Fryderyki 2024. 22 kwietnia najważniejsze nagrody branży muzycznej zostaną wręczone po raz 30.

22 kwietnia 2014 roku po raz 30. odbędzie się Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Z okazji jubileuszu najważniejszych nagród polskiej branży muzycznej przypominamy historię Fryderyków.

Ostatnio poznaliśmy wykonawców, którzy zagrają podczas tegorocznej Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, będą to Doda, Smolasty, Daria Zawiałow i Kwiat Jabłoni. Z okazji jubileuszu nagród przyjrzyjmy się pokrótce historii Fryderyków.

Po raz pierwszy Fryderyki zostały wręczone 19 marca 1995 roku. Uroczystość w Teatrze Polskim w Warszawie prowadził Marek Niedźwiecki w duecie z Korą. Nagroda Fryderyka przeszła rewolucje od statuetki przypominającej z profilu jednego z największych polskich kompozytorów do obecnego kształtu jakiego statuetka nabrała w 1997 roku – zaprojektowaną przez rzeźbiarkę Dorotę Dziekiewicz-Pilich, wzorowaną na postaci męża artystki i nawiązującej do Oscara.

W 1999 roku mocą Walnego Zgromadzenia Członków Związku Producentów Audio Video (ZPAV) – organizatora Fryderyków – do życia została powołana Akademia Fonograficzna. Z czasem Akademia została rozszerzona także o dziennikarzy muzycznych i ekspertów rynku muzycznego, a funkcje nadzoru merytorycznego zaczęły sprawować Rady Akademii.

Obecnie Akademia Fonograficzna liczy już niemal 1 800 członków: wykonawców, twórców, profesjonalistów z branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych. Do dziś też utrzymała się forma dwuetapowego tajnego głosowania. Tajemnica wyników jest pilne strzeżona każdego roku. O tym, kto został laureatem, wszyscy dowiadują się w tym samym momencie – otwarcia koperty podczas uroczystej gali. I choć ta sytuacja jest wyzwaniem dla organizatorów i producentów wydarzenia, to dbałość o szczegóły i całkowita poufność głosowania jest jednym z fundamentów, na których wyrósł fenomen i siła Fryderyków.

W 2015 roku Związek Producentów Audio Video, wsłuchując się w głosy środowiska muzycznego, rozdzielił Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu od Gali Muzyki Poważnej. Kolejna duża zmiana wydarzyła się cztery lata później – w 2019 roku Fryderyki otworzyły się na szeroką publiczność, przyjmując format festiwalowy i po raz pierwszy zostały zorganizowane poza Warszawą. W kolejnych latach Fryderyki odwiedziły Katowice, Szczecin i Gliwice, za każdym razem zapraszając fanów muzyki do wspólnego celebrowania.

Przez trzy dekady Fryderyki zmieniały się i rozwijały, wsłuchując się w głosy artystów, wydawców i fanów muzyki, by stać się najważniejszą polską nagrodą muzyczną, a gala ich wręczenia – świętem polskiej muzyki, na które czeka nie tylko branża, ale także fani muzyki, niezależnie od ulubionego stylu czy gatunku.
W tym roku to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na Śląsku. Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się 22 marca w PreZero Arena Gliwice, a towarzyszące jej wydarzenia rozpoczną się nieco wcześniej. Organizatorzy nie zdradzają jeszcze wszystkich szczegółów, ale już wiadomo, że planowane są spotkania artystów z fanami, warsztaty dla producentów muzycznych i muzyków, konkursy w mediach. Bilety na to wydarzenie są już dostępne na stronie kulturairozrywka.pl.

Z okazji jubileuszu wybitny polski grafik i plakacista Andrzej Pągowski zaprojektował wyjątkowy plakat.

Andrzej Pągowski o procesie tworzenia plakatu:

Przystępując do pracy nad plakatem z okazji 30-lecia Fryderyków, szukałem motywu łączącego wszystkich twórców muzyki. Nie było to łatwe. W głowie pojawiały się stereotypy: instrumenty, nuty, mikrofon. Ale pomyślałem o dłoni. Tak, to dłoń. Muzyk jej używa tworząc dźwięki, dyrygent – przekazując wskazówki orkiestrze, a wokaliści – trzymając mikrofon. Wszystko jest w naszych rękach. Piękna statuetka, którą wykonały ręce artystki rzeźbiarki, też trafia do rąk laureata. A ja, łącząc ją z dłonią, wykonałem ręcznie ten plakat.

Więcej informacji na temat znajdziecie na stronie www.fryderyki.pl.

Nie możemy doczekać się tegorocznej Gali! Bądźcie tam z nami!

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.