Książka dla wielbicieli muzyki – idealny prezent

Stack of book with ribbon as gift on wooden table

Muzyka, jak zwykło się mówić, łagodzi obyczaje. Podobnie jest z książkami, które są nierzadko drzwiami do innego, nieznanego nam świata, a innym razem przybliżają coś, co wydawało się, że już dobrze znamy. Tak często jest z książkami o muzyce, wiele z nich to kultowe pozycje, które każdy fan muzyki powinien mieć na swojej półce obok ulubionych płyt.

Książek o muzyce na przestrzeni lat powstało mnóstwo, również obecny rok, 2020, przyniósł nowości wydawnicze. Książka Michała Rusinka Zero zahamowań czy Ilustrowana historia rocka Susany Monteagudo to z pewnością pozycje, z jakimi warto się zapoznać. Poniżej będzie można znaleźć trochę więcej informacji na temat wyżej wspomnianych książek.

Muzyka oczami Michała Rusinka

Michał Rusinek dał się poznać szerokiej publiczności jako ten, który współpracował z polską noblistką, Wisławą Szymborską. W tym roku wydał swoją nową książkę Zero zahamowań, która powinna stać się pozycją obowiązkową dla każdego, nie tylko wielbiciela muzyki.

Autor zadaje sobie pytanie, co by się stało, gdyby z podręczników szkolnych nagle zniknęły wiersze Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego, a w ich miejscu pojawiła się twórczość Zenka Martyniuka bądź zespołu Ich Troje. „Literatura, którą wziąłem tu na tapetę, jest jednak specyficzna. Nie znajdziemy jej w książkach czy tomach wierszy, za to trudno się od niej opędzić. Atakuje nas w samochodach, autobusach, na wyciągach narciarskich, w wesołych miasteczkach, na festynach i różnego rodzaju świętach ulicznych, w czasie imprez sportowych, na plażach, w barach, smażalniach, lodziarniach, dobiega z telewizorów i radioodbiorników od sąsiadów lub ze słuchawek współpasażerów tramwajów, którzy za głośno czegoś słuchają. Jest to bowiem szeroko pojęta poezja śpiewana. Teksty literackie, które powstały po to, by ktoś napisał do nich muzykę i ktoś je zaśpiewał. Ku naszemu utrapieniu” – Michał Rusinek.

Książka Michała Rusinka Zero zahamowań to podróż po współczesnej poezji śpiewanej. Pisarz stara się odpowiedzieć sobie na pytanie – co autor miał na myśli. Jeżeli interesujesz się taką tematyką i również jesteś ciekaw, o czym tak naprawdę śpiewa Zenek Martyniuk czy Michał Wiśniewski z zespołu Ich Troje – to z pewnością powinieneś zapoznać się z najnowszą pozycją literacką Michała Rusinka. Będzie to uczta dla Twojej duszy, bowiem autor jest znany z kultury wypowiedzi i niezwykle trafnej analizy, co pociąga za sobą piękne słownictwo, które w zetknięciu z współczesną poezją śpiewaną może wydać się, niestety, momentami archaiczne.

Historia rocka w ilustracjach

Ilustrowana historia rocka Susana Monteagudo to must have każdego rodzica, który chce wprowadzić swoje dziecko w świat muzyki rockowej czy zainspirować do słuchania naprawdę dobrej muzyki z dawnych lat. A może po prostu sam chciałbyś przeżyć te czasy jeszcze raz – to książka właśnie dla Ciebie! Jak pisze wydawca – „Ilustrowana Historia Rocka to pięknie zaprojektowany przewodnik po dziejach muzyki rockowej, przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Dzięki niemu wraz ze swoimi dziećmi wzbogacicie swoją wiedzę na temat historii gatunku muzycznego, który od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zawładnął umysłami milionów ludzi na całym świecie”.

Ilustrowana historia rocka to podróż po najznamienitszych momentach dla muzyki rockowej. Dzięki tej książce Twoje dziecko pozna The Beatles i Boba Dylana, Queen i Rolling Stones, The Velvet Underground i Metallicę, Nirvanę i The White Stripes. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana muzyki rockowej!

Książki o muzyce są ważne dla pasjonatów, gdyż otwierają przed nimi wrota do świata, który tak uwielbiają. Nierzadko pozwalają zrozumieć słowa niesamowitych piosenek, inaczej spojrzeć na piosenkarza, piosenkarkę czy zespół muzyczny. Dlatego warto sięgać choćby czasem po książki dotyczące świata muzyki.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny