PREMIERA – „String Theory” – posłuchaj nowego albumu Marka Napiórkowskiego i orkiestry AUKSO

STRING THEORY” to najnowsza kompozycja Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiegogitarzysty jazzowego. Utwórto wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą, sekcjęrytmiczną oraz orkiestrę AUKSO. Suita została skomponowana w czasie pierwszego lockdownunaspecjalne zamówienie festiwalu Auksodrone i choć każda z jej części jest bardzo zróżnicowana, tołączą się one w kompleksową całość, w której klasycznebrzmienie orkiestry przenika się z brzmieniemgitary elektrycznej.


Marek Napiórkowski w każdym swoim projektem szuka nowych wyzwań brzmieniowych.Przy płycie „Hipokamp” sięgnął po elektroniczne brzmienia, przy płycie „Up!” po instrumenty dętedrewniane, przy „Celuloidzie” i „Wolno” wykorzystał wyłącznie instrumenty akustyczne.Brzmieniowym sercem płyty „String Theory” jest orkiestra smyczkowa, która nie jest tłem do gitarowych improwizacji, ale równoprawnym partnerem, gdyż kompozycje od początku były tworzone na ten unikatowy i rzadko spotykany skład. Za orkiestrację odpowiada nagradzany nagrodami Fryderyk, wybitny aranżer Nikola Kołodziejczyk. Już na etapie kompozycjiNapiórkowskiemu towarzyszyła myśl, by stworzyć niespotykane uprzednio w jego muzyce rozwiązania harmoniczno- melodyczne. Efektem jest pełna kolorów, oryginalnie i intrygującobrzmiąca muzyka.

W nagraniu płyty „STRING THEORY”, zrealizowanym w 2021 roku w Studio KoncertowymPolskiego Radia, wzięli udział: Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia,kontrabasista Max Mucha i perkusista Michał Bryndal. 

Wersja koncertowa projektu zakłada także współpracę z innymi orkiestrami, w tym z orkiestrąMelanidis Orchestra, czy z kwintetem smyczkowym The Time Quintet.

 

„Projekt STRING THEORY to ziszczenie mojego muzycznego marzenia; pragnienia, bystworz muzykę łączącą świat jazzowych improwizacji z pięknym brzmieniem instrumentówsmyczkowych. Od początku myśląc o projekcie, chciałem stworzyćmuzykę, w którejorkiestra smyczkowa nie jest elementem dodanym do naszych jazzowych harców, ale jestrównorzędnym partnerem, zarówno koncepcyjnie, jak i sonorystycznie. Ogromnąprzyjemność sprawia mi muzykowanie z orkiestrą smyczkową i moim trio. Tytułowa teoriastrun mówi m.in.o tym, że materia składa s z drgań, czyli wibracji. W muzyce, którąwspólniewykonujemywibrująnie tylko licznestruny, ale także serca muzyków i, w co mocnowierzę, także serca słuchaczy nie pozostaną odporne na inspirujące drgania”. Marek Napiórkowski 

Poligrafię do albumu stworzył Andrzej Pągowski.

Album promuje utwór „Zazi”, którego można posłuchać na YouTube.

Album „String Theory” jest dostępny we wszystkich serwisach streamigowych

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.