Druga płyta Ani Karwan „Swobodnie” [RECENZJA]

okładka płyty Ani Karwan "Swobodnie"

24 marca ukazała się druga płyty Ani Karwan. „Swobodnie” to osobista muzyczna opowieść w czarno-białych odcieniach.

okładka płyty Ani Karwan „Swobodnie”

Ania Karwan rozpoczęła karierę muzyczną od chórków m.in u Ani Dąbrowskiej, Andrzeja Piasecznego czy Moniki Brodki, ale dopiero uczestnictwo w programie telewizyjnym Voice of Poland w 2016 roku zagwarantował jej szerszą rozpoznawalność. Wkrótce potem jej mentorka z programu – Natalia Kukulska wraz z Michałem Dąbrówką napisali dla niej singiel „W prezencie”, a wideo z jej coverem „Aleja gwiazd”, który zaśpiewała w ramach projektu „Legendy Polskie” osiągnął ponad 35 milionów wyświetleń.

Jej pierwszy album „Ania Karwan” został dostrzeżony przez Akademię Fonograficzną, dzięki czemu otrzymała nominację dla „Fonograficznego Debiutu Roku”, na której znalazł się hit „Słucham Cię w radiu co tydzień”. W zeszłym roku wydała pierwszy singiel „Swobodnie” zapowiadający drugą płytę artystki. Ostatnio Ania Karwan nagrała również utwór „Sen na pogodne dni” specjalnie na potrzeby filmu „Skołowani” (reż. Jan Macierewicz).

Pomimo że kariera Ani Karwan od kilku lat nabiera rozpędu, to przebyła długą drogę by znaleźć się w tym miejscu. W wieku 15 lat wystąpiła w programie „Droga do gwiazd” lecz sukces nie nadszedł. Piosenkarka wyjechała ze swojego małego miasteczka do Warszawy, gdzie podejmowała różne prace, w tym występy wokalne na weselach. Trudny okres dorastania, w tym samotny czas bezdomności w wielkim mieście, Ania przekuła w siłę i podążanie za marzeniami.

Płyta „Swobodnie” to imponujące, osobiste teksty, w których artystka rozprawia się z przeszłością, w tym ostatnim okresem izolacji spowodowanym pandemią.

Ania Karwan o Albumie:

Dojrzałam do życia w spokoju i szaleję już tylko w twórczości. To na tej właśnie płycie pozwoliłam sobie na wyjście z komfortu i uwolnienie się od konkretnych gatunków. Jestem silnie związana z analogowym brzmieniem, a jednocześnie podziwiam nowoczesne produkcje. Na tej płycie wyraża się moja stara dusza, a zarazem dzika kobieta, która nie boi się być nieidealna. Jestem dumna z tego, że znalazłam odwagę. Po niełatwym czasie pandemii, samotności i strachu napisałam teksty i muzykę jakiej nigdy nie  doświadczyłabym, gdyby nie te dwa lata kiedy zatrzymał się świat. Album ten jest więc zapisem mojej wdzięczności za ten czas.

Słowa Ani Karwan idealnie oddają doświadczenie po przesłuchaniu albumu „Swobodnie”. Czuć w nim wielką odwagę zarówno w tworzeniu i eksperymentowaniu, jak i osobistą odwagę artystki, która udowadnia, że dojrzała i staje się coraz bardziej świadoma i pewna swojej muzycznej drogi. Wystarczy posłuchać absolutnie wyjątkowej kompozycji „Skowroneczku” czy „Kiedy mrugam” nagrane wraz z Leszkiem Możdżerem by dostrzec, że Ania Karwan to artystka przez duże „A”. Osobiście, bardzo wzruszył mnie utwór „Powiedz mi, tato”, w którym wokalistka kieruje pytania do swojego ojca i matki.

Ale spokojnie, na płycie można znaleźć także szybkie, radiowe (z tych bardziej ambitnych) hity, jest to np. „Papierosy”, „Lew” czy tytułowe „Swobodnie”. Płyta składa się z 13 utworów, do których z pewnością będą wracać, bo to jest po prostu bardzo dobra płyta w klimacie R&B, zdecydowanie zasługująca na szerszy rozgłos. Ania Karwan po raz kolejny udowodniła, że ma potężny głos i talent poetycki (wraz z Piotrem Bogutynem), dzięki którym każdy tekst jest wyjątkowy i inspirujący.

TRACK LISTA PŁYTY „Swobodnie”:

 1. Biegnę, biegnę
 2. Stop
 3. Skowroneczku
 4. Powiedz mi, tato
 5. Kiedy mrugam Ania Karwan & Leszek Możdżer
 6. Swobodnie
 7. Lew
 8. Papierosy
 9. Bestia
 10. Sen
 11. Serce
 12. Ostatni raz Ania & Grzech Piotrowski feat. Kasta
 13. Kiedy mrugam (Już się nie boję)
Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.