Jak przypadek stał się sposobem na życie – Bartek Borowicz i jego książka „Borówka Music – 15 lat w trasie koncertowej”

Bartek Borowicz inaczej zwany Borówka to szef agencji koncertowej Borówka Music. Krok po kroku w swojej muzycznej książce zapisał swoje wspomnienia z ostatnich 15 lat pracy, w trasach koncertowych, o życiu z artystami, których miał i ma pod swoją opieką. O wielu ciężkich sytuacjach, z których zawsze jest wyjście i o tym jak warto przeć do przodu i nie ulegać jakimkolwiek niepowodzeniom.

Bartek nie zajmuje się wielkimi koncertami na niewiadomo jaką skalę. Są to na przykład koncerty kameralne, koncerty w mieszkaniach dla nawet 30 czy 50 osób, a takie koncerty mają również swój, oryginalny klimat, intymny nawet, bo nie trzeba skupiać się na tym by dać energię setkom, tysiącom ludzi, ale być blisko z ta garstką, co jest w takiej sytuacji możliwe. (Byłem, widziałem, polecam!)

Książka „Borówka Music – 15 lat w trasie koncertowej” zaczyna się od przywitania się, opowiedzenia opodstawowych rzeczach. Kim jest Bartek, czym się zajmuje, jak to się stało, że jest w miejscu, w którym jest obecnie przez 15 lat swojego życia. Bartek mówi o tym jak wszystko to okazało się dziełem przypadku. Jedni w te przypadki wierzą, drudzy nie.  Jednak warto wykorzystać to, co podsuwa nam los i to właśnie Bartek zrobił, co doprowadziło do powstania agencji koncertowej Borówka Music.

Ten o to przypadek stał się spełnieniem zawodowym i pięknymi, zabawnymi, ale też cięższymi historiami w całym okresie panowania Borówki. Ogromna lekcja, sprawdzian, któremu Bartek podołał i stał się naprawdę świetnym tour managerem. Skąd taka opinia? A to stąd, że w okresie pandemii Bartek zorganizował m.in. trasę koncertową Ragnara Ólafssona oraz debiutującej Kathii (ta druga zagrała ok. 70 koncertów w okresie pandemii!!! 70! Gdybym był muzykiem waliłbym drzwiami i oknami do Bórowka Music, aby z nimi współpracować. Warto się przyjrzeć tej pracy. Ciężkiej, ale dające owoce w postaci wielu spotkań muzycznych z artystami.

Po za tym, doceniam ogromnie opowieść o moim absolutnie ulubionym Enea Spring Break, który odbywa się w Poznaniu pod koniec kwietnia od kilku dobrych lat. Została tutaj opisana historia poznania się z zespołem Helaine Vis. Co ciekawe… ta wzmianka wywołała we mnie poruszenie i wspomnienia związane z Spring Breakiem. Dlaczego? Mała ciekawostka. To był rok 2018. Nocowałem w tym samym hostelu co Helaine Vis. Kiedy dowiedziałem się, że są jednym z zespołów w Line-upie festiwalu, od razu sprawdziłem ich na YT. Oczywiście na koncert poszedłem. Ich koncert odbył się na rynku Poznańskim w oknie.  A teraz zespół jest pod opieką Borówki i przygotowuje debiutancką płytę, która ma się ukazać w tym roku. Przypadek?

Na pochwałę zasługuje kreatywność i wyobraźnia Bartka. Koncerty które organizuje nie są zwyczajne. Są w mieszkaniach,  w przedszkolu, a nawet w tramwaju! Są również koncerty w małych wioskach i to nawet często, a wiadomo, z wioskami bywa różnie ze względu na dojazdy do dużych miast.

Sposób zredagowania tego tytułu wpłynął też na jej odbiór. Przez cały czas czytania Borówkowej książki miałem wrażenie, że autor sam mi to wszystko opowiada, że nikogo nie ma w pobliżu, a te historie znam tylko ja. Wierzę, że jeśli sięgniecie po tę pozycję, poczujecie to samo, dowiecie się mnóstwa ciekawostek związanych z pracą tour managera, tych zwyczajnych, ale również nieoczywistych i niespotykanych.

Czytając rozdział po rozdziale widać, że to wszystko, co Bartek robi dla swoich artystów, robi z serca. Że to wszystko jest nie tylko ważne dla artysty, ale również dla niego.

Na samym końcu książki pod rozdziałem „Przeżyjmy to jeszcze raz. Na zdjęciach”, można zobaczyć foty z wielu wydarzeń muzycznych, ale nie tylko. Można wywnioskować, ze Bartek jest nie tylko szefem danych artystów, ale także dobrym kumplem, który spędza swój prywatny czas w wyjątkowy sposób. Dbanie o relacje z artystami z własnej agencji? Najwięksi mogliby się tego uczyć. Ale Bartek jest niezależny, Borówka Music to jego twór i robi same dobre rzeczy.

Książka powstawała w okresie pandemii od marca do września 2020 roku za namową jego przyjaciół. Ale jak to w życiu bywa – było pod górkę. Żadne wydawnictwo nie chciało tej pozycji opublikować od siebie, więc… Bartek wydał ją sam pod szyldem Borówka Music. Pierwszy nakład miał 700 egzemplarzy, ale dzięki temu, że zainteresowanie tą pozycją wzrasta, kolejne ilości są dodrukowywane.

Jeśli tęsknicie za koncertami i aż przebieracie nogami, by wyrwać się na jakąś imprezę, naprawdę, sięgnijcie po ten tytuł. Tym bardziej, że mamy czas jaki mamy i oby się on jak najszybciej skończył, a koncertowanie wróciło do normy.

Książkę zamówić można wyłącznie pisząc e-mail na adres borowka.music@gmail.com – proszę tam podać adres do wysyłki. Koszt to 60 zł (płatne przelewem). Cena ta zawiera wysyłkę. Zamówienia realizowane przez autora. Wysyłanie książki realizowane jest według kolejności wpłat.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny