„STRING THEORY” to najnowsza kompozycja Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiegogitarzysty jazzowego. Utwórto wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą, sekcjęrytmiczną oraz orkiestrę AUKSO. Suita została skomponowana w czasie pierwszego lockdownunaspecjalne zamówienie festiwalu Auksodrone i choć każda z jej części jest bardzo zróżnicowana, tołączą się one w kompleksową całość, w której klasycznebrzmienie orkiestry przenika się z brzmieniemgitary elektrycznej.
Marek Napiórkowski w każdym swoim projektem szuka nowych wyzwań brzmieniowych.Przy płycie „Hipokamp” sięgnął po elektroniczne brzmienia, przy płycie „Up!” po instrumenty dętedrewniane, przy „Celuloidzie” i „Wolno” wykorzystał wyłącznie instrumenty akustyczne.Brzmieniowym sercem płyty „String Theory” jest orkiestra smyczkowa, która nie jest tłem do gitarowych improwizacji, ale równoprawnym partnerem, gdyż kompozycje od początku były tworzone na ten unikatowy i rzadko spotykany skład. Za orkiestrację odpowiada nagradzany nagrodami Fryderyk, wybitny aranżer Nikola Kołodziejczyk. Już na etapie kompozycjiNapiórkowskiemu towarzyszyła myśl, by stworzyć niespotykane uprzednio w jego muzyce rozwiązania harmoniczno- melodyczne. Efektem jest pełna kolorów, oryginalnie i intrygującobrzmiąca muzyka.
W nagraniu płyty „STRING THEORY”, zrealizowanym w 2021 roku w Studio KoncertowymPolskiego Radia, wzięli udział: Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia,kontrabasista Max Mucha i perkusista Michał Bryndal.
Wersja koncertowa projektu zakłada także współpracę z innymi orkiestrami, w tym z orkiestrąMelanidis Orchestra, czy z kwintetem smyczkowym The Time Quintet.
„Projekt „STRING THEORY” to ziszczenie mojego muzycznego marzenia; pragnienia, bystworzyć muzykę łączącą świat jazzowych improwizacji z pięknym brzmieniem instrumentówsmyczkowych. Od początku myśląc o projekcie, chciałem stworzyćmuzykę, w którejorkiestra smyczkowa nie jest elementem dodanym do naszych jazzowych harców, ale jestrównorzędnym partnerem, zarówno koncepcyjnie, jak i sonorystycznie. Ogromnąprzyjemność sprawia mi muzykowanie z orkiestrą smyczkową i moim trio. Tytułowa teoriastrun mówi m.in.o tym, że materia składa się z drgań, czyli wibracji. W muzyce, którąwspólniewykonujemywibrująnie tylko licznestruny, ale także serca muzyków i, w co mocnowierzę, także serca słuchaczy nie pozostaną odporne na inspirujące drgania”. – Marek Napiórkowski
Poligrafię do albumu stworzył Andrzej Pągowski.
Album promuje utwór „Zazi”, którego można posłuchać na YouTube.
Album „String Theory” jest dostępny we wszystkich serwisach streamigowych.