Musiał, Szyc, Lichota i Adamczyk w specjalnym projekcie Krzysztofa Domaradzkiego i Audioteki
„Uwaga! Rozpoczął się atak nuklearny na Polskę. Jeśli możesz, natychmiast zejdź do schronu”. Taką wiadomością, wysłaną do milionów Polaków z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, rozpoczyna się Error, nowa superprodukcja Audioteki. Szybko się jednak okazuje, że to nie RCB ją nadało, tylko hakerzy, którzy przeprowadzili zmasowany atak paraliżujący cały kraj. Serial jest projektem specjalnym Audioteki, a scenariusz, stworzony we współpracy z firmą informatyczną Euvic, napisał Krzysztof Domaradzki. W rolach głównych występują Maciej Musiał, Borys Szyc, Leszek Lichota oraz Piotr Adamczyk. Pierwsze dwa odcinki są już dostępne dla użytkowników aplikacji.
– Error wziął się z potrzeby serca i aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawiłem na licytację swój czas i warsztat pisarski, proponując, że napiszę opowiadanie kryminalne na zlecenie zwycięzcy. Aukcję wygrał Wojtek Wolny, współtwórca i prezes Grupy Euvic, który do ostatniej chwili ścigał się z Audioteką. Powiedziałem mu o tym, a on zaproponował, żebyśmy połączyli siły. I tak też się stało. Wojtkowi zależało na poruszeniu tematu cyberbezpieczeństwa, Audiotece na formie audio, a mnie na opowiedzeniu wciągającej historii – wyjaśnia Krzysztof Domaradzki, pisarz i autor scenariusza serialu.
– Na początku to była świetna zabawa. Aukcja na rzecz WOŚP, burza mózgów, wspólny projekt z Audioteką. Zanim Krzysiek rozpoczął pracę nad serialem, zaprosiliśmy go do siebie, żeby mógł z bliska poznać zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci. Kiedy jego rozmowy z inżynierami dobiegły końca sami byliśmy zaniepokojeni. Zresztą nie bez powodu – dane CERT wskazują, że w 2022 roku liczba zarejestrowanych incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem wzrosła o 34 proc. w stosunku do roku poprzedniego, natomiast liczba wszystkich zgłoszeń zwiększyła się o prawie 180 proc. Postanowiliśmy zwrócić uwagę szerszego grona ludzi na ten narastający problem – komentuje Wojciech Wolny, CEO Euvic.
Error to sensacyjna historia, która pokazuje, że zła wola, pieniądze i umiejętności techniczne wystarczą, by cyfrowo wyłączyć państwo. Główny bohater – programista Jacek Blajer(Maciej Musiał), chcąc wyjść z problemów finansowych, przyjmuje tajemnicze zlecenie hakerskie. Nie jest jednak świadomy tego, że ta decyzja przyczyni się do wywołania ogólnopolskiej paniki i wprowadzi go w sam środek politycznej intrygi.
– Kiedy wyklarowała się wizja tego projektu, od razu wiedzieliśmy, że do produkcji musimy zaprosić największe gwiazdy, dlatego w rolach pierwszoplanowych usłyszymy Macieja Musiała, Borysa Szyca, Piotra Adamczyka i Leszka Lichotę, a towarzyszyć im będą m.in. Sonia Bohosiewicz, Piotr Cyrwus i Kamil Pruban. Zależało nam też na pokazaniu, że problemy związane z nasilającymi się atakami hakerskimi już teraz stanowią realne zagrożenie dla kraju. Aby to unaocznić, zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z ekspertami Niebezpiecznika i Grupy Euvic, z którymi wspólnie będziemy tworzyć podcast poświęcony cyberbezpieczeństwu – komentuje Arkadiusz Seidler, CEO Audioteki.
Serial wyreżyserował Tomasz Borkowski, a w produkcji będzie można usłyszeć głosy ponad 40 aktorów oraz oryginalną muzykę stworzoną przez Piotra Czubina. Dwa z dziesięciu odcinków są już dostępne dla użytkowników Audioteka Klub, a kolejne części będą pojawiały się co środę. W czerwcu zadebiutuje również podcast, przybliżający tematy związane z cyberbezpieczeństwem, poruszane w serialu. Jego autorzy postarają się odpowiedzieć na pytania: czy faktycznie cyberprzestępcy mogą sparaliżować państwo, jakimi narzędziami posługują się hakerzy i czy przez odrobinę nieuwagi w sieci możemy stracić nasze pieniądze i dane.
***
Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.