Jacek Borusiński jako „Wróbel” – NEXT FILM zakończył zdjęcia do nowej produkcji

„Wróbel” to słodko-gorzka, zabawna i bezpretensjonalna historia o dojrzewaniu do zmian, w której widzowie będą mogli podziwiać m.in. Jacka Borusińskiego. Autorem scenariusza i reżyserem jest Tomasz Gąssowski. Najnowsza produkcja NEXT FILM trafi na ekrany kin w 2024 roku.


Remek Wróbel to listonosz i zapalony piłkarz amatorskiej drużyny. Dobiega czterdziestki, wiedzie życie kawalera. Z pasją studiuje encyklopedię, ćwicząc swoją nadzwyczajną pamięć. Poza obrotnym, prowadzącym szemrane interesy, kolegą Pedrem nie ma na świecie nikogo bliskiego. I dobrze mu z tym. Pewnego dnia wszystko się zmienia – jego poukładane życie wywraca się do góry nogami, do tego niespodziewanie pojawiają się w nim Dziadek, którego do tej pory nie znał i nowa, wygadana sąsiadka Marzenka. 


Autorem, reżyserem i scenarzystą filmu „Wróbel” jest Tomasz Gąssowski, wieloletni współpracownik i kompozytor muzyki do nagradzanych filmów Andrzeja Jakimowskiego. Za muzykę do jego filmu „Imagine” otrzymał MocArta RMF Classic za najlepszą muzykę filmową w roku 2013. Ma na swoim koncie krótkometrażowy debiut „Baraż”, doceniony licznymi nagrodami, m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”, Lubuskim Lecie Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki „Transatlantyk”. 


Jacek Borusiński, który wystąpi w tytułowej roli, to współtwórca Grupy Mumio – zespołu istniejącego na polskiej scenie teatralnej prawie 30 lat. Ich legendarne już spektakle to uczta dla miłośników subtelnego, abstrakcyjnego humoru. Ale Jacek Borusiński to nie tylko aktor komediowy. W 2017 r. za rolę w „Barażu” zdobył Nagrodę im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy aktor. We „Wróblu” partnerować mu będą: Julia Chętnicka, Krzysztof Stroiński, Piotr Rogucki, Bartłomiej Kotschedoff, Maria Maj i Agnieszka Matysiak. Nie zabraknie także ciekawych epizodów aktorskich – na drugim planie pojawią się m.in. Iwo Zaniewski, Stefan Szczepłek, Wojciech Fiedorczuk, Krzysztof Herdzin i Radek Majewski.


Operatorem filmu jest Wojciech Staroń, wieloletni współpracownik Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. Jest autorem zdjęć do takich filmów jak „Papusza”, „Plac Zbawiciela” czy „Ptaki śpiewają w Kigali”. Jest również reżyserem autorskiego, wyjątkowego filmu dokumentalnego „Bracia”. Za swoją pracę w Polsce i na świecie otrzymał wiele nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 2011 r.

Producentem filmu jest Robert Kijak (NEXT FILM). Wyprodukowany przez niego „Johnny” (reż. Daniel Jaroszek) był drugą najbardziej popularną premierą minionego roku i przyciągnął do kin milion widzów.


NEXT FILM to firma należąca do Grupy Agora, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową. W tym roku NEXT FILM wprowadził na ekrany kin komedię pozytywnie romantyczną „Skołowani”, komedię „Na twoim miejscu”, adaptację bestsellera „Pokolenie Ikea” oraz film dokumentalny „Fenomen” o Jerzym Owsiaku i działalności WOŚP, a w 2022 r. firma była dystrybutorem m.in. kontynuacji kultowego przeboju „Koniec świata czyli Kogel Mogel 4” oraz docenionego przez publiczność na całym świecie filmu familijnego „Za duży na bajki”. Wyprodukowała oraz wprowadziła do kin nagrodzony na FPFF w Gdyni i Polskimi Nagrodami Filmowymi Orły film „Johnny”, który w kinach obejrzało milion widzów.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.