Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019 rozdane

Za nami kolejna gala największego plebiscytu kulturalnego w Polsce – rozdano Bestsellery Empiku 2019. Wśród laureatów przeważali polscy artyści – statuetki odebrali m.in. Smarzowski, Sokół, Roksana Węgiel czy Maleszka. Nowością były także nagrody Odkrycia Empiku, przyznawane najlepiej zapowiadającym się twórcom w kategoriach Muzyki, Literatury i Filmu, o których rezultacie zadecydowały nie wyniki sprzedaży, ale werdykty jurorów. Całości towarzyszyło wyjątkowe muzyczne show.

Polacy kochają kryminały

Bestsellery Empiku to swoisty barometr trendów, co odzwierciedlają także kategorie, dlatego nie mogło zabraknąć osobnych nagród dla hip-hopu czy kryminału/sensacji/thrillera. Wśród dreszczowców bezkonkurencyjna okazała się „Pacjentka”Alexa Michaelidesa. Obecny na gali autor miał podwójny powód do radości – jako jedyny laureat otrzymał tego wieczora dwie nagrody, triumfując także w nowej kategorii audiobook.

Po zeszłorocznej statuetce dla „Tatuażysty z Auschwitz” polscy czytelnicy po raz kolejny docenili książkę o podobnej tematyce. Inspirowana życiem Niemki prowadzącej przedszkole dla obozowych dzieci książka „Kołysanka z Auschwitz” przyniosła Mario Escobarowi statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii literatura piękna.

Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby historia opisana w tej książce się nie powtórzyła.

Mario Escobar

Młodość obok doświadczenia

Zwycięzcą kategorii hip-hop został Sokół – ikona polskiego rapu. Mimo że karierę na rodzimej scenie muzycznej rozpoczął niemal ćwierć wieku temu, to jego zwycięski album „Wojtek Sokół” jest pierwszym w pełni solowym wydawnictwem.

Obok artystów, którzy od lat triumfują na scenach, na muzycznym podium pojawiła się też 15-letnia Roksana Węgiel, o włos pokonując Darię Zawiałow w kategorii pop/rock. Nagrodzony krążek „Roksana Węgiel” zaledwie dwa miesiące po premierze zdobył status Złotej Płyty, którą wręczono po występie podczas ubiegłorocznej gali. W tym roku na chwilę przed uroczystością na czerwonym dywanie wokalistka odebrała platynową płytę, co zostało pokazane w relacji na żywo na facebooku Empiku. Następnie ponownie stanęła na scenie Bestsellerów – tym razem by odebrać nagrodę.

Naprawdę się tego nie spodziewałam i z całego serca chciałam podziękować moim fanom, bo to przede wszystkim dzięki nim. A także wszystkim, którzy współtworzyli ze mną ten album. Jestem mega wdzięczna i bardzo się cieszę!

Roksana Węgiel

Kler” dominuje także na małym ekranie

Setki tysięcy widzów w kinach w całej Polsce, liczne nagrody na festiwalach i ogromne emocje – „Kler” odbijał się szerokim echem jeszcze wiele miesięcy po premierze. O jego ogromnej popularności, także wśród widzów małego ekranu, świadczy statuetka Bestsellera Empiku 2019 w kategorii film fabularny, a Wojtek Smarzowski po raz kolejny udowodnił, że należy do czołówki rodzimych reżyserów.

Chciałem podziękować publiczności, która kupiła bilety, która kupiła płyty, chciałem podziękować wszystkim, z którymi miałem przyjemność zrobić ten film.

Wojtek Smarzowski

Empik promuje wschodzące talenty

Tegoroczna edycja plebiscytu znacząco różni się od poprzednich, a to za sprawą nagród Odkrycia Empiku, przyznawanych przez składające się z ekspertów i autorytetów w danej kategorii jury. Niezależna od wyników sprzedaży, wskazująca publiczności twórców oryginalnych, bezkompromisowych i takich, których twórczość po prostu warto śledzić. Odkrycia Empiku wręczono w trzech kategoriach: Muzyki (jury w składzie Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Grupy Empik, Dominik Sadowski i Anna Żurek, Literatury (Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku, Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz) oraz Filmu (Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku, Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska).

Mistrzynią słowa pisanego została Dominika Słowik. Autorka “Zimowli” zachwyciła jury bogatym warsztatem językowym i umiejętną konstrukcją wielopiętrowych zagadek. Wśród muzyków wyróżniono Hanię Rani za płytę i trasę “Esja”. O sukcesie pianistki zadecydował talent kompozytorski, kunszt wykonania, postawa artystyczna, w której konsekwencja nie zabija spontaniczności oraz otwartość na innych – artystów i publiczność. Pierwszym reżyserem, który może pochwalić się filmowym Odkryciem Empiku został zaś Bartosz Kruhlik za pełnometrażowy debiut „Supernova”, w którym zachwycił przede wszystkim przykładem rzemieślniczego mistrzostwa, zdumiewającego na początku kariery.

