Gitara elektryczna dla początkujących – jaką wybrać?

Dzisiejszy rynek oferuje nam niezwykle dużo produktów. Powstaje coraz więcej producentów, którzy nieustannie dodają nowe modele do swej bogatej oferty. Mając tak ogromny wybór, klienci często są zagubieni w swych wyborach i uciekają się do specjalistów, którzy mogliby rozwiać ich wątpliwości na temat danego sprzętu.

 

Gitara elektryczna dla początkujących

 

Dokładnie w ten sam sposób prezentuje się sytuacja w świecie gitarowym. Gitara, szczególnie elektryczna to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych instrumentów na całym świecie. Umożliwia wykonywanie niemal każdego gatunku muzycznego. Instrument ten jest uwielbiany przez niezwykle szerokie grono osób. Ze względu na swą uniwersalność brzmieniową, śmiało można grać na niej alternatywnego rocka, death metal, funk, pop, czy nawet piękne i subtelne nuty jazzowe. Wybór odpowiedniego rodzaju sześciostrunowej gitary elektrycznej, dopasowanego do naszych preferencji muzycznych jest na wagę złota. Producenci oferują nam niebotyczny wybór tychże instrumentów. Z wyborem adekwatnego modelu mogą mieć problem przede wszystkim początkujący. Jak zatem wybrać dobrą gitarę, która w pełni zaspokoi nasze oczekiwania i potrzeby?

Rodzaje gitar elektrycznych

Zaznajomienie się z dostępnymi rodzajami oraz modelami gitar elektrycznych z pewnością w znacznym stopniu ułatwi nam wybór. Należy zdać sobie sprawę, jakie różnice są pomiędzy danymi rodzajami. To pozwoli nam na jak najdokładniejsze dopasowanie instrumentu do naszych wymagań muzycznych.

Instrumenty te posiadają wiele aspektów, które są charakterystyczne dla danego rodzaju. Każdy z nich ma bowiem wpływ na właściwości brzmieniowe. Gitary elektryczne wyróżniamy między innymi ze względu na korpus:

1. Solid Body

 

To gitary nieposiadające żadnych otworów rezonansowych. Jest to korpus z litego drewna, od którego odbija się dźwięk strun. To najpowszechniejszy korpus gitar elektrycznych. Większość słynnych gitarzystów wydobywa wspaniałe dźwięki z korpusów Solid Body. Wśród gitar o takim korpusie można wyróżnić następujące modele, które są niezwykle charakterystyczne:

 

  • Fender Telecaster – gitara wyprodukowana przez Leo Fender’a w 1950 roku. Elektryki typu Telecaster zyskały wielką sławę na całym świecie. Są najchętniej wybierane przez muzyków grających country, rocka czy pop.

 

  • Fender Stratocaster – to gitara, która stała się ulubionym instrumentem muzyków grających niemal każdy gatunek. Jest niezwykle wszechstronna muzycznie. Pozwala na wydobywanie nut niemal każdego gatunku muzycznego. Doskonale spisuje się w brzmieniach neo-soulowych, jazzowych, rockowych czy nawet metalowych. Najważniejszą rolę w Stratocasterach odgrywa ich kształt, a także przetworniki typu single-coil. Ten rodzaj gitary przez lata nadawał zupełnie nowego i jakże charakterystycznego brzmienia dla rocka oraz bluesa. Jest to także pierwsza gitara z ruchomym mostkiem, co umożliwia wydobywanie fenomenalnej techniki muzycznej jaką jest vibrato.

 

  • Gibson LesPaul – to bez najmniejszych wątpliwości ikona świata gitarowego. Jest to jeden z najpopularniejszych gitar na całym świecie. Gibson przez wiele lat wiódł prym wśród wszystkich producentów gitarowych. Gitary LesPaul wręcz kapitalnie odnajdują się w klimatach heavy-metalowych, rockowych czy bluesowych. Posiadają przetworniki typu humbucker.

2. Semi Hollow Body

To gitary, które posiadają korpus o otworach rezonansowych. Dzięki takiemu zastosowaniu, dźwięk odbija się od korpusu w nieco inny sposób aniżeli w przypadku gitar o korpusie Solid Body. Instrumenty te dzięki okrągłemu brzmieniu stały się częstym wyborem muzyków jazzowych, którzy cenią sobie ciepłe i jasne brzmienia. Jedną ze świetnych gitar o takim korpusie jest Ibanez AM93

3. Full Hollow Body

Gitary o takim korpusie także posiadają otwory rezonansowe, jednak sam korpus jest nieco większy aniżeli w przypadku Semi Hollow Body. Takie gitary dobrze znoszą brzmienia przesterowane, które wykorzystywane są zazwyczaj w nieco cięższych gatunkach muzycznych. Przykładem może być rewelacyjny Ibanez AFJ81.

Z pewnością trzeba przyznać, iż najczęściej wybieranym rodzajem gitar są Solid Body. Sprawdzą się one w każdym gatunku muzycznym. Jako początkujący warto wybierać instrumenty o takim korpusie.

Jakie przetworniki wybrać?

Skoro korpus mamy już wybrany, warto zastanowić się nad drugim, ogromnie istotnym aspektem jakim jest wybór przetworników. Przetworniki gitarowe mają bowiem niesłychany wpływ na możliwości brzmieniowe danego instrumentu.

Wśród gitar istnieją dwa typy przetworników – Single-Coil oraz humbucker. Jeśli single nie działają w parach, wydają charakterystyczne brzmienie, które o ile nie przeszkadza na kanale czystym, bądź lekko przesterowanym to na cięższych brzmieniach może stać się bardzo dokuczliwe dla wrażliwego muzyka. Przetworniki typu Single-Coil są bardzo uniwersalne. Często towarzyszy im jeden humbucker (zazwyczaj przy mostku gitary), który znacznie rozszerza możliwości tonalne gitary. Wówczas spisze się ona nie tyle w lekkich, soulowych klimatach ale nawet z heavy-metalowych.

Poza tym przetworniki dzielą się na aktywne i pasywne. Aktywne wymagają zasilenia baterią 9V. W przeciwieństwie do pasywnych, przetworniki aktywne wraz ze wzrostem mocy nie stają się ciemniejsze oraz nie wytwarzają najmniejszych szumów.

 

Zatem jaka gitara elektryczna na początek?

To niewątpliwie kwestia mocno indywidualna, która powinna uwzględniać wiele czynników. Pod uwagę należy wziąć wyżej opisane informacje i dopasować je jak najlepiej pod cele i preferencje muzyczne. Ważną rolę będzie pełnił także budżet, którym dysponujemy. Na początek w zupełności wystarczy 1500-3000 pln. W tej kwocie jesteśmy w stanie znaleźć rewelacyjne instrumenty, które pozwolą nam na doskonałe szlifowanie technik gitarowych. Jednymi z najlepszych producentów gitarowych są:

 

  • Ibanez,
  • Fender,
  • Sire,
  • Cort,
  • Gibson,
  • Jackson,
  • PRS.

 

Przed zakupem warto udać się do sklepu stacjonarnego, aby wziąć instrument do ręki i sprawdzić jak leży w naszej dłoni oraz czy spełnia nasze wymagania wizualne, które również mają duże znaczenie.

Partnerem artykułu jest musicaudio.pl

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.