Najpopularniejsi i najlepsi twórcy 2019 roku. Kto ma szansę na Bestsellery Empiku i Odkrycia Empiku

Empik odsłania kolejne karty corocznego plebiscytu i ogłasza twórców, po których dzieła odbiorcy sięgali najchętniej w 2019 roku.

Pisarze, artyści muzyczni i reżyserzy sklasyfikowani w top 5 w dziesięciu kategoriach mają szansę na Bestsellery Empiku 2019. Dziś poznajemy również nominowanych do nowej nagrody – Odkrycia Empiku 2019. To tytuł przyznawany przez jury obiecującym i wyróżniającym się twórcom za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła. Zwycięzców Empik ogłosi 4 lutego 2020 r. podczas gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

Książki, od których nie mogliśmy się oderwać, muzyka towarzysząca nam na co dzień w różnych chwilach, filmy, które wywoływały emocje i zapadały w pamięć – w pierwszej piątce Bestsellerów Empiku 2019, w 10 kategoriach, znalazły się te tytuły, które najchętniej kupowali klienci salonów Empik i platformy Empik.com. Ich codzienne wybory to rocznie blisko 40 milionów „głosów”. W tegorocznej edycji po raz pierwszy, obok najpopularniejszych twórców, zostaną także nagrodzeni trzej artyści będący na początku kariery, których dzieła z 2019 roku odbiły się szerokim echem w świecie kultury –  decyzją jury otrzymają oni nagrodę Odkrycie Empiku.

Bestsellery dla najpopularniejszych artystów

Bestsellery Empiku to barometr zainteresowań odbiorców – pokazują, co Polacy czytają, jakiej muzyki słuchają i jakie filmy oglądają na małym ekranie w skali całego roku. 

W 2019 roku odkryliśmy wiele nowych „głosów” sceny literackiej, muzycznej i filmowej, ale także poznaliśmy nowe oblicze doświadczonych twórców. Wśród top 5 autorów z obszaru literatury pięknej uwagę zwraca 22-letni autor „Emigracji” Malcolm XD, Janusz L. Wiśniewski z kontynuacją „Samotności w Sieci”, a także debiut pisarski Tomasza Organka. Trzecia książka cieszącej się niesłabnącą popularnością autorki Blanki Lipińskiej znalazła się w top 5 kategorii literatura obyczajowa obok takich tytułów jak „Riverdale. Dzień wcześniej” Micola Ostowa czy „Zjazd absolwentów” Guillaume Musso.

W uwielbianej przez Polaków kategorii kryminał/sensacja/thriller z kolejnymi dziełami powracają m.in. Jo Nesbø, Camilla Läckberg i Remigiusz Mróz. Bestsellerowe opowieści dla najmłodszych to m.in. „Banda czarnej frotte” Justyny Bednarek, „Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu” Jeffa Kinney’a czy kolejna część serii Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”. Empik stale śledzi pojawiające się nowe zjawiska w literaturze i dominujące trendy, dlatego wśród tegorocznych nagród nie mogło zabraknąć cieszących się dużą popularnością audiobooków czytanych przez najlepszych polskich aktorów, m.in. „Becoming. Moja historia” Michelle Obamy w interpretacji Agaty Kuleszy czy Marcina Dorocińskiego czytającego „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza.

Shortlistę najpopularniejszych artystów pop/rock zdominowali twórcy młodego pokolenia, tacy jak Billie Eillish, koreański boysband BTS i Roksana Węgiel. W top 5 znajdziemy także Darię Zawiałow i doświadczonego na scenie Michała Bajora. W hip-hopie wciąż silną reprezentację stanowią artyści o ugruntowanej od lat pozycji, tacy jak Sokół, O.S.T.R. i Kali. Nowym albumem przekonali do siebie słuchaczy Taco Hemingway i KęKę. Miejsca w czołowej piątce w kategorii muzyka filmowa zapewniły sobie tytuły związane z najpopularniejszymi produkcjami 2019 roku, takie jak „Pewnego razu… w Hollywood” czy „Kraina Lodu 2”. Nie brakuje polskich akcentów – szansę na muzyczne statuetki mają filmy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” i „Proceder”.

Od superbohaterów po gwiazdy rocka – widzów filmów fabularnych przed ekrany przyciągnęła zarówno finałowa odsłona marvelowskiej serii „Avengers: Koniec gry”, jak i oscarowe produkcje „Bohemian Rhapsody” czy „Green Book”. Rodzimą szkołę filmową reprezentuje Filip Bajon z filmem „Kamerdyner” oraz Wojtek Smarzowski z poruszającym dziełem „Kler”. Fani filmów animowanych najchętniej sięgali po kontynuacje popularnych serii: „Jak wytresować smoka 3”, „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”, „Spider-Man Uniwersum” i „Hotel Transylwania 3” a także po nową odsłonę dobrze znanej widzom historii „Król Lew”.

Od tegorocznej edycji gali Empik wprowadza  zupełnie nową  kategorię nagród, niezależną od wyników sprzedaży: Odkrycia Empiku. Jej celem jest wskazywanie szerokiej publiczności pisarzy, muzyków i reżyserów oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują dziedzinę, którą się zajmują. Nominowanych w kategoriach: Literatura, Muzyka i Film wskazały zespoły jury złożone z krytyków, uznanych artystów oraz ekspertów w danej dziedzinie.

W Jury Literackim zasiadają: Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz. Na ich liście znalazło się pięciu autorów reprezentujących różne style i gatunki literackie – Joanna Gierak-Onoszko („27 śmierci Toby’ego Obeda”), Olga Gitkiewicz („Nie zdążę”), Jakub Małecki („Horyzont”), Adam Robiński (“Kiczery. Podróż przez Bieszczady”) oraz Dominika Słowik („Zimowla”).

Muzyczne jury w składzie: Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Empiku Dominik Sadowski i Anna Żurek pod uwagę brało przede wszystkim charyzmę, indywidualność i oryginalność twórczą nowych “głosów”. Z nominacji w kategorii Muzyka mogą się cieszyć: Ralph Kaminski („Młodość”), duet Enchanted Hunters („Dwunasty Dom”), Król („Nieumiarkowania”), SCHAFTER („Audiotele”) i Hania Rani („Esja”).

Reżyserów nominowanych do filmowego Odkrycia Empiku 2019 wskazali: Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska. Jury doceniało nowatorskie podejście, podejmowanie niebanalnych tematów, umiejętne konstruowanie akcji i budowanie emocji bohaterów. Nagroda w kategorii Film może trafić do Piotra Adamskiego („Eastern”), Kaliny Alabrudzińskiej („Nic nie ginie”), Łukasza Kośmickiego („Ukryta gra”), Bartosza Kruhlika („Supernova”) i Tomka Popakula („Acid Rain”).

Bestsellery Empiku to jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, które od ponad 20 lat wskazują kluczowe trendy rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. Wyniki największego plebiscytu kulturalnego (werdykt odbiorców) oraz zwycięzców Odkryć Empiku (werdykt jury) poznamy już 4 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali Bestsellery Empiku 2019, która będzie transmitowana na antenie TVN od godz. 20:15. Wydarzenie będzie jednocześnie streamingowane na Facebooku Empiku oraz stronie Empik.com, gdzie już od godz. 19:30 widzowie zajrzą za kulisy, zobaczą ekskluzywne materiały i wywiady z gośćmi gali.

Empik.com/bestselleryempiku

BESTSELLERY EMPIKU 2019 – top 5 (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

LITERATURA

Literatura piękna:
„Emigracja” – Malcolm XD; Wydawnictwo W.A.B.
„Kołysanka z Auschwitz” – Mario Escobar (tłum. Patrycja Zarawska); Wydawnictwo Kobiece
„Koniec samotności” – Janusz Leon Wiśniewski; Wydawnictwo Wielka Litera
„Serotonina” – Michel Houellebecq (tłum. Beata Gepert); Wydawnictwo W.A.B.
„Teoria opanowywania trwogi” – Tomasz Organek; Wydawnictwo W.A.B.

Literatura obyczajowa:
„Kolejne 365 dni” – Blanka Lipińska; Wydawnictwo Agora
„Riverdale. Dzień wcześniej” – Micol Ostow (tłum. Marek Cieślik); Wydawnictwo Feeria Young
„Trzy kroki od siebie” – Rachael Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Iaconis (tłum. Maciej Potulny); Wydawnictwo Media Rodzina
„Zjazd absolwentów” – Guillaume Musso (tłum. Joanna Prądzyńska); Wydawnictwo Albatros
„Zranić marionetkę” – Katarzyna Grochola; Wydawnictwo Literackie

Kryminał/sensacja/thriller:
„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz; Wydawnictwo Filia
„Nóż. Harry Hole” – Jo Nesbø (tłum. Iwona Zimnicka); Wydawnictwo Dolnośląskie
„Pacjentka” – Alex Michaelides (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik); Wydawnictwo W.A.B.
„Pozwól mi wrócić” – B.A. Paris (tłum. Magdalena Koziej); Wydawnictwo Albatros
„Złota klatka” – Camilla Läckberg (tłum. Inga Sawicka); Wydawnictwo Czarna Owca

Literatura dla dzieci:
„Banda czarnej frotte” – Justyna Bednarek; Wydawnictwo Poradnia K.
„Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu” – Jeff Kinney (tłum. Joanna Wajs); Wydawnictwo Nasza Księgarnia
„Magiczne drzewo. Pióro T-rexa” – Andrzej Maleszka; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
„Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni” – Prune de Maistre (tłum. Iwona Banach); Wydawnictwo Media Rodzina
„Smocza straż. Gniew Króla smoków” – Brandon Mull (tłum. Rafał Lisowski); Wydawnictwo Wilga

Audiobook:
„Becoming. Moja historia” – Michelle Obama (tłum. Dariusz Żukowski); czyta Agata Kulesza; Wydawnictwo Agora
„Chaos” – oryginalny serial audio Empik Go na podstawie „Szczurów Wrocławia” Roberta J. Szmidta; występują: Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Marian Dziędziel, Krzysztof Czeczot;
„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz; czyta Marcin Dorociński; Wydawnictwo Filia
„Pacjentka” – Alex Michaelides (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik); czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński; Wydawnictwo W.A.B.
„Tatuażysta z Auschwitz” – Heather Morris (tłum. Katarzyna Gucio); czyta Filip Kosior; Wydawnictwo Marginesy

MUZYKA

Pop/rock:
„Helsinki” – Daria Zawiałow; Sony Music Entertainment
„Kolor cafe: Przeboje włoskie i francuskie” – Michał Bajor; Sony Music Entertainment
„Map of the Soul: Persona” – BTS; Mystic Production
„Roksana Węgiel” – Roksana Węgiel; Universal Music Polska
„When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” – Billie Eilish; Universal Music PolskaHip-hop:
„Chudy chłopak” – Kali / Magiera; Ganja Mafia Label / Step Hurt
„Instrukcja obsługi świrów” – O.S.T.R.; Asfalt Records
„Mr Kękę” – Kękę; Takie Rzeczy Label / Dressler
„Pocztówka z WWA, Lato ’19” – Taco Hemingway; TacoCorp / Asfalt Records
„Wojtek Sokół” – Sokół; Prosto / Warner Music PolandMuzyka filmowa:
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” muzyka z filmu – Leszek Możdżer; Wydawnictwo Agora
„Kraina lodu 2” muzyka z filmu; Universal Music Polska
„Last Christmas” muzyka z filmu; Sony Music Entertainment
„Pewnego razu…w Hollywood” muzyka z filmu; Sony Music Entertainment
„Proceder. Żyj aż do bólu” muzyka z filmu “Proceder”; Step Records

FILM

Film fabularny:
„Avengers: Koniec gry” – reż. Anthony i Joe Russo; Galapagos
„Bohemian Rhapsody” – reż. Bryan Singer; Imperial CinePix
„Green Book” – reż. Peter Farelly; M2 Films
„Kamerdyner” – reż. Filip Bajon; Wydawnictwo Agora
„Kler” – reż. Wojtek Smarzowski; Alterdystrybucja / Kino ŚwiatFilm animowany:
„Hotel Transylwania 3” – reż. Genndy Tartakovsky; Imperial CinePix
„Jak wytresować smoka 3” – reż. Dean DeBlois; Filmostrada
„Król Lew” – reż. Jon Favreau; Galapagos
„Sekretne życie zwierzaków domowych 2” – reż. Chris Renaud; Filmostrada
„Spider-Man Uniwersum” – reż. Bob Persichetti; Imperial CinePix

ODKRYCIA EMPIKU 2019 – pełna lista nominowanych (kolejność alfabetyczna wg nazwisk):

LITERATURA:
Joanna Gierak-Onoszko – „27 śmierci Toby’ego Obeda”; wyd. Dowody na Istnienie
Olga Gitkiewicz – „Nie zdążę”; wyd. Dowody na Istnienie
Jakub Małecki – „Horyzont”; Wydawnictwo SQN
Adam Robiński – „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”; Wydawnictwo Czarne
Dominika Słowik – „Zimowla”; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

MUZYKA:
Enchanted Hunters – „Dwunasty Dom”, wydawca: Latarnia Records, dystrybutor: Asfalt Distro
Ralph Kaminski – „Młodość”, wydawca: FONOBO Label, dystrybucja: MTJ Agencja Artystyczna
Król – „Nieumiarkowania”, wydawca: ART2 Music, dystrybucja: Agora S.A.
Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta „Esja” wydana w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records, dystrybucja: Mystic Production
SCHAFTER – „Audiotele”, wydawca: Restaurant Posse, dystrybucja: Universal Music Polska

FILM:
Piotr Adamski – „Eastern”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Against Gravity
Kalina Alabrudzińska – „Nic nie ginie”, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź)
Łukasz Kośmicki – „Ukryta gra”, produkcja: Watchout Studio, dystrybucja: Next Film
Bartosz Kruhlik – „Supernova”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Forum Film Poland
Tomek Popakul – „Acid Rain”, produkcja: Animoon, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Poznaj nominowanych w poszczególnych kategoriach:  LiteraturaMuzykaFilm.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.