Festiwal Twórczości Korowód – muzyczna uczta dla miłośników dobrej polskiej piosenki!

„Fundacja Piosenkarnia Anny Treter” zaprasza na dwunastą edycję Festiwalu Twórczości Korowód (10-17.11.2019). Piosenki mądre, dowcipne, refleksyjne, znane i całkiem nowe; wspaniały zestaw wykonawców, którzy są jednocześnie autorami tych utworów; różnorodność gatunków muzycznych – oto atuty tegorocznego koncertu galowego pt.: „Autor! Autor!”.

Niebo do wynajęcia otworzy przed słuchaczami Robert Kasprzycki, rozśmieszą kabaretowe piosenki Krzysztofa Daukszewicza i Krzysztofa Piaseckiego, warto usłyszeć w autorskim wykonaniu Grzegorza Tomczaka frazę „ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą…”. Świat folkowych, oryginalnych i poruszających brzmień przedstawią wraz ze swoimi zespołami Hanka Wójciak i Adam Strug, a wzruszające autorskie ballady zaśpiewają: Anna Treter, znana słuchaczom jako solistka zespołu Pod Budą, a także dwoje młodych, wielce uzdolnionych wykonawców – Monika Kowalczyk i Łukasz Jemioła. Tak więc przez scenę Opery Krakowskiej (16.11.2019, g.19:00) po raz kolejny przewinie się korowód wspaniałych artystów, zabrzmią piękne polskie piosenki, które dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń.

– 12 lat temu narodził się Festiwal Twórczości Korowód, który w swej historii ma koncerty poświęcone twórcom najwybitniejszym, najważniejszym w naszej muzycznej kulturze. Publiczność stale kocha nastrojowe i mądre ballady. Kocha twórczość ponadczasową, wartościową, szanującą inteligencję i wrażliwość słuchacza – mówi Anna Treter, pomysłodawczyni Festiwalu. – W tym roku koncert galowy nosi tytuł „Autor!, Autor!” i jest wołaniem o zwrócenie uwagi na rolę piosenki autorskiej i fakt, że jeśli nie będzie nowych, pięknych polskich piosenek, to coraz bardziej będziemy grzęznąć w krainach disco-polo, dance-polo lub coverlandach. Słowem „kluczem” festiwalu od samego początku jego istnienia jest słowo twórczość. Umieszczone w nazwie festiwalu obok słowa korowód, daje słuchaczom jednoznaczną wskazówkę, co mogą znaleźć w repertuarze licznych festiwalowych koncertów – podkreśla Anna Terter.

W Piwnicy Pod Baranami, podczas „Wieczoru Recitali” (14.11.2019) wystąpi Jacek Kleyff – wolny twórca piosenek i obrazów (jak sam o sobie mówi). Jego piosenki stały się swoistym hymnem wielu pokoleń słuchaczy, a zawarte w nich myśli i mądrość są tak uniwersalne, że wracają dziś śpiewane przez młodych wykonawców jako ważny artystyczny przekaz.

Najnowsze interpretacje oraz trendy w twórczości młodych twórców poznamy podczas Koncertu Finałowego w Klubie Studenckim Żaczek (10.11.2019 r.). Wystąpi tamfinałowa dziesiątka najlepszych, najbardziej interesujących zespołów wybranych w „Ogólnopolskim Konkursie Twórców i Wykonawców”, organizowanym corocznie w ramach festiwalu.

– Od lat obserwuję młodych artystów, pomagam im, nakłaniam do rozwijania własnych pomysłów. Bolączką naszych czasów jest malejąca ilość twórców, artystów poszukujących i chcących przemówić własnym głosem – zauważa Anna Treter. –  Dlatego cenię młodych twórczych ludzi, którzy zgłaszają się do naszego konkursu z własnymi autorskimi i oryginalnymi propozycjami. Na ich ocenę składa się wiele czynników; oryginalność propozycji, dobór utworów, pomysł i wykonanie, a także to czy repertuar jest autorski. Czasami skromna wokalistka przy fortepianie zdobywa pierwszą nagrodę (Julita Zielińska), a czasami zespół rockowy (Chorzy) czy folkowy (Oreada, Kapelanka). Jest w Polsce wiele świetnych młodych zespołów, ale one nie leżą w kręgu zainteresowania telewizji czy radia, bo są za mało komercyjne. Ich droga artystyczna jest o wiele trudniejsza. One to wiedzą, ale nie chcą brać udziału w telewizyjnej papce. Idą swoim szlakiem – podsumowuje Treter.

Festiwal zakończy Koncert Laureatów konkursu, transmitowany ze Studia Muzycznego Polskiego Radia im Agnieszki Osieckiej w Warszawie na antenie Trójki (17.11.2019 r. o godz. 19), któremu przysłuchiwać się będzie cała Polska.

Festiwal Twórczości Korowód odbywa się w Krakowie od 2008 roku. Jest prezentacją i popularyzacją dorobku artystycznego wybitnych polskich twórców oraz utalentowanych przedstawicieli młodego pokolenia działających na polu kultury muzycznej. Położenie głównego nacisku na twórczość oryginalną i autorską prezentowaną w języku polskim, ukazanie szerokiej gamy gatunków muzycznych, dbałość o dobór utworów, międzypokoleniowa wymiana doświadczeń twórczych, łączenie tradycji ze współczesnością, to najważniejsze założenia realizowane w ramach Festiwalu Twórczości Korowód.

Organizator: Fundacja Piosenkarnia Anny Treter

Współgospodarz: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Partnerzy i Przyjaciele Festiwalu:

Gmina Miejska Kraków, Województwo Małopolskie, AGH, Stowarzyszenie ZAiKS, Kraków Airport, Rubinstein Hotel, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców  SAWP, Likus Hotele& Restauracje, Bacówka Towary Tradycyjne, Nieustraszeni Łowcy Dźwięków.

Patroni medialni:

Polskie Radio „Trójka”,  tygodnik „Przegląd”, Miesięcznik KARNET, portale internetowe: Magiczny Kraków, Wybieram Kulturę, PortalMedialny.pl, Krknews, InfoMuza, KulturalneMedia, NascenieInfo.pl, Styl.pl, Interia,

Projekt zrealizowano ze środków Miasta Krakowa oraz przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Bilety do nabycia na: eBilet.pl, Eventim.pl, Filmotechnika.pl oraz przed koncertami.

www.piosenkarnia.pl

1 Komentarz
  1. […] się zarówno kompozycje artystów, dla których motyw ubioru jest jednym z wiodących tematów ich twórczości, jak i prace projektantów, którzy tworzą na pograniczu mody i […]

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny