Baasch: „Balladyna. Echa Grobowych Rozwalin” Original Soundtrack

fot. Bart Pogoda

Rok temu, w czasie lockdownu, premierę miała „Balladyna” w reżyserii Oskara Sadowskiego – pierwszy wirtualny spektakl z pogranicza teatru i kina eksperymentalnego, wykorzystujący wiele technik, od wideo przez animacje 3D, aż po elementy zaczerpnięte ze świata gier. Reżyser zaprosił do współpracy wielu wybitnych aktorów, m.in. Katarzynę Figurę, Jacka Poniedziałka, Sandrę Korzeniak, Marcina Kowalczyka, Bartka Gelnera, Martę Ziębę. Wszyscy, zamknięci w domach, grali przed kamerami telefonów i sami filmowali spektakl.

16 kwietnia w serwisach digitalowych pojawił się soundtrack do „Balladyny” – „Balladyna. Echa Grobowych Rozwalin”. Oryginalną muzykę do spektaklu skomponował Baasch – jeden z najciekawszych artystów sceny elektronicznej w Polsce. To jego kolejne artystyczne spotkanie z Oskarem Sadowskim. Zimą szerokim echem odbił się ich wspólny spektakl „Dziady” na ulicy Mickiewicza w Warszawie, wystawiony w geście solidarności z protestami kobiet. Muzyka Baascha do dramatu wieszcza była nominowana do Olśnień Onetu jako jedno z trzech najważniejszych wydarzeń muzycznych ubiegłego roku.

Baasch ma na koncie jeszcze jeden uznany soundtrack – do filmu „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomka Wasilewskiego.

„Echa grobowych rozwalin” to utwór promujący najnowsze wydawnictwo Baascha.

Ścieżka dźwiękowa „Balladyna. Echa Grobowych Rozwalin” jest bardzo eklektyczna. Zawiera elementy ambientu, muzyki klubowej, mocne fragmenty rodem z horrorów i lekkie nuty, potraktowane z przymrużeniem oka. Syntezatory i beat maszyny mieszają się z dźwiękami waltorni, harfy i samplami z opery. Baasch postanowił zarejestrować wokale przy użyciu dyktafonu w iPhonie, aby brzmienie muzyki korespondowało z charakterem DIY spektaklu.

W sierpniu zeszłego roku ukazał się trzeci krążek artysty „NOC”, pierwszy w całości po polsku, który podbił serca nie tylko fanów, ale również krytyków muzycznych. Album zebrał bardzo dobre recenzje i był szeroko komentowana przez polskie media (Gazeta Wyborcza, Onet, Newsweek, Zwierciadło i wiele innych). Płyta trafiła na listy podsumowujące polskie płyty 2020 r. (wyborcza.pl; KMag, Interia, Onet, Red Bull Music i wiele innych). Baasch otrzymał nominację do Bestsellerów Empiku 2020 w kategorii „Odkrycie” oraz do najbardziej prestiżowej nagrody w branży muzycznej w Polsce Fryderyk 2021 w kategorii „Album Roku Elektronika”.

Słuchaj/Kup „Balladyna. Echa Grobowych Rozwalin”
Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.