Coals: zapowiada nowy album i prezentuje drugi zwiastun muzyczny

Duet Katarzyny Kowalczyk i Łukasza Rozmysłowskiego powraca z drugą płytą długogrającą. Podobnie jak ich poprzednie dokonania, „docusoap” zaskakuje różnorodnością i intryguje aranżacyjnymi rozwiązaniami. Płyta ukaże się 6 marca nakładem [PIAS] Recordings Poland and Eastern Europe. 

 „pearls” to drugi zwiastun wydawnictwa. Teledysk do utworu został wyreżyserowany przez sam zespół, a nakręcony wspólnie z Piotrem Michalakiem. Główne sceny powstały w Krakowie i Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

„Większość materiału planowaliśmy intuicyjnie, choć znajdzie się też kilka popkulturowych odwołań, które zawarliśmy celowo. Sam utwór ma dość mantryczny charakter. Pisząc go wyobraziłam sobie taniec w barwnej przestrzeni przypominającej teleturniej. To taki taniec, który wykonujesz po trudnych przejściach, ale w momencie, kiedy mówisz sobie, że już będzie ok i stawiasz na totalny chill. Sam numer uwydatnia nasze fascynacje alternatywnym r&b i vaporwave’m” – opisuje Kasia Kowalczyk.

„docusoap”swoją nazwę wziął z telewizyjnych telenowel dokumentalnych. „Staraliśmy się stworzyć takie utwory, w których pojawia się wiele barw i emocji. Postawiliśmy na rozmaite rozwiązania brzmieniowe” – tłumaczą artyści. Trap w singlu sleepwalker równoważy tu egzaltowane, manieryczne dove, odniesienia do alternatywnych odnóg R&B sąsiadują z wariacjami na temat popularnego ostatnio nurtu ASMR. Gdzieniegdzie z elektronicznych podkładów przebija się oniryczny dream-pop, który może przypominać dokonania nieśmiertelnej Enyi. Muzycy sięgają także po eksperymenty z processingiem wokalu. Modulacje i przekształcenia głosu nadają całości hipnotyczny, przykuwający uwagę klimat. 

„Wszystkie te piosenki to obrazki, które wspólnie układają się w spójną, muzyczną historię. Tytuł każdej z nich powinien trafnie odzwierciedlać jej zawartość” – opowiada duet. „Hockney” to hołd złożony angielskiemu malarzowi i grafikowi, Davidowi Hockneyowi, którego znamy przede wszystkim z ikonicznych basenów. „Oberek”, mglista opowieść o tradycyjnych tancerzach, został stworzony z jedynym gościem na płycie: brytyjskim producentem Felicita. Dominik Dvorak, bo tak naprawdę nazywa się reprezentant PC Music, zainspirował się polskim folklorem po serii występów z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. „ufo”, „oblivion” czy plasma ewokują zaś skojarzenia z osobliwym, fantasmagorycznym światem, którego najlepszymi przewodnikami zdają się być Kacha i Łukasz. 

Do fizycznej wersji „docusoap” dołączony zostanie dodatkowy utwór plum.

Większość materiałów graficznych na płytę przygotowała Kasia Worek.

Album Coals będzie promowała trasa koncertowa w Polsce i zagranicą. Poniżej jeszcze niepełna lista miast i klubów, które zespół odwiedzi podczas „docusoap TOUR”: 

05.03 Toruń, Klub NRD
06.03 Gdańsk, Grizzly Drizzly
13.03 Wrocław, TBA
14.03 Poznań, Próżność
26.03 Warszawa, Pogłos
27.03 Lublin, Dom Kultury
28.03 Białystok, FOMO klub
04.04 Katowice, TBA
05.04 Kraków, ZetPeTe
08.04 Budapest (HUN), Dürer Kert
09.04 Bratislava (SK), Nova Cvernovka
22.04 Brno (CZ), Kabinet Muz
23.04 Prague(CZ), Cafe V lese
24.04 TBA
25.04 Škofja Loka (SLO), Rdeca Ostriga

Coals tracklista„docusoap”

1. pearls
2. bitter cold
3. sleepwalker
4. loops
5. ufo
6. dove
7. sugar
8. oblivion
9. plasma
10. oberek
11. hockney
12. coral reef
13. plum (bonus track)

Słuchaj/zamów w przedsprzedaży „docusoap”

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny