Dagadana prezentuje psychodeliczny teledysk do utworu „Do Ciebie Kasieńko”

fot. Maciej Kosmowski

DAGADANA zabiera Was do świata baśni, gdzie każdy jest niczym płótno, na którym wyświetlane są obrazy i wizualizacje. 

Świat tworzy kolejny wymiar. Wilk biegnący po perkusji, jaskółki latające na skórze, las wyrastający na twarzach, wycinanki splatające się z całymi postaciami. Podobnie i tradycyjna melodia przechodzi w psychodeliczną improwizację pełną elektroniki i jazzu. Pieśń „Do ciebie Kasieńko” pierwotnie śpiewana była w trakcie tradycji tzw. koronacji (kolędowania) dziewczyny.

Najdłużej i najpełniej zachowała się w żywej tradycji sąsiadujących ze sobą okolic Leżajska (Podkarpacie) i Biłgoraja (Lubelszczyzna). Prezentuje kolędników jako posłańców chłopca do panny, w jego imieniu przywożącego jej podarunki. Najważniejszym z nich, w ostatnim w szeregu, jest sam chłopak. DAGADANA w swojej aranżacji dodaje tej pieśni życzeniowej współczesnego brzmienia jednocześnie występując w tradycyjnych wiankach weselnych, które podkreślają wyśpiewywane życzenia dla panny „żebyś wyszła za mąż zaraz w te zapusty (czyli karnawał).

Album “Tobie” w serwisach streamingowych: https://ffm.to/DagadanaTobie

Utwór polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA pochodzi z najnowszego albumu „Tobie”, na którym muzycy odwołują się do starych Pieśni Życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem z Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami. Album na płycie CD można zamówić na KulturalnySklep.pl

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny