[Recenzja] St. Lucia – Matter

St. Lucia to nowojorski projekt, którego mózgiem jest Jean-Philip Grobler urodzony w Afryce Południowej. „Matter” to drugi długogrający album St. Lucii, który swoją premierę miął 29.01.2016 (pisaliśmy o tym tutaj). Album promują single: „Dancing on Glass”, „Physical”, „Love Somebody”, „Help Me Run Away”.

Z St. Lucią i jego twórczością zetknęłam się po raz pierwszy w ramach pisania tej recenzji. Szukając informacji na Jego temat przeczytałam, że zespół został włączony w poczet ’20 Nowych Zespołów, Na Które Warto Zwrócić Uwagę’ (według Complex Magazine), podczas gdy Onion/A.V. Club określa ich muzykę jak ‘popowa perfekcja’. Miesięcznik SPIN tak malowniczo opisał twórczość St. Lucia: „rozbudowane struktury i narastające refreny przywodzą na myśl tropikalną mieszankę morskiej bryzy i promieni wschodzącego słońca”. (źródło: muzyka.wp.pl)

Słuchając płyty cofnęłam się w czasie do swojej młodości. Bynajmniej nie mam tu na myśli, że płyta jest staroświecka, bo jest wręcz przeciwnie, album tryska świeżością i energią. Całość cechuje powrót do stylistyki lat 80-tych i 90-tych i specyficznego elektro-synth-popu, co uważam za bardzo pozytywny aspekt.

Można by się rozwodzić na temat inspiracji, ale byłaby to bardzo długa lista sztandarowych zespołów tego gatunku. Płyta wzorowana na przeszłości, jest niezwykłą mieszanką tego czego słuchałam jako dziecko i nastolatka. Mimo, że nie jest to coś zupełnie nowego, to z całkiem nowym podejściem. W dzisiejszych czasach takie „powroty” są bardzo pozytywnym zjawiskiem wyróżniającym St. Lucię spośród tłumu artystów, co sprawia, że jest on wyjątkowy i unikatowy.

https://youtu.be/5jhk9Rhd53o

Płytka bardzo „lekka” i przyjemna w odsłuchu – nastraja bardzo pozytywnie. Naprawdę długo czekałam na taki album. Polecam naprawdę warto się z nim zapoznać.

Albumu można posłuchać tutaj:

Anna Słodkiewicz

Więcej o St. Lucia:
Oficjalna strona | Twitter | Instagram | Facebook | Spotify

Leave A Reply

Your email address will not be published.