Ekologiczny pop up store The 1975 w O2 Arenie

The 1975 po raz kolejny zaskakuje fanów inicjatywą mającą na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. W londyńskiej O2 Arenie pojawił się niedawno pop up store, w którym fani mogą stworzyć własny merch z logo oraz nadrukami związanymi z zespołem. Każda osoba mogła za darmo wydrukować wybrany wzór na swojej koszulce lub dowolnej części garderoby. Warto dodać, że wymogiem nie był zakup żadnego produktu w sklepie zespołu. Z pewnością jest to „pstryczek w nos” skierowany w stronę branży muzycznej oraz przemysłu odzieżowego, które są odpowiedzialne za zwiększoną produkcję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczanie środowiska. Inicjatywa spotkała się z entuzjazmem fanów, którzy szybko pochwalili się nietuzinkowym merchem w mediach społecznościowych:

@monicaontour

one of many climate initiatives they’ve done. love my band. ♥️

♬ TEMPLE REMIX Work x Chocolate – TEMPLE.SOVND

 

Tuż po ogłoszeniu trasy koncertowej Still… At Their Very Best, występy zespołu w O2 Arenie w Londynie były zapowiadane jako pierwsze na świecie koncerty bez emisji dwutlenku węgla. Plan zakładał usunięcie z atmosfery równoważnej ilości dwutlenku węgla – nawet 100 ton dwutlenku węgla na koncert. W praktyce, węgiel nie będzie jednak usuwany podczas samego koncertu, lecz przez start-up o nazwie CUR8. Wykorzystuje on sześć metod, takich jak sadzenie drzew i bezpośrednie wychwytywanie powietrza, co wpływa na usunięcie z atmosfery równoważnej ilości dwutlenku węgla.

 

Jak wspominał Mark Stevenson, współzałożyciel i Chief Impact Officer w CUR8:

Wspaniałe w tych koncertach jest to, że możemy zademonstrować, że możliwe jest teraz włączenie kosztów usunięcia pozostałego CO2 do istniejącego modelu biznesowego, tak aby fani nie zauważyli żadnej różnicy w wrażeniach z koncertu.

 

Brytyjski zespół jest znany ze swego zaangażowania w akcje promujące pozytywny wpływ na środowisko. W 2020 roku nawiązał współpracę z działaczką, Gretą Thunberg, której monolog pojawił się w utworze The 1975 rozpoczynającym album Notes On A Conditional Form. Mogliśmy w nim usłyszeć słowa aktywistki:

Jesteśmy teraz na początku kryzysu klimatycznego i ekologicznego.

I musimy go nazwać po imieniu. Sytuacją kryzysową.

Musimy przyznać, że nie panujemy nad sytuacją i że nie mamy jeszcze wszystkich rozwiązań. Chyba, że rozwiązania te oznaczają, że po prostu przestaniemy robić pewne rzeczy.

Przyznajemy, że przegrywamy tę bitwę.

Musimy przyznać, że starsze pokolenia zawiodły. Wszystkie ruchy polityczne w ich obecnej formie zawiodły.

Ale homo sapiens jeszcze nie zawiódł.

Tak, ponosimy porażkę, ale wciąż jest czas, by wszystko odwrócić. Wciąż możemy to naprawić. Wciąż mamy wszystko we własnych rękach.

Ale jeśli nie zdamy sobie sprawy z ogólnej niewydolności naszych obecnych systemów, najprawdopodobniej nie mamy szans.

Stoimy w obliczu katastrofy niewypowiedzianego cierpienia ogromnej liczby ludzi. A teraz nie jest czas na grzeczne mówienie lub skupianie się na tym, co możemy, a czego nie możemy powiedzieć. Teraz jest czas, by mówić wyraźnie.

Rozwiązanie kryzysu klimatycznego jest największym i najbardziej złożonym wyzwaniem, przed jakim kiedykolwiek stanął homo sapiens. Główne rozwiązanie jest jednak tak proste, że zrozumie je nawet małe dziecko. Musimy zatrzymać emisję gazów cieplarnianych.

Albo to zrobimy, albo nie.

Mówisz, że nic w życiu nie jest czarne lub białe.

Ale to kłamstwo. Bardzo niebezpieczne kłamstwo.

Albo zapobiegniemy ociepleniu o 1,5 stopnia, albo nie.

Albo unikniemy wywołania nieodwracalnej reakcji łańcuchowej, na którą człowiek nie ma wpływu, albo nie.To jest tak czarne lub białe, jak to tylko możliwe.

Ponieważ nie ma szarych stref, jeśli chodzi o przetrwanie.

Teraz wszyscy mamy wybór.

Możemy stworzyć działania transformacyjne, które zabezpieczą warunki życia dla przyszłych pokoleń.

Albo możemy kontynuować naszą dotychczasową działalność i ponieść porażkę.

To zależy ode mnie i od ciebie.

I tak, potrzebujemy raczej zmiany systemowej niż indywidualnej. Ale nie można mieć jednego bez drugiego.

Jeśli spojrzeć na historię, wszystkie duże zmiany w społeczeństwie zostały zapoczątkowane przez ludzi na poziomie oddolnym. Ludzie tacy jak ty i ja.

Proszę więc, abyście się obudzili i wprowadzili wymagane zmiany. Dawanie z siebie wszystkiego nie jest już wystarczające. Wszyscy musimy zrobić coś pozornie niemożliwego.

Obecnie każdego dnia zużywamy około 100 milionów baryłek ropy naftowej. Nie ma polityki, która mogłaby to zmienić. Nie ma zasad, które pozwoliłyby zatrzymać ropę w ziemi.

Nie możemy więc już dłużej ratować świata, grając według zasad. Ponieważ zasady muszą zostać zmienione.

Wszystko musi się zmienić. I to musi zacząć się dzisiaj.

Tak więc, wszyscy, nadszedł czas na obywatelskie nieposłuszeństwo. Czas się zbuntować.

Wokalista The 1975 Matty Healy z aktywistką Gretą Thunberg

 

W tym samym roku, zespół zobowiązał się także zasadzić drzewo dla każdego fana biorącego udział w ich trasie koncertowej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Z kolei w 2019, Natalie Corwin, CEO Pet Community Centre i członek zarządu Turnip Green Creative Reuse w Nashville, zachęciła fanów zespołu do wzięcia udziału w innej inicjatywie. Napisała wówczas na Twitterze:

Fani @the1975 łączcie się! Posadźmy drzewa, aby uhonorować nasz ulubiony zespół i to, co reprezentuje. Zasadźmy przyszłość! Dołącz do nas 26 listopada w Nowym Orleanie lub zasponsoruj drzewo, jeśli nie możesz być tam osobiście!

 

Przypominamy, że 13 marca zespół zagra koncert w hali COS Torwar w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Live Nation. Zachęcamy do zakupu biletów na stronie Ticketmaster.

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.