FRYDERYKI 2023 [NOMINACJE]

22 marca ogłoszono nominację do najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Po sześć nominacji zdobyli Rubens i Dawid Podsiadło. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Arenie Gliwice już 22 kwietnia. 

Polska Akademia Fonograficzna zaprezentowała nominacje do Fryderyków 2023. Na 26 kategorii rekordzistami okazali się Rubens (za Album Roku Indie Pop pt. „Piosenki, których nikt nie chciał”, Fonograficzny Debiut Roku, Utwór Roku za „Wszystko OK?”, Artysta Roku, Producent Roku i Autor Roku) oraz Dawid Podsiadło (Album Roku Pop – „Lata dwudzieste”, Utwór Roku – „Mori”, Najlepsze Nagranie Koncertowe, Kompozytor Roku, Autor Roku, Artysta Roku) zdobywając po 6 nominacji. Sanah i Mrozu otrzymali po 5 nominacji.

O najlepszy album hiphopowy powalczą 1988 (płyta „Ruleta”), Miły ATZ („Roller”), Pezet („Muzyka komercyjna”), Smolasty („Almost Goat”) i Szczyl, Magiera („8271). Przypominam, że Smolasty i Szczyl wystąpią także podczas gali rozdania nagród.

W kategoriach jazzowych szykuje się wyjątkowa rywalizacja, bo o miano Artysty Jazz powalczą Marek Napiórkowski, Michał Barański, Piotr Wojtasik i Tomasz Dąbrowski. Kategoria ta niemal pokrywa się z nominacjami dla Albumu Roku – Jazz: „Requiem” Andrzej Jagodziński, „String Theory” Marek Napiórkowski, „Masovian Mantra” Michał Brański, „Voices” Piotr Wojtasik, „A View from The Treetop” Rafał Sarnecki i „Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings” tutyłowych artystów.

Oprócz Rubensa, Debiutantem Roku może zostać także Ania Leon, Jakub Skorupa, Sara James i Zalia.

Przed Akademią Fonograficzną w tym roku stało nie małe zadanie, bo tylko do pretendentów Artysty Roku, Artystki Roku i Zespołu/Projektu Artystycznego Roku ubiegało się aż 372 wykonawców, a debiutantów łącznie aż 140 nazwisk.

 

Do sprzedaży trafiła właśnie pierwsza pula biletów na Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, znajdziecie je pod tym linkiem: https://www.ticketmaster.pl/artist/fryderyk-festiwal-bilety/1183273

Oto pełna lista nominowanych:

 

MUZYKA ROZRYWKOWA

ALBUM ROKU POP:

Dawid Podsiadło

Lata Dwudzieste

Wydawca: Pur Pur

Doda

Aquaria

Wydawca: QUEEN RECORDS / Polydor Polska / Universal Music Polska

MROZU

Złote bloki

Wydawca: Universal Music Polska

Natalia Szroeder

Pogłos Suplement

Wydawca: Warner Music Poland

sanah

Uczta

Wydawca: Magic Records

 

ALBUM ROKU INDIE POP:

IGO

Igo

Wydawca: Iglo Records/Universal Music Polska

Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico

Amore assoluto per Ennio

Wydawca: Jazzboy Records

Ralph Kaminski

Bal u Rafała

Wydawca: FONOBO Label

Rubens

Piosenki, których nikt nie chciał

Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

Sorry Boys

Renesans

Wydawca: Mystic Production

 

ALBUM ROKU HIP HOP:

1988

Ruleta

Wydawca: 1988 / Def Jam Recordings Polska

Miły ATZ

Roller

Wydawca: Def Jam Recordings Polska

Pezet

Muzyka Komercyjna

Wydawca: Pezet

Smolasty

Almost Goat

Wydawca: Warner Music Poland

Szczyl, Magiera

8171

Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

 

ALBUM ROKU ROCK:

Agnieszka Chylińska

Never Ending Sorry

Wydawca: Top Management Agencja Artystyczna

Dezerter

1986 Co będzie jutro?

Wydawca: Mystic Production

Rita Pax

Piękno. Tribute To Breakout

Wydawca: Polydor Polska / Universal Music Polska

T. Love

Hau Hau!

