Ultimate magazine theme for WordPress.

Zespół Small Mechanics z utworem „Gęstnieją jesienie” w konkursie opolskich Debiutów 20182 min read

– Utwór „Gęstnieją jesienie” powstał u schyłku lata 2014. Dawid Kałuski zaczął grać melodię, do której ja zupełnie naturalnie zaimprowizowałem tekst po angielsku. Zdecydowaliśmy jednak, że ten utwór będzie pierwszym w historii zespołu utworem po polsku, stąd pomysł, aby wyszedł spod pióraPablopavo. Zaufaliśmy mu, a to zaufanie poskutkowało znakomitym tekstem. Zgraliśmy się idealnie. Po wielu miesiącach śpiewania w Small Mechanics po angielsku pierwszy tekst po polsku był miłą odmianą i powrotem do czegoś, za czym w gruncie rzeczy tęskniłem. Pierwsze zaśpiewanie tych słów było chwilą jedyną w swoim rodzaju, nigdy tego nie zapomnę. Utwór został szybko wypuszczony, wkrótce powstał też klip. Od początku zbierali się wokół tej kompozycji ludzie, którzy czuli wrażliwość słów, melodii i wykonania. Czułem, że emocje związane z odbiorem utworu są nie tylko we mnie. Dawało mi to dużo wiary i motywacji. Spowodowało, że jako twórca także szerzej otworzyłem się na muzykę. Ten utwór to pierwszy wielki krok, który dziś rezonuje. To wszystko działo się naturalnie, zespół się zmieniał, zaczęliśmy pracować nad drugą płytą. Wierzę, że dobre rzeczy wracają wtedy, kiedy trzeba. To jest ten moment. Ponadczasowy tekst do „Gęstnieją jesienie” i emocje w muzyce to coś, co nigdy nie umarło, a tylko w nas dojrzało – mówi Karol Wróblewski.

– Small Mechanics to pięcioro ludzi, którzy chcą „naprawiać” ludzkie serca. Tak kiedyś założyliśmy i tego się trzymamy – mówi wokalista Karol Wróblewski.  – Każdy z nas wnosi do zespołu swój pierwiastek, dzięki czemu nasza muzyka jest fuzją różnych gatunków. To melodie, które często rodzą się w nas niekontrolowanie. Na tym właśnie, w sposób naturalny i bez założeń, budujemy nasze brzmienie.

Zespół założył Karol Wróblewski i Dawid Kałuski.

– Spotkaliśmy się w 2013 roku, byliśmy duetem, który chciał tworzyć muzykę elektroniczną. Chcieliśmy w to wplatać dźwięki różnych mechanizmów i z tego konceptu powstała nazwa zespołu, a że byliśmy małym składem, to nazwaliśmy go SmallMechanics- wspomina Karol. W 2014 doszedł basista, perkusista rok później.

Small Mechanics tworzą dziś: Karol Wróblewski (wokal), Tymoteusz Miłowanow (gitara), Bartek Łuczkiewicz (bas), Grzegorz Stańczyk (gitara, instrumenty klawiszowe, produkcja) oraz Kuba Kinsner (perkusja).

Zespół ma na koncie długogrający album „Gift” wydany w 2015 roku przez Kalejdoskop Records. W 2014 roku zagrali swój pierwszy koncert jako support Pablopavo i Ludzików. W 2017 roku zaprezentowali się na Enea Spring Break Festival w Poznaniu.