Tinariwen prezentuje teledysk do nowego utworu

Zespół Tinariwen ujawnił nowe video, które  ukazuje ich nomadyczny proces powstawania muzyki. Teledysk powstał do utworu „Kel Tinawen” feat. Cass McCombs. 

Kompozycja opowiada o buncie Tauregów  i jego krytykach. Ibrahim Ag Alhabib, założyciel grupy, potępia zdradę i korupcję kładąc nacisk na odporność swojego ludu, który zawsze pozostanie wierny swoim przekonaniom, nigdy się nie podda i nie zapomni o przeszłości. 

Utwór zwiastuje najnowsze wydawnictwo grupy „Amadjar”, które trafi do sprzedaży 6 września nakładem Wedge/PIAS. Historia albumu rozpoczęła się pod koniec października 2018 r. podczas Taragalte Festival na marokańskiej Saharze. Po występie zespół wyruszył w drogę przez południowe Maroko, Saharę Zachodnią i wybrzeże Atlantyku, aby dotrzeć do Mauretanii, by spotkać się z wokalistką Nourą Mint Seymali i nagrać nowy materiał. 

W towarzystwie francuskiej ekipy produkcyjnej, która przyjechała starym camper vanem przekształconym w prowizoryczne studio, zespół podróżował przez kilkanaście dni zanim dotarł do Nouakchott, stolicy Mauretanii. Każdego wieczoru karawana zatrzymywała się, by rozbić obóz, a członkowie Tinariwen pracowali pod gwiazdami, przygotowując się do nagrania, dyskutując, pozwalając, by przyszły myśli i długo zakopane piosenki. 

Następnie, podczas ostatniego dwutygodniowego obozu na pustyni wokół Nouakchott, zespół, do którego dołączyła mauretańska wokalista Noura Mint Seymali z mężem gitarzystą Jeiche Ould Chigaly, zarejestrowali swoje utwory pod dużym namiotem w kilku ujęciach na żywo, bez słuchawek i efektów. 

Po nagraniu wielu muzyków z Zachodu dodało swoje instrumentaria – Warren Ellis z the Bad Seeds (skrzypce), Micah Nelson (mandolina i charango), Stephen O’Malley z Sunn O))) (gitara), Cass McCombs (gitara) oraz Rodolphe Burder (gitara).

Album jest wymownym i poruszającym dziełem, szczególnie podkreślającym przeszkody, z którymi boryka się społeczność Tuaregów, począwszy od upadku infrastruktury i usług publicznych, poprzez zmiany klimatyczne i trwający konflikt polityczny i militarny, który prześladuje kraj od momentu uzyskania niepodległości w 1960 roku.

Oto tracklista „Amadjar”:

1.   Tenere Maloulat (feat Warren Ellis)

2.   Zawal (feat Warren Ellis, Noura Mint Seymali & Jeiche Ould Chighaly)

3.   Amalouna (feat Noura Mint Seymali & Stephen O’Malley)

4.   Taqkal Tarha (feat Micah Nelson)

5.   Anina

6.   Madjam Mahilkamen

7.   Takount (feat Noura Mint Seymali)

8.   Iklam Dglour (feat Warren Ellis & Rodophe Burger)

9.   Kel Tinawen (feat Cass McCombs)

10. Itous Ohar (feat Cass McCombs)

11. Mhadjar Yassouf Idjan (feat Warren Ellis)

12. Wartilla (feat Warren Ellis & Stephen O’Malley)

13. Lalla

Zamów w przedsprzedaży/Pre-Save „Amadjar”

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/wk2021/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757