Wydarzenie Roku 2019

Ubiegły rok pozostanie w pamięci przede wszystkim dzięki kolejnej nagrodzie Nobla dla Polskiej autorki. Wydarzeniem Roku 2019 okrzyknięto wykład noblowski Olgi Tokarczuk “Czuły narrator” i efekt Nobla w Polsce.

Po 23 latach znowu o polskiej literaturze jest głośno: polska pisarka, kobieta, otrzymała nagrodę Nobla, a jej powieści poszybowały na szczyty popularności wszystkich rankingów.

Ewa Schmidt-Belcarz, prezes Empiku

Wykład „Czuły narrator” został świetnie przyjęty, a pisarka mówiła o utracie umiejętności postrzegania świata jako żywej całości i swoich nadziejach przełamania tego impasu poprzez literaturę, współodczuwanie i czułość wobec rzeczywistości. Polacy odkrywali  twórczość noblistki na nowo, a reedycje książek Olgi Tokarczuk osiągnęły ogromny sukces komercyjny: z dnia na dzień wskoczyły na topkę Empiku, osiągając na koniec roku 400 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Muzyczny festiwal na małym ekranie

Muzyczne show towarzyszące gali po raz kolejny przyciągnęło przed ekrany telewizorów rzeszę widzów. Na empikowej scenie wystąpiły gwiazdy polskiej sceny oraz specjalny gość zagraniczny – zespół Inhaler, którego frontmanem jest Elijah Hewson, syn wokalisty U2, Bono. Młoda formacja pokazała, że wkrótce może zdominować międzynarodową scenę muzyczną. Nie zabrakło polskich artystów, którzy zaprezentowali się w nietypowych kolaboracjach. Usłyszeliśmy m.in. “Co mi Panie Dasz” w interpretacji Beaty Kozidrak i Natalii Nykiel czy “Nigdy więcej nie tańcz ze mną” w wykonaniu Krzysztofa Zalewskiego i Ani Dąbrowskiej, a to wszystko w oryginalnych aranżacjach Miuosha, przygotowanych specjalnie na tę galę. Widzowie Empiku mieli okazję usłyszeć jako pierwsi singiel z nowej płyty Artura Rojka, a także utwory Piotra Roguckiego i Kuby Karasia czy Mrozu. Galę prowadził Marcin Prokop, a gospodarzami internetowej relacji z czerwonego dywanu byli Piotr Grabarczyk i Karolina Gilon. 

Pełna lista zwycięzców we wszystkich kategoriach:

BESTSELLERY EMPIKU 2019

KSIĄŻKA
Literatura piękna:
 „Kołysanka z Auschwitz” – Mario Escobar; Wydawnictwo Kobiece
Literatura obyczajowa: „Kolejne 365 dni” – Blanka Lipińska; Wydawnictwo Agora
Kryminał/sensacja/thriller: „Pacjentka” – Alex Michaelides; Wydawnictwo W.A.B.
Literatura dla dzieci: „Magiczne drzewo. Pióro T-rexa” – Andrzej Maleszka; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Audiobook: „Pacjentka” – Alex Michaelides; czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński; Wydawnictwo W.A.B. 

MUZYKA
Pop/rock: „Roksana Węgiel” – Roksana Węgiel; Universal Music Polska
Hip-hop: „Wojtek Sokół” – Sokół; Prosto Label / Warner Music Poland
Muzyka filmowa: „Proceder. Żyj aż do bólu” muzyka z filmu; Step Records

FILM
Film fabularny: „Kler” – reż. Wojtek Smarzowski; Alterdystrybucja / Kino Świat
Film animowany: „Jak wytresować smoka 3” – reż. Dean DeBlois; Filmostrada

ODKRYCIA EMPIKU 2019

LITERATURA
Dominika Słowik 
– „Zimowla”; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
MUZYKA
Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta „Esja” wydana w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records, dystrybucja: Mystic Production
FILM
Bartosz Kruhlik 
– „Supernova”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Forum Film Poland

WYDARZENIE ROKU 2019

Wykład noblowski i efekt Nobla w Polsce
Olga Tokarczuk

Poznaj nominowanych w poszczególnych kategoriach: LiteraturaMuzykaFilm.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.