Ultimate magazine theme for WordPress.

Jak to robią w Łodzi? – spotkanie z FabLab Łódź i pokaz filmu „Maker” | Warsztat Medialabowy3 min read

0

Warsztat Medialabowy | Jak to robią w Łodzi? – spotkanie z FabLab Łódź i pokaz filmu „Maker”

Fab Lab (ang. fabrication laboratory) to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych, cyfrowej fabrykacji i prototypowania, wynalazczości i innowacji. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z przedstawicielami FabLab Łódź i pokaz filmu „Maker”.

Kiedy: 16 lutego 2018 (piątek)
16:00-19:00 | Prezentacja FabLab Łódź i dyskusja nt. ruchu wytwórców (maker movement)
19:00-20:30 | „Maker” – film dokumentalny, reż. Mu-Ming Tsai, 2014, 65’ (film z polskimi napisami)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala medialabowa (I piętro)
Wstęp wolny

Prezentację FabLab Łódź i dyskusję na temat ruchu wytwórców (maker movement) poprowadzi Grzegorz Belica, wiceprezes FabLab Łódź, project manager, koordynator projektów edukacyjnych i współpracy CSR, badacz polskiego i europejskiego ruchu wytwórców. Ruch maker movement odwołuje się do popularnej niegdyś i w Polsce kultury majsterkowania, naprawiania i konstruowania. Makerspace’y, fablaby czy hackerspace’y to z założenia miejsca otwarte dla wszystkich, skupiające ludzi o różnych umiejętnościach i zainteresowaniach. To oddolna inicjatywa projektów, wynalazków, innowacji i edukacji.

fot. Marcin Butryn

Podczas spotkania poznamy przykład prężnie działającego fablabu z Łodzi. Popracujemy też wspólnie nad zidentyfikowaniem potencjału, który tkwi w lubelskim środowisku makerskim. Spotkanie będzie także okazją do poznania „od kuchni” Warsztatu Medialabowego, który mieści się w Warsztatach Kultury w Lublinie oraz jego wyposażenia.

Po spotkaniu odbędzie się bezpłatny pokaz filmu „Maker”. To film dokumentalny, który bada ruch wytwórców w Ameryce, ruch reformujący gospodarkę poprzez nową falę idei Do-It-Yourself („zrób to sam”) i Do-It-Together („zróbmy to razem”). Ruch wytwórców, zwany niekiedy trzecią rewolucją przemysłową, podważa tradycyjną produkcję, opierając się na innowacyjnych koncepcjach, takich jak open source, produkcja lokalna, finansowanie społecznościowe i cyfrowa fabrykacja. Przełamując stereotypy na temat ruchów hobbystycznych, „Maker” zagłębia się głęboko w ten ekosystem projektowania i produkcji w erze Internetu. Film eksploruje idee, narzędzia i osobowości, które napędzają ruch wytwórców.
Film „Maker” będzie prezentowany w Lublinie po raz pierwszy.

Ewa Orzeszko o projekcie


Fab Lab (ang. fabrication laboratory) to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych cyfrowej fabrykacji i prototypowania, wynalazczości i innowacji. Przestrzeń udostępniająca lokalnym społecznościom, studentom, konstruktorom i projektantom specjalistyczne narzędzia fabrykacyjne oraz oprogramowanie, umożliwiająca tym samym tworzenie, naukę techniczną i rozwój. Fab Lab to część globalnej, współpracującej społeczności twórców, nauczycieli i wynalazców, kooperujących w systemie open source i open hardware.
Powstały w 2013 roku FabLab Łódź to otwarte laboratorium fabrykacji, kreatywna platforma społeczna z szerokim dostępem do narzędzi, wiedzy oraz miejsce do wytwarzania indywidualnych i grupowych konstrukcji. Stymuluje i rozpowszechnia zanikające oraz innowacyjne umiejętności, przybliża wiedzę praktyczną oraz promuje i popularyzuje nauki techniczne oraz nowoczesne technologie.

FabLab Łódź to przestrzeń dedykowana konstruktorom, inżynierom, artystom, studentom, majsterkowiczom i pasjonatom, wypełniona profesjonalnymi maszynami i narzędziami, w której da się stworzyć niemal wszystko. Umożliwia realizację prototypów, projektów konstruktorskich, designerskich czy artystycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów oraz różnych metod i technik projektowania, obróbki i produkcji.

Społeczność FabLabu intensywnie pracuje nad nowymi projektami i urządzeniami, które będą służyły edukacji, prototypowaniu oraz rozwojowi wynalazczości. Wszystko to dzieje się dzięki unikalnemu połączeniu umiejętności i pasji. Aktywizowana przez łódzki FabLab społeczność zrealizowała już dziesiątki prototypów, projektów konstruktorskich, designerskich czy artystycznych.