Relacja: BAJM – XV Dni Długołęki

Gwiazdą wieczoru piętnastych Dni Gminy Długołęka, które miały miejsce w parku w Szczodrym, była Beata Kozidrak i Bajm.krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2676

Na koncert przybyło kilka tysięcy słuchaczy spragnionych dawki dobrej muzyki w wykonaniu niezwykłej artystki jaką jest właśnie Beata. Mimo upału i  opóźnienia spowodowanego gorącymi emocjami po meczu Polska- Szwajcaria, gdy  Beata wyszła na scenę  cała publiczność momentalnie ożyła.

Muszę przyznać, że również byłem bardzo pozytywnie nastawiony na ten koncert, aczkolwiek spodziewałem się typowych problemów z jakimi boryka się większość fotoreporterów, którzy pojawili się kiedykolwiek na koncercie Bajmu…

Otóż Bajm jest znany z tego, że zabrania fotografowania i filmowania koncertów. Prowadzący Maciej Musiał tuż przed wejściem zespołu na scenę poprosił zebranych, aby schowali swoje aparaty, telefony komórkowe i żeby bez tych urządzeń bardzo dobrze się bawili. Oczywiście publiczność grzecznie wykonała polecenie.

Niestety muszę przyznać, że menadżer zespołu, który zakazuje robienia zdjęć, chyba zapomniał, że mamy już XXI wiek i prawie każdy ma przy sobie smartfon z nieraz świetnym aparatem, które są połączone z socialmediami.

Można wydawać i sprzedawać płyty, tworzyć hity, zbierać miliony wyświetleń na Youtube, lecz w tym biznesie, chyba nie trzeba tego nikomu tłumaczyć, że to właśnie koncerty są dla artystów najbardziej kasowym  przedsięwzięciem.

Wiem, że za chwilę zhejtują mnie fankluby, które będą miały tysiące argumentów na podważenie każdego mojego słowa i częściowo zgadzam się z Wami, że bez telefonu można bawić się idealnie, lecz cała moja wypowiedź ma na celu zwrócenie uwagi na  jedną ważną kwestię, która dotyczy mediów, bo to właśnie media pomagają istnieć i budować wizerunek artystom.

Chwilę przed koncertem upewniałem się u organizatora, czy jest zgoda na fotografowanie koncertu, co również sprawdzałem u ochrony. Zarówno ochrona, jak i organizator potwierdzili zgodę na fotografowanie występu mediom patronackim. Byłem usatysfakcjonowany, że będę mógł Wam chociażby pokazać namiastkę fantastycznego występu kochanego przez Polaków zespołu.

Niestety zbyt podniesiony nos menadżera zespołu i ignorancja, która jest wyjątkowo wyczuwalna podczas rozmowy sprawiły, że kolejny koncert Bajm będę wspominać z niesmakiem.

Panie Andrzeju, chciałbym przypomnieć kilka kwestii związanych z fotografowaniem.

Spróbujmy zacząć od polskiej ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jest w niej art. 81, który stanowi:

1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Oznacza to, że jeśli ktoś jest osobą powszechnie znaną, to rozpowszechnianie zdjęcia takiej osoby zrobionego podczas wykonywania czynności, dzięki którym ta osoba jest powszechnie znana (tj. funkcji publicznych, w tym działalności artystycznej) nie wymaga żadnego zezwolenia.

Na koniec mogę serdecznie Was przeprosić za małą liczbę zdjęć i za brak pokazania, jak dobrze wszyscy się bawili na koncercie. Fotoreporterzy zostali wyrzuceni spod sceny, a jakby tego było mało, ochrona chodziła wśród publiczności i zabraniała fotografowania.

Przykre jest to, że ochrona zajmowała się rzeczami, którymi nie powinni się przejmować, tylko eliminować osoby, podchodzące pod scenę ze szklanymi butelkami, a takich osób było więcej niż osób z aparatami. Tylko fotoreporter nie rzuci w artystkę aparatem, a osoba pod „wpływem” butelką już tak, ale skoro menadżer boi się zdjęć, a nie szklanych butelek, dawno powinien zmienić zajęcie…

Nie do zobaczenia na koncertach Bajmu!

krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2541 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2542 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2543 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2545 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2546 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2547 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2548 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2549 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2551 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2553 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2555 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2556 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2557 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2558 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2559 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2560 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2562 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2569 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2570 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2586 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2602 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2608 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2626 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2663 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2676 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2685 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2691 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2708 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2717 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2731 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2743 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2746 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2750 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2756 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2765 krzysztof-trefon-bajm0dlugolega-szczodre-2839

anna-slodkiewicz-0478 anna-slodkiewicz-0481 anna-slodkiewicz-0483 anna-slodkiewicz-0489 anna-slodkiewicz-0495 anna-slodkiewicz-0498 anna-slodkiewicz-0499

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.