INNOWATORSKI POLSKI DUET HANIA I DOBRAWA DOŁĄCZAJĄ DO DEUTSCHE GRAMMOPHON!

Pierwszy album duetu, „Biała flaga„, prezentujący opracowania muzyki Grzegorza Ciechowskiego był początkiem ich artystycznej współpracy. Bezpośrednią inspiracją do działania było zaproszenie festiwalu „Grzegorz Ciechowski in Memoriam” w Tczewie. Powstały wtedy opracowania trzech utworów: „Śmierć na pięć„, „Biała flaga” i „Nie pytaj o Polskę„.

Następnym etapem było zaproszenie Radia Gdańsk, do wykonania pełnego programu koncertowego w studio koncertowym radia. Po wydaniu albumu, we wrześniu 2015 roku, „Biała flaga” znalazła się w topowej trzydziestce listy najlepiej sprzedających się albumów. Nagranie ukazało umiejętność osiągnięcia charakterystycznego brzmienia i przełożenia go na własny, unikalny język muzyczny. Dzięki temu rejestracja zyskała kultowy charakter i stworzyła mocny fundament dla dynamicznego, twórczego dialogu.  Debiut duetu dla DG, ich pierwszy pełny album z oryginalnymi utworami, będzie odzwierciedleniem przygody, która rozwinęła się przez lata bliskiej współpracy artystycznej.

Podpisanie umowy z Deutsche Grammophon to dla nas coś wyjątkowego” – mówią Hania i Dobrawa. „Nasza przyjaźń i wspólna miłość do muzyki zaprowadziły nas do wielu fascynujących miejsc, ale nigdy nie przypuszczałyśmy, że może nas to doprowadzić do Deutsche Grammophon. Przez całą naszą edukację muzyczną podziwiałyśmy niesamowitych artystów, którzy byli częścią tej legendarnej firmy; byłybyśmy zainspirowane, a czasem nawet onieśmielone ich artystyczną prezentacją. Bycie częścią rodziny DG to dla nas zaszczyt i motywacja, jesteśmy po prostu niezmiernie wdzięczne. Nie możemysię doczekać, kiedy pokażemy rezultaty tej współpracy”.

Obie artystki zaznaczyły już wcześniej swą obecność w katalogu nagrań wydawanych przez Deutsche Grammophon, Hania – dzięki znakomitemu opracowaniu La Damoiselle élue Debussy’ego dla projektu Reflections Víkingura Ólafssona, natomiast Dobrawa – jako członek „Project XII”, grupy kompozytorów i wykonawców skupionych wokół DG. Pod koniec marca tego roku, wraz z innymi artystami związanymi z Deutsche Grammophon – Joepem Bevingiem i Dustinem O’Halloranem, pojawiły się na „Deutsche Grammophon Clubhouse Chat”, opowiadając o nieograniczonych możliwościach komponowania na fortepian.

To prawdziwa przyjemność powitać ten wybitny duet w naszej artystycznej rodzinie„, komentuje Dr Clemens Trautmann, President Deutsche Grammophon„Hania i Dobrawa to jedne z najbardziejwszechstronnych i pomysłowych artystek współczesnych – są zakorzenione w gatunku klasycznym, ale czerpią także inspirację z różnych, innych form muzycznych i wizualnych. Współpracując ze sobą od ponad dekady, stworzyły niepowtarzalne i wzruszające brzmienie, z doskonałą harmonią i dynamicznym napięciem między fortepianem a wiolonczelą. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich współpracy z Deutsche Grammophon, która obejmie nie tylko wydanie najnowszego wspólnego albumu, ale także reedycję ich debiutanckiego albumu Biała flaga.”

Christian Badzura, Vice President A&R New Repertoire Deutsche Grammophon, również nie może się doczekać współpracy z duetem. „Zarówno Hania, jak i Dobrawa to wybitne artystki, kompozytorki i instrumentalistki. Należą do pokolenia klasycznie wykształconych muzyków najwyższego kalibru, otwartych na wiele muzycznych i kulturowych inspiracji”- zauważa. „Tworzona przez nie muzyka jest ekscytująca, ponieważ jest nieskrępowana, a jednocześnie szanująca tradycję. Bardzo się cieszę, że dołączają do naszej firmy”.

Fascynujący artyzm Hani i Dobrawy zrodził się z przyjaźni, która zaczęła się, gdy były nastolatkami. Odzwierciedla wspólną pasję do wszystkiego, od muzyki klasycznej i jazzu, po muzykę elektroniczną i współczesną, a także negowanie sztucznie narzuconych granic między różnymi gatunkami. Ich twórczość kształtowały, między innymi, naturalne rytmy morskich krajobrazów Polski Północnej, a także swoboda i przestrzeń improwizacji oraz otwartość na wszelkie emocje, doznania i uczucia.


Hania Rani urodziła się w Gdańsku w 1990 roku, a grę na fortepianie klasycznym rozpoczęła w wieku 7 lat. Już cztery lata później rozpoczęła eksperymenty z nowymi stylami muzycznymi, stało się to po poznaniu Dobrawy Czocher w szkole muzycznej. Później naukę kontynuowała w Warszawie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Studia podyplomowe w Berlinie pozwoliły jej zanurzyć się w twórczości kompozytora, wykonawcy i producenta Nilsa Frahma oraz innych pionierskich twórców. Nad utworami na swój debiutancki album pracowała podczas pobytu na Islandii, w 2017 roku. Album nazwała Esja, od wulkanicznego pasma górskiego w pobliżu Reykjavíku. Album zebrał entuzjastyczne recenzje, zaowocował serią koncertów w Europie i Japonii oraz zainspirował dziennikarza radiowego Marka Colesa do prezentacji Hani podczas jednej z jego audycji Profile w BBC Radio 4. Jej najnowszy solowy album, Home, został wydany w maju 2020 roku.

Urodzona w 1991 roku w Tczewie, około 30 kilometrów od Gdańska, Dobrawa Czocher pierwsze lekcje gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Po ukończeniu nauki w Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Niemczech została członkiem Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej. Poza działalnością orkiestrową i kameralistyczną kontynuuje twórczą pracę w Warszawie, między innymi z Hanią Rani.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.