„Akela” Radosława Rutkowskiego to znakomita historia o przyjaźni chłopca i psa w powojennej Polsce.
„Akela” to trzecia książka Radosława Rutkowskiego. Tym razem podstawą fabuły stała się historia, którą autor usłyszał od swojego dziadka i być może właśnie ze względu na tę sentymentalną więź, opowieść ta została napisana w sposób, który chwyci za serce każdego czytelnika.
Akcja „Akeli” dzieje się w małej podlaskiej wsi Wnęki Stare, w pierwszych latach po II Wojnie Światowej. Pewnego dnia Franciszek Śliwowski, mąż Natalii, ojciec Wandy i małego Jurka, zostaje aresztowany przez Służby Bezpieczeństwa. Wkrótce potem do domu Śliwowskich trafia owczarek niemiecki Akela o tajemniczej przeszłości. Potężny pies wzbudza strach nie tylko wśród domowników, ale też całej wsi. Szybko jednak najmłodszy członek rodziny wzbudza zaufanie owczarka na tyle, że od tej pory Jurek staje się jedynym, prawowitym (z wyboru psa) właścicielem Akeli.
Chłopiec i owczarek przeżywają różne przygody wraz z okolicznymi dziećmi, znajomymi Jurka. Nieraz wpadają w kłopoty, z których Akela wybawia ich tak szybko, jak sam je w nie wpędził. Pies staje się nie tylko obrońcą całej rodziny, ale i przyjacielem.
Przeszłość Akeli jednak cały czas nie spędza Natalii snu z powiek, która wkrótce będzie zmuszona przypomnieć psu do czego pierwotnie został wyszkolony…
Oprócz silnej i wzruszającej relacji psa z chłopcem, Radosław Rutkowski bardzo dobrze oddał realia powojennych wsi, tj. towarzyszący strach, odwagę, różnorodność oraz pracowitość mieszkańców. W pozycji tej można odnaleźć nie tylko walory literatury przygodowej, ale też historyczny zarys dawnych czasów oraz relacji międzyludzkich.
Ponadto bardzo dobry styl pisania autora sprawił, że książkę czyta się jednym tchem chcąc podążać za intrygującą fabułą i przygodami najlepszych przyjaciół, Akeli i Jurka. Polecam książkę dla dorosłych, którzy w pełni zrozumieją znaczący historyczny rys fabularny oraz ze względu na kilka drastycznych opisów.
*Imię Akela zaczerpnięte zostało z opowiadania R.Kiplinga pt. „Księga dżungli”; nosił je wilk, jeden opiekunów Mowgliego, chłopca wychowanego przez zwierzęta.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res.