapisem z live streamu ze studia BYSS w Vlagtwedde (Holandia) jaki miał miejsce 02.10.2020. W czasach pandemii taka forma koncertu raczej nie powinna dziwić. Materiał ukazał się równo rok później na Bandcampie (do pobrania jest wersja cyfrowa, istnieje możliwość nabycia  płyty CD). Koncert był transmitowany na YT (dostępny jest zapis).

Grzegorz Cezary Skwarliński ©

 

Kontroll Raum 

Live @ BYSS

Manikin Records 02.10.2021

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny