BESTSELLERY EMPIKU 2018 – ROK DAWIDA I KATARZYNY

Album „Małomiasteczkowy” Bestsellerem Empiku 2018 w kategorii Muzyka polska, a cały małomiasteczkowy projekt – z trasą koncertową i oryginalną trasą promocyjną – Wydarzeniem Roku 2018. Muzyka nie zadowoliła się kategoriami płytowymi i wydarzeniem roku, zgarniając też, frazami felietonów Katarzyny Nosowskiej, nagrodę w kategorii Literatura polska. Książka „A ja żem jej powiedziała…” jest jednocześnie tytułem, który był najchętniej wybierany w Empiku spośród wszystkich książek, płyt i filmów – to Bestseller wśród Bestsellerów. Wręczeniu statuetek towarzyszyły występy polskich i zagranicznych gwiazd w wyjątkowej scenerii „miasta pasji”.

Globalna małomiasteczkowość

Dawid Podsiadło pozwolił fanom za sobą zatęsknić, a kiedy w końcu wrócił, to w charakterystycznym dla siebie, niestandardowym stylu: począwszy od billboardów z łamigłówkami, przez kreatywne działania w social mediach, akcję telefoniczną w ramach której fani mieli szansę na rozmowę z idolem, po „Małomiasteczkowy Kiosk” w dniu premiery albumu. Internauci docenili „Małomiasteczkowość” w realu i wirtualu, przyznając jej w głosowaniu tytuł Wydarzenia Roku 2018. Nagrodę wręczyli Dorota Kobiela, Piotr Gulaczyk (reżyserka i odtwórca głównej roli w filmie „Twój Vincent” – ubiegłorocznym laureacie w tej kategorii) i Prezes Empiku Ewa Szmidt-Belcarz.

Dawid Podsiadło powtórzył swój sukces sprzed 5 lat, kiedy otrzymał dwie statuetki: jego debiut stał się Wydarzeniem Roku 2013, a album „Comfort and Happiness” Bestsellerem Empiku w kategorii Muzyka polska. W tym roku triumfuje „Małomiasteczkowy”. Wydarzenie Roku, Bestseller Empiku, platyna niemal na starcie, trasa wyprzedana do ostatniego biletu ponad miesiąc przed pierwszym koncertem – oto miara małomiasteczkowości, która siebie akceptuje i ceni, jest kreatywna, dostępna globalnie i świetnie bawi się tym, co robi.

W kategorii Muzyka zagraniczna spore zaskoczenie: pewniakami do tytułu Bestsellera Empiku wydawały się ścieżki dźwiękowe filmów, które podbiły w ubiegłym roku serca kinomanów, czyli „A Star Is Born” i „Bohemian Rhapsody”. O miejsce pierwsze ubiegali się również tacy giganci jak Sting z Shaggym i Justin Timberlake. Tymczasem statuetkę zdobył Andrea Bocelli oraz – warto dodać – cała plejada gwiazd występujących gościnnie na jego płycie „Si”. „Tak” powiedzieli włoskiemu tenorowi Ed Sheeran, Josh Groban, Aida Garifullina i Dua Lipa, a w nagraniu utworu „Fall On Me” wziął także udział jego syn Matteo. Nagrodę w tej kategorii wręczyła legenda muzyki Urszula Dudziak.

Mistrzowie słowa

TOP 5 kategorii literackich, zarówno wśród książek polskich, jak i zagranicznych, zdominowały w 2018 roku thrillery. Jednak żaden z nich nie zdobył najwyższego miejsca na podium. Co więcej, w kategorii Literatura polska wygrała książka osoby związanej przede wszystkim nie z literaturą, a z muzyką, choć od dawna mistrzowsko operującej słowem w krótkich formach, jakimi są teksty piosenek. Katarzyna Nosowska, bo o niej mowa, także w przypadku książki wybrała przekaz skoncentrowany i mocny. Krótkie felietony zebrała w tomik „A ja żem jej powiedziała…”: zero lania wody, galop po tematach, dużo ciekawych obserwacji, bez pudru i wazeliny. Katarzyna Nosowska, której książka okazała się TOP1 wśród Bestsellerów Empiku, odebrała statuetkę z rąk dwukrotnego laureata w tej kategorii – Zygmunta Miłoszewskiego.

W kategorii Literatura zagraniczna zwyciężyła powieść Heather Morris inspirowana biografią Lale Sokołowa, tytułowego „Tatuażysty z Auschwitz”. Historia wstrząsająca, lecz niosąca nadzieję, której czytelnicy najwyraźniej potrzebują. Doceniona przez polskich czytelników autorka osobiście odebrała nagrodę z rąk tłumaczki Justyny Czechowskiej.

Pewna dawka cynizmu, przekory, a nawet bezczelności też jest w cenie, o czym świadczy wygrana „Nieautoryzowanej autobiografii” Kuby Wojewódzkiego w kategorii literatura faktu. Co ciekawe, wśród pretendentów do statuetki znalazły się w tej kategorii również reportaże bliskie thrillerom tematyką i temperaturą, a także znakomita książka popularnonaukowa Stephena Hawkinga. Wygraną ogłosił ceniony dziennikarz Jacek Żakowski.

Mała wielka rekordzistka

Nikomu dotąd nie udała się ta sztuka. Grochola, Dan Brown, Coelho, Miłoszewski i Zafon zdobyli statuetkę w kategorii książkowej dwa lata z rzędu, Grocholi udało się to dwukrotnie, ale wygrywać co roku przez cztery lata? I to przed osiemnastką? Nela Mała Reporterka to bez wątpienia fenomen wydawniczy i to nie tylko w swojej kategorii: Literatura dla dzieci. Tym razem młoda podróżniczka wylądowała na wyspie rajskich ptaków, skąd zdała swoim rówieśnikom relację i wygrała w wyścigu po statuetkę Bestsellera Empiku m.in. z najnowszymi tomami „Dziennika Cwaniaczka” i „Magicznego drzewa”. Wygraną Neli ogłosił ceniony autor książek dla dzieci Michał Rusinek. Młoda Reporterka nagrodę odebrała „zdalnie” przesyłając podziękowania z kolejnej podróży.

W kategorii Literatura dla młodzieży zwyciężyła Małgorzata Musierowicz z 22. tomem kultowej serii „Jeżycjada”, która jest o 22 lata starsza od nagród Empiku! Inaugurująca sagę „Szósta klepka” ukazała się w 1977 r. i od tego czasu losy mieszkańców poznańskiej dzielnicy Jeżyce są najlepszym lekiem na chandrę i chwile zwątpienia w instynkt samozachowawczy naszego gatunku. Co prawda „Ciotka Zgryzotka” urządza sobie nowe gniazdko z dala od słynnej kamienicy przy Roosevelta 5, a nawet kawałek od Poznania, ale to wciąż znana wszystkim Ida Sierpniowa oraz jej rodzina, przyjaciele i znajomi. Nagrodę w kategorii Literatura dla młodzieży wręczył JDabrowski, youtuber i autor popularnej wśród nastolatków książki „Takie tam”.

Ujęcia filmowe i muzyczne frazy

W kategorii Film zagraniczny wygrywały w ostatnich latach superprodukcje związane najczęściej z fantastyką. W tym roku również ich nie zabrakło, ostatecznie jednak „Avengersi”, a nawet „Ostatni Jedi” nie poradzili sobie z piosenkami ABBY. W 2008 roku serca Polaków podbił musical „Mamma Mia!”, a dziesięć lat później jego kontynuacja – „Mamma Mia! Here we go again”. Nagrodę w tej kategorii wręczył Tomasz Bagiński, który przybył na galę prosto z planu serialu „Wiedźmin”. W kategorii Film dla dzieci statuetkę również zdobył film muzyczny – barwna, roztańczona i rozśpiewana opowieść „Coco”, uniwersalna, choć mocno osadzona w kulturze i tradycji meksykańskiej. Statuetkę z rąk ubiegłorocznego laureata Igora Kwiatkowskiego odebrali twórcy polskiego dubbingu: Joanna Węgrzynowska (reżyser) i Michał Rosiński (Miguel).

Za nami wieczór z Bestsellerami Empiku, a przed nami rozdanie Oscarów i szansa na trzy statuetki dla polskiego filmu! Oto zdobywca nagrody Bestsellera Empiku 2018 dla Filmu polskiego – „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, wisienka na bestsellerowym torcie. Fenomenalne ujęcia, które są równie istotne dla filmowej narracji jak muzyczne frazy, a każdy kadr jest tak precyzyjnie skomponowany w czerni i bieli, że dodanie lub odjęcie jakiegokolwiek drobiazgu zburzyłoby kruche arcydzieło. W sercu tej delikatnej formy – opowieść o kondycji człowieka. Czy można tego nie docenić? Czekamy na oscarową noc, trzymając mocno kciuki!

Artyści „W mieście Twoich pasji”

Gala Bestsellerów Empiku to niezwykłe wydarzenie kulturalne i jednocześnie oryginalne widowisko telewizyjne. Na jednej scenie spotykają się autorzy najchętniej wybieranych książek,  płyt muzycznych i filmów – to jedyna nagroda łącząca wszystkie te dziedziny twórczości. Gala to również występy najlepszych polskich artystów i zagranicznych gwiazd. W tym roku w specjalnie przygotowanej scenerii miasta pasji zagrali: legendarny Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators, Dawid Podsiadło, Monika Brodka, Paweł Domagała, Kamil Bednarek i Igor Herbut oraz Roksana Węgiel. W realizacji telewizyjnej zostały wykorzystane efekty rozszerzonej rzeczywistości (tzw. extended reality).

Bestsellery Empiku 2018 – pełna lista laureatów: 

KSIĄŻKI

Literatura polska: „A ja żem jej powiedziała…” – Katarzyna Nosowska; Wydawnictwo Wielka Litera

Literatura zagraniczna: „Tatuażysta z Auschwitz” – Heather Morris; Wydawnictwo Marginesy

Literatura faktu: „Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana biografia” – Kuba Wojewódzki; Wydawnictwo Wielka Litera

Literatura dla dzieci:  „Nela na wyspie rajskich ptaków” –  Nela Mała Reporterka; Wydawnictwo Burda Książki

Literatura dla młodzieży:  „Ciotka Zgryzotka” – Małgorzata Musierowicz; Wydawnictwo Akapit Press

MUZYKA

Muzyka polska: „Małomiasteczkowy” – Dawid Podsiadło; Sony Music Entertainment

Muzyka zagraniczna: „Si” – Andrea Bocelli; Universal Music Polska

FILM

Film polski: „Zimna wojna” – reż. Paweł Pawlikowski; Kino Świat

Film zagraniczny: „Mamma Mia! Here we go again” – reż. Ol Parker; Filmostrada

Film dla dzieci: „Coco” – reż. Lee Unkrich, Adrian Molina; Galapagos

WYDARZENIE ROKU 2018:

Małomiasteczkowy w realu i wirtualu

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.