Legenda kubańskiej muzyki Omara Portuondo powraca do Polski!

Legendarna diva i wokalistka grupy Buena Vista Social Club wystąpi
19 czerwca 2023 r. 
w ramach ostatniego światowego tournée w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Urodzona w Hawanie Omara Portuondo od ponad 70 lat nieprzerwanie występuje na scenie i jest ostatnią z żyjących, ważnych postaci środowiska Buena Vista Social Club.

Ta wybitnie utalentowana artystka zadebiutowała solowym albumem Magia negra (1959) łączącym muzykę kubańską i jazz. Momentem przełomowym w karierze Omary był rok 1996, kiedy została zaproszona do udziału w sesjach nagraniowych Buena Vista Social Club (dla wytwórni World Circuit). Jej wybitne wykonanie „Veinte años” zachwyciło publiczność i stało się przebojem albumu. Kolejnym sukcesem wokalnym Omary okazało się „Silencio”, stworzone wspólnie z Ibrahimem Ferrerem i uwiecznione w filmie Wima Wendersa „Buena Vista Social Club”.

To właśnie popularność filmu i albumu oraz przede wszystkim sceniczna charyzma i niezwykły głos Omary wyznaczyły przełomowy punkt w jej karierze. Od tego momentu zawładnęła sercami szerokiej publiczności. Nieprzerwanie występuje z najlepszymi muzykami i zapełnia sale koncertowe na całym świecie.

Omara została gwiazdą trzeciej premiery Buena Vista Social Club, a wydany w 2000 roku album Buena Vista Social Club presents… Omara Portuondo (prod. World Circuit) spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Drugi solowy album Omary – Flor de amor (2003) był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Best Traditional Tropical Album, a w Billboard Latin Music Awards 2005 zdobył nagrodę dla najlepszego tropikalnego albumu roku. W roku 2020 ukazał się ostatni studyjny album artystki – Mariposas, który nieprzerwanie jest rozchwytywany przez melomanów.

W 2021 roku Omara została uhonorowana nagrodą Songlines Pioneer Award. W 2022 roku wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Rok 2023 sprowadza ją do Meksyku, Brazylii, USA i Europy, gdzie wystąpi w ramach pożegnalnej trasy koncertowej.

Bilety już dostępne do zakupu poprzez eBilet

Bilety | Wydarzenie na Facebooku

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.