„Wróbel” to słodko-gorzka, zabawna i bezpretensjonalna historia o dojrzewaniu do zmian, w której widzowie będą mogli podziwiać m.in. Jacka Borusińskiego. Aut
Remek Wróbel to listonosz i zapalony piłkarz amatorskiej drużyny. Dobiega czterdziestki, wiedzie życie kawalera. Z pasją studiuje encyklopedię, ćwicząc swoją nadzwyczajną pamięć. Poza obrotnym, prowadzącym szemrane interesy, kolegą Pedrem nie ma na świecie nikogo bliskiego. I dobrze mu z tym. Pewnego dnia wszystko się zmienia – jego poukładane życie wywraca się do góry nogami, do tego niespodziewanie pojawiają się w nim Dziadek, którego do tej pory nie znał i nowa, wygadana sąsiadka Marzenka.
Autorem, reżyserem i scenarzystą filmu „Wróbel” jest Tomasz Gąssowski, wieloletni współpracownik i kompozytor muzyki do nagradzanych filmów Andrzeja Jakimowskiego. Za muzykę do jego filmu „Imagine” otrzymał MocArta RMF Classic za najlepszą muzykę filmową w roku 2013. Ma na swoim koncie krótkometrażowy debiut „Baraż”, doceniony licznymi nagrodami, m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”, Lubuskim Lecie Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki „Transatlantyk”.
Jacek Borusiński, który wystąpi w tytułowej roli, to współtwórca Grupy Mumio – zespołu istniejącego na polskiej scenie teatralnej prawie 30 lat. Ich legendarne już spektakle to uczta dla miłośników subtelnego, abstrakcyjnego humoru. Ale Jacek Borusiński to nie tylko aktor komediowy. W 2017 r. za rolę w „Barażu” zdobył Nagrodę im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy aktor. We „Wróblu” partnerować mu będą: Julia Chętnicka, Krzysztof Stroiński, Piotr Rogucki, Bartłomiej Kotschedoff, Maria Maj i Agnieszka Matysiak. Nie zabraknie także ciekawych epizodów aktorskich – na drugim planie pojawią się m.in. Iwo Zaniewski, Stefan Szczepłek, Wojciech Fiedorczuk, Krzysztof Herdzin i Radek Majewski.
Operatorem filmu jest Wojciech Staroń, wieloletni współpracownik Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. Jest autorem zdjęć do takich filmów jak „Papusza”, „Plac Zbawiciela” czy „Ptaki śpiewają w Kigali”. Jest również reżyserem autorskiego, wyjątkowego filmu dokumentalnego „Bracia”. Za swoją pracę w Polsce i na świecie otrzymał wiele nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 2011 r.
Producentem filmu jest Robert Kijak (NEXT FILM). Wyprodukowany przez niego „Johnny” (reż. Daniel Jaroszek) był drugą najbardziej popularną premierą minionego roku i przyciągnął do kin milion widzów.
NEXT FILM to firma należąca do Grupy Agora, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową. W tym roku NEXT FILM wprowadził na ekrany kin komedię pozytywnie romantyczną „Skołowani”, komedię „Na twoim miejscu”, adaptację bestsellera „Pokolenie Ikea” oraz film dokumentalny „Fenomen” o Jerzym Owsiaku i działalności WOŚP, a w 2022 r. firma była dystrybutorem m.in. kontynuacji kultowego przeboju „Koniec świata czyli Kogel Mog