[Recenzja] Pełen Autentyczności Debiut Helaine Vis „Pretty Cliché”

Helaine Vis to pochodząca z Krakowa wokalistka, autorka tekstów oraz muzyki. Przedstawia materiał będący zbiorem osobistych, szczerych, pełnych wspomnień, przemyśleń, emocji, opisywanych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Na początku swojej działalności muzycznej, współpracowała z gitarzystą Grzegorzem Skoczylasem. Razem publikowali utwory na platformie YouTube oraz w przeciągu dwóch lat zagrali 60 koncertów, odwiedzając przy tym 40 różnych miast. Jej delikatny głos zabiera odbiorców w podróż po odczuciach młodej dziewczyny, która w Polsce staje się kobietą. Dzisiaj oddaje w ręce słuchaczy swój mały świat, składający się z dziesięciu utworów, wykonanych w języku angielskim. Mowa o jej debiutanckim albumie ,,Pretty Cliché”, który sama opisuje w ten sposób:

 

 

Ten album to historia mojego życia, która nadal trwa. Zawsze kochałam pierwsze albumy moich ulubionych artystów, ponieważ są tak czyste. Nie ma żadnych oczekiwań, jest w nich po prostu ten buntowniczy duch nastolatków. Chciałabym, aby właśnie w taki sposób postrzegano mój album. Wiem, że moja muzyka i teksty, które piszę, są proste i jest to coś, co ludzie mogli słyszeć tysiące razy. Dlatego album nazywa się „Pretty Cliché”. To nic nowego, nic wspaniałego, ale jest to ładne i szczere. Frazes, którego warto posłuchać. Poskładanie wszystkiego w całość i podjęcie decyzji o kierunku muzycznym było dla mnie wyzwaniem. Inspiruje mnie tak wiele gatunków, od jazzu, soulu, R&B, rocka i folku, że nie mogłam się zdecydować na jeden. Umieściłam je wszystkie na tej płycie. Chodzi o odnalezienie siebie i można to usłyszeć w muzyce.

 

Album otwiera ,,Ice”. Rozpoczyna się bez dodatkowego wstępu, na pierwszy plan wchodzi od razu głos artystki, a wraz z nim pojawia się delikatne brzmienie gitary. W trakcie utworu dochodzi więcej instrumentów, które zaczynają budować nastrój, będący coraz bardziej dramatyczny, pełen bólu, rozpaczy. Tekst przesiąka żalem po stracie bliskiej osoby, żalem po popełnionych błędach w relacji z drugim człowiekiem. Autorka pragnie móc cofnąć czas, lecz uświadamia sobie, że to niemożliwe, gdy dostrzega lód w oczach ukochanego.

 

Następnie pojawia się ,,Autumn”, które przykuło moją uwagę sprytną grą słów w refrenie:

Autumn came and we’re falling

We’re falling like these leaves

We’re fallin low

Autumn came and we’re falling 

We’re falling to the ground 

We’re fallin in love

Chociaż tytuł sugeruje jesień, piosenka kojarzy się z latem, z niewinnym uczuciem, beztroską. Ogrzewa serce ciepłym brzmieniem gitary, pomimo chłodu panującego na zewnątrz.

 

,,Destiny” opowiada o tytułowym przeznaczeniu, które pomalowało życie wokalistki za pomocą różnych kolorów, co ją ukształtowało.

Destiny

She’s my friend and my enemy

Opowiada o pogodzeniu się z losem, o drodze ku zrozumieniu, w jaki sposób funkcjonuje świat, o nabraniu świadomości o popełnionych błędach. Kompozycji towarzyszy ciekawa, momentami soul’owy aranż, z ,,brudnym’’ brzmieniem gitary, znajdującej się na pierwszym planie.

 

I gotta keep my life complicated

Where’s the fun if it’s simple?

Confusion is my friend

It makes me feel so much more

,,PENTY”

 

,,Pain and Relief” to przepiękna ballada, opowiadająca o bólu po rozstaniu, lecz także o uldze, która nadeszła wraz z uświadomieniem sobie, iż ta relacja nie mogła dalej trwać, ponieważ nie była ona zdrowa dla obydwóch stron. Autorka przyznaje, że wie, iż jej partner od początku i zawsze miał sprawiać jej ból, więc nie mogła temu zapobiec, nieważne, jak bardzo by jej na tym zależało. Przesłanie utworu można skojarzyć z antycznym tragizmem. Całość otula pełny bólu dźwięk pianina, a zakończenie zaskakuje dramatycznym, rockowym brzmieniem.

 

,,Go On” to najnowszy singiel promujący wydawnictwo, wydany wraz z teledyskiem 10 dni przed premierą.

 

 

,,Scars” urzeka delikatną, urokliwą aranżacją, która w wyjątkowy sposób zgrywa się z głosem Helaine Vis – artystka sama przyznaje, że to jeden z najważniejszych dla niej utworów, jaki stworzyła. Przy okazji polecam zapoznać się z wykonaniem tego utworu na żywo podczas Vintage Sessions w Krakowie. Nagranie zostało opublikowane cztery lata temu.

 

 

Album zamyka ,,Family” – według mnie jest to jeden z jego najmocniejszych momentów. W olśniewającym stylu opowiada o nadziei, o stracie, o tym, że członkiem rodziny może być też bliska osoba, niekoniecznie powiązana z nami genami. Głosie piosenkarki towarzyszy sama gitara.

 

,,Pretty Cliché” to udany debiut – pełen emocji, dobrych, niosących przesłanie tekstów, profesjonalnych aranżów, a przede wszystkim pełen autentyczności, która wręcz wylewa się z twórczości Helaine Vis. Uważam, iż należy docenić tę naturalność, swobodę oraz szczerość. Nie każdy artysta jest w stanie otworzyć się przed światem, obnażyć się ze swych najmroczniejszych myśli, a Helaine Vis zrobiła to w wyjątkowo łapiący za serce sposób. Z czystym sumieniem zachęcam do zapoznania się z albumem ,,Pretty Cliché”.

 

 

TRACKLISTA:

1. Ice

2. Autumn

3. Destiny

4. Plenty

5. Pain and Relief

6. Go On

7. Scars

8. Inside Life

9. You’ll Never Be My Man

10. Family

Leave A Reply

Your email address will not be published.