Polska to kobieta: Michał Szpak i Swiernalis nagrali protest song

Od kilkunastu dni przetaczają się przez Polskę manifestacje i protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającemu przepisy aborcyjne. Prawo kobiet do wyboru wspierają również artyści. Swiernalis wspólnie z Michałem Szpakiem opublikowali utwór dający temu wyraz.

Polska to kobieta, dziś piękna jest i wściekła, piękna jest i wściekła – to słowa, które razem z muzyką powstały w dobę. Jak relacjonowali w swoich social mediach obaj muzycy, pomysł zrodził się spontanicznie jako forma wykrzyczenia emocji towarzyszących protestom i podziwu dla niezłomnych kobiet. Dynamiczny i mocny w przekazie utwór wybrzmiał z głośników na ulicach Warszawy podczas piątkowej kulminacji protestu.

Swiernalis, Michał Szpak – Polska to kobieta

Duet Michał Szpak – Swiernalis zaśpiewał go również na żywo w sobotę przy okazji niezwykłego performance’u. Grupa artystów przygotowała wieczorem spektakl pod hasłem „Dziady na Mickiewicza”. Na warszawskim Żoliborzu w pobliżu domu Jarosława Kaczyńskiego odprawili z okien „Dziady” Adama Mickiewicza, połączone z utworami muzycznymi.

fot. Facebook Swiernalisa

W wydarzeniu, które obserwowało około tysiąca osób, wzięli udział – obok Szpaka i Swiernalisa – tacy muzycy jak Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Ralph Kaminski, Maria Sadowska, czy Bovska. Wśród aktorów pojawiły się Katarzyna Warnke i Aleksandra Domańska. Za reżyserię performance’u odpowiadał Oskar Sadowski, muzykę – BAASCH, tekst – Anka Herbut.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.