Avant Art Festival 2023 – awangardowy festiwal po raz pierwszy także w Poznaniu.

Avant Art Festival to wyjątkowy festiwal poświęcony muzyce i sztuce awangardowej. Do Wrocławia, Warszawy i Berlina, po raz pierwszy dołączył Poznań, gdzie na uczestników czeka wiele atrakcji. Festiwal rozpocznie się już 15 września. 

Konsekwentnie od 16 lat Fundacja Avant Art realizuje strategię prezentacji muzyki i sztuki eksperymentalnej, poszukującej i awangardowej, zawsze w kontrze do popkultury i mainstreamu. Od 2017r. festiwal ma edycję w Warszawie, a od 2018r. również w Berlinie. Fundacja jest organizatorem wielu rezydencji artystycznych, aktywnie promuje polskich artystów i artystki za granicą, współpracuje z wieloma instytucjami i partnerami w zakresie realizacji projektów związanych z muzyką.

Avant Art 2023 WROCŁAW / WARSZAWA / POZNAŃ oraz miniedycja BERLIN to 4 miasta, 15 partnerskich lokalizacji, 18 dni oraz 59 projektów muzycznych i artystycznych polskiej i światowej sceny niezależnej.

Avant Art Festival prezentuje muzykę i sztukę, które nie goszczą w line-upach popularnych festiwali. Dlatego w tegorocznym programie nie zabraknie eksperymentów, awangardy gitarowej, ale też noise’u i folku, czyli różnorodnej estetyki i mieszanki gatunków, które u podstaw łączy wspólny mianownik – innowacyjne podejście do muzyki, antysystemowość i, oczywiście, jakość.

Zespół Liturgy

We Wrocławiu i w Warszawie wystąpi Liturgy – legenda awangardowego metalu, którą kuratorzy festiwalu starali się sprowadzić do Polski od wielu lat. W obu miastach, w dwóch dość różnych odsłonach, pojawi się również avant-pop – we Wrocławiu zobaczymy Xiu Xiu, czyli zespół, który także można byłoby określić mianem legendarnego, natomiast w Warszawie wystąpi Marina Herlop, czyli wschodząca gwiazda alternatywy, rozchwytywana przez czołowe europejskie festiwale. Jak co roku – pomiędzy nieco bardziej rozpoznawalnymi nazwiskami – organizatorzy festiwalu proponują swoje rekomendacje czy odkrycia: i tak podczas nadchodzącej edycji usłyszymy zespoły Raja Kirik i Širom – oba czerpiące z rdzennych i etnicznych motywów muzycznych. Obecność indonezyjskiego Raja Kirik w programie Avant Art to również efekt wieloletniej fascynacji afrykańskim wydawnictwem Nyege Nyege i zainteresowania muzyką postkolonialną, której wyrazem będzie także cykl spotkań organizowanych we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu pod nazwą „Neokolonializm – o nie!”.

Zespół Xiu Xiu


Avant Art Festival to nie tylko koncerty. Znany głównie publiczności we Wrocławiu cykl „Avant Art Film” zmienia w tym roku swoją dotychczasową formułę, stając się pełnoprawnym, 3-dniowym minifestiwalem filmów dokumentalnych o muzyce, wzbogaconym o spotkania z twórcami, współorganizowanym z Kinem Nowe Horyzonty.

W programie znajdą się również wystawy i działania interdyscyplinarne, szeroko eksplorujące pole sztuk wizualnych, m.in. wystawa Kościoła Nihilistów pt. „Obol” oraz działanie realizowane w Warszawie z Galerią V9, podczas których włoski artysta Pysellino dokona artystycznej interwencji w nowym lokalu V9 przy Nowym Świecie w ramach wystawy „Time Trauma”.

W tym roku Avant Art Festival pojawi się gościnnie w Poznaniu na specjalnej edycji festiwalu realizowanej wspólnie z CK Zamek. W programie wydarzenia: Radian oraz koncert międzynarodowego składu Ensemble E pod batutą samego Matsa Gustafssona, seans filmowy „Singeli Movement: Greed for Speed” oraz dyskusja o postkolonializmie. Wezmą w niej udział: Kuba Ziołek, znany polski muzyk i szef wydawnictwa Brutality Garden z Bydgoszczy, Piotr Cichocki z Krakowa, szef wydawnictwa płytowego 1000Hz, oraz Jan Moszumański (Jan Moss), filmowiec, muzyk i autor dwóch filmów o muzyce z Ugandy i Tanzanii.

Pełny program festiwalu dostępny na stronie: https://avantart.pl/2023/

*Wydarzenie realizowane w ramach projektu „In between Norway and Poland – culture”, finansowanego ze środków EOG w ramach Działania 2. “Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Polecamy!

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.