Wydawca: Polydor Polska / Universal Music Polska

Voo Voo

Premiera

Wydawca: Agora

 

UTWÓR ROKU:

Brodka

Sadza

Wydawca: Kayax Production & Publishing na licencji Hard River

Dawid Podsiadło

mori

Wydawca: Pur Pur

IGNACY

Czekam na znak

Wydawca: Polydor Polska / Universal Music Polska

MROZU feat. Vito Bambino

Za daleko

Wydawca: Universal Music Polska

Rubens

Wszystko ok?

Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

 

ALBUM ROKU BLUES:

Jagoda Kret

O samym braku stabilności

Wydawca: Agora Digital Music

Kraków Street Band

Czekanie

Wydawca: Kraków Street Band

Maciej Kręc

Brothers & Friends

Wydawca: Flower Records & Agencja Advert House

Maja Kleszcz

B.L. ues

Wydawca: Mystic Production

Śląska Grupa Bluesowa

Tu i teraz

Wydawca: Metal Mind Productions Sp. z o.o.

 

ALBUM ROKU METAL:

Behemoth

Opvs Contra Natvram

Wydawca: Mystic Production

BLACK RIVER

Generation aXe

Wydawca: BLACK RIVER / Mystic Production

Decapitated

Cancer Culture

Wydawca: Mystic Production

Luxtorpeda

Omega

Wydawca: Stage Diving Club

NOCNY KOCHANEK

O jeden most za daleko

Wydawca: Nocny Kochanek s.c.

 

ARTYSTKA ROKU:

Agnieszka Chylińska

Brodka

Kaśka Sochacka

Natalia Szroeder

sanah

 

ARTYSTA ROKU:

Dawid Podsiadło

MROZU

Ralph Kaminski

Rubens

Vito Bambino

 

ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKU:

Julia Rocka i Kukon

Męskie Granie Orkiestra 2021

MIOUSH x Zespół „Śląsk”

Riverside

T. Love

 

TELEDYSK ROKU:

Brodka

za teledysk: Brodka – Sadza

Wydawca: Kayax Production & Publishing na licencji Hard River

Filip Załuska

Za teledysk: Dawid Podsiadło – To co masz Ty

Wydawca: Pur Pur

Michał Pańszczyk

za teledysk: sanah – Nic dwa razy (W. Szymborska)

Wydawca: Magic Records

Michał Radziejewski

za teledysk; Sobel – Piękni ludzie

Wydawca: Def Jam Recordings Poland

Nastazja Gonera

za teledysk: Daria Zawiałow, Sokół – Laura

Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

 

NAJLEPSZE NOWE WYKONANIE:

Albo Inaczej feat. Kaśka Sochacka

Ostatnia prosta

Wydawca: Alkopoligamia.com

Kwiat Jabłoni

Nie, nie, nie

Wydawca: Agora Muzyka / Muzeum Powstania Warszawskiego

Rita Pax

Gdybyś kochał, hej!

Wydawca: Rita Pax / Universal Music Polska

Tomasz Organek

La Canzone del Ciuccio

Wydawca: Mystic Production

Tribbs

Ostatni raz zatańczysz ze mną

Wydawca: Unified Songs

Urbański Orkiestra, Błażej Król, Natalia Szroeder

Bo jesteś Ty

Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

 

NAJLEPSZE NAGRANIE KONCERTOWE:

Dawid Podsiadło

Leśna Muzyka

Wydawca: Pur Pur

MIUOSH x Zespół „Śląsk”

Pieśni Współczesne

Live at Cavatina Hall

Wydawca: Fandango Records

Urbański Orkiestra i Goście

Tribute to Krzysztof Krawczyk

Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

 

PRODUCENT/PRODUCENTKA/TEAM PRODUCENCKI ROKU:

1988 (Przemysław Jankowiak)

Emade / Wojciech Waglewski

Jakub Galiński

Mrozu

Rubens

 

ALBUM ROKU MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA, ILUSTRACYJNA:

Hania Rani

Venice – Infinitely Avantgarde

(Original Motion Picture Soundtrack)

