Ultimate magazine theme for WordPress.

„W pracy” – zobacz nagradzane zdjęcia Krzysztofa Gołucha3 min read

0

„W pracy” – zobacz nagradzane zdjęcia Krzysztofa Gołucha

Intrygujące światło, piękna przyroda i ważny społecznie projekt – to wyróżniki twórczości nagradzanego w kraju i za granicą śląskiego fotografa Krzysztofa Gołucha. Wernisaż wystawy jego zdjęć „W pracy” odbędzie się 3 lipca w Agorze Bytom. Wstęp wolny.

Krzysztof Gołuch, którego prace Agora Bytom pokaże w lipcu i sierpniu, jest tegorocznym laureatem Grand Press Photo, najważniejszego fotograficznego konkursu w kraju. Wygrał cyklem „W pracy”, za który otrzymał również nagrodę w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej 2018.

Urodzony w Rudzie Śląskiej fotograf konsekwentnie tworzy prace pełne interesujących kontrastów. Jego zdjęcia poświęcone tematyce niepełnosprawności poruszają
i przyczyniają się do wzrostu świadomości społecznej. Krzysztof Gołuch ukazuje gospodarstwo rolne w Borowej Wsi niedaleko Gliwic, w którym zatrudnienie znalazła grupa osób niepełnosprawnych. Szklarnia, stodoła i domy mieszkalne to dla pracujących tam mały wszechświat. Poprzez opiekę nad zwierzętami i roślinami oraz współpracę z instruktorami niepełnosprawni stykają się z przyrodą, która uspokaja, i budują relacje z innymi. Są dumni, że mogą pracować.

Mało który region, tak mocno kojarzony z kopalniami i przemysłem jak Śląsk, definiuje swoją tożsamość wokół ciężkiej pracy. Zakład Aktywności Zawodowej w Borowej Wsi wpisuje się w ten etos. Praca, samodzielność, ludzkie relacje – wszystko to pomaga intelektualnie niepełnosprawnym bohaterom moich zdjęć poprawić jakość życia – tłumaczy Krzysztof Gołuch.

Społeczny charakter fotografii artysty przypadkowy nie jest. Na co dzień Krzysztof Gołuch pracuje w ośrodku Caritas w Knurowie. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się na studiach pedagogicznych. – Gdy zaczynałem pracę z obiektywem, zdjęcia pokazujące osoby niepełnosprawne były rzadkością. Właśnie dlatego tak ważne było dla mnie, by pokazać, jak żyją i że są wśród nas – mówi.

Cykl „W pracy” zmienił postrzeganie niepełnosprawności przez autora. – Wcześniej patrzyłem z bliska, reportersko. Podchodziłem i fotografowałem moich bohaterów. Teraz zrobiłem krok wstecz i z dystansu zaobserwowałem, że niepełnosprawność wcale nie przeszkadza w byciu częścią ważnego projektu. Postanowiłem pokazać, że na ludzi intelektualnie niepełnosprawnych trzeba spoglądać jak na każdą inną osobę, normalnie – dodaje.

Cykl zdjęć „W pracy” Krzysztofa Gołucha można oglądać w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom przez cały lipiec i sierpień. Wernisaż wystawy, w trakcie którego autor przybliży kulisy powstania fotografii, zaplanowano na 3 lipca o godz. 18.00.

Galeria na Poziomie spełnia dwa cele – promuje twórczość lokalnych artystów oraz ułatwia kontakt ze sztuką. Wstęp na nasze wystawy jest darmowy, a wernisaże stwarzają możliwość obcowania z twórcami – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

„W pracy” to kolejna wystawa prezentowana w Agorze Bytom. W maju i czerwcu odwiedzający mogli podziwiać fotografie Ireneusza Kaźmierczaka, który przypomniał trudy i radości codziennego życia lat 70. i 80. (wystawa „Kiedyś to było”). Wcześniej swoje prace prezentował w galerii również jego syn – Radosław Kaźmierczak. W ciągu 7 lat w Galerii na Poziomie zorganizowano ponad 90 autorskich wystaw, w tym m.in. Wojciecha Radwańskiego, Łukasza Kowalskiego i Roberta Słomy.

„W pracy” – wystawa zdjęć Krzysztofa Gołucha

3 lipca – 3 września 2018

WERNISAŻ: 3 lipca, godz. 18.00

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

Wstęp wolny – zapraszamy!

Więcej na: www.agorabytom.pl

www.facebook.com/AgoraBytom

fot. Krzysztof Gołuch