Wydawca: XXIM Records / Sony Masterworks

Michał Kush

Johnny

(Muzyka z filmu)

Wydawca: Next Film

Kamil Holden Kryszak

Piosenki o miłości

(Muzyka z filmu)

Wydawca: Kayax Production & Publishing

Marek Napiórkowski

Bejbis

(Original Motion Picture Soundtrack)

Wydawca: Warner Music Poland

Paweł Mykietyn

EO

(Original Motion Picture Soundtrack)

Wydawca: Sony Masterworks

 

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU:

Ania Leon

Jakub Skorupa

Rubens

Sara James

Zalia

 

KOMPOZYTOR/KOMPOZYTORKA/TEAM KOMPOZYTORSKI ROKU:

Błażej Król, Quebonafide

Dawid Podsiadło, Jakub Galiński

HOTEL TORINO (Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Patryk Kumór)

Ralph Kaminski

sanah

 

AUTOR/AUTORKA/TEAM AUTORSKI ROKU:

Dawid Podsiadło

Mrozu / Arek Sitarz

Ralph Kaminski

Rubens

sanah

 

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA:

Ania Leon

Łezki

Wydawca: Kayax Production & Publishing

Bass Astral

Techno do miłości

Wydawca: Mystic Production

Catz’n Dogz

Punkt

Wydawca: Follow

Mariusz Duda

Interior Drawings

Wydawca: Mystic Production

Skalpel

Origins

Wydawca: NoPaper Records

 

ALBUM ROKU ALTERNATYWA:

BOKKA

Blood Moon

Wydawca: PIAS Recordings Poland & EE 

Brodka

Sadza

Wydawca: Kayax Production & Publishing na licencji Hard River

Jakub Skorupa

Zeszyt Pierwszy

Wydawca: Def Jam Recordings Poland

Pablopavo i Ludziki

Mozaika

Wydawca: Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando

Trupa Trupa

B Flat A

Wydawca: Antena Krzyku

 

ALBUM ROKU MUZYKA DZIECIĘCA:

Centrum Uśmiechu

Inspektor Ogórek: Czas na zdrowie

Wydawca: Magic Records

Czereśnie

Czereśnie Pani Marii

Wydawca: Karoryfer Lekolds

Piosenki

Ziemniaki

Wydawca: Requiem Records

Różni wykonawcy

The Best of Studio Filmów Rysunkowych

Wydawca: GAD Records

Wesoła Lokomotywa

Zgadywanki rymowanki

Wydawca: Magic Records

 

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA:

Aga Zaryan

Sara

Wydawca: Warner Music Poland

Alicja Majewska

Piosenki Korcza i Andrusa

Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

Kwiat Jabłoni

Wolne serca

Wydawca: Agora Muzyka / Muzeum Powstania Warszawskiego

Natalia Przybysz

Zaczynam się od miłości

Wydawca: KAYAX Production & Publishing

sanah

sanah śpiewa Poezyje

Wydawca: Magic Records

 

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI:

Bastarda & Sutari

Tamoj

Wydawca: Audio Cave

Future Folk

Future Folk

Wydawca: Mental HDR

Karolina Cicha + Sw@da & Spółka

Sad

Wydawca: Wydźwięk

Polskie Znaki

Rzeczy Ostatnie

Wydawca: Adult Contemporary / Agora S.A.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” 

70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny Największe przeboje

Wydawca: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

 

MUZYKA JAZZOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZ:

Amalia Umeda

Andrzej Gondek

Anna Jopek

Marcel Baliński

Mary Rumi

 

ARTYSTA ROKU JAZZ:

EABS

Marek Napiórkowski

Michał Barański

Piotr Wojtasik

Tomasz Dąbrowski

 

ALBUM ROKU JAZZ:

Andrzej Jagodziński

Requiem

Wydawca: Polskie Radio Katowice

Marek Napiórkowski feat. AUKSO

String Theory

Wydawca: Agora Muzyka

Michał Barański

Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88)

Wydawca: Warner Music Poland

Piotr Wojtasik

Voices

Wydawca: Indygo Records

Rafał Sarnecki

A View from The Treetop

Wydawca: Art. Evolution Records

Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings

Wydawca: April Records

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.