Recenzja: Brodka „Clashes” (2016)

Ostatni album polskiej wokalistki Moniki Brodki nosi tytuł „Clashes”.

Lista utworów:

  1. „Mirror Mirror” 2:23
  2. „Horses” 3:59
  3. „Santa Muerte” 3:39 
  4. „Can’t Wait For War” 3:00
  5. „Holy Holes” 3:50
  6. „Haiti” 3:49
  7. „Funeral” 3:48
  8. „Up In The Hill” 3:24
  9. „My Name Is Youth” 1:59
  10. „Kyrie” 2:05
  11. „Hamlet” 3:21
  12. „Dreamstreamextreme” 2:54

Poniżej możecie posłuchać singli z tej płyty:

„Horses”

„Santa Muerte”


Premiera albumu miała miejsce 13 maja 2016 roku. Fani artystki długo musieli czekać na jej nowy materiał, ale było warto. Zdecydowanie! Znów słychać u tej artystki anty komercyjne i nietuzinkowe brzmienia. Bliżej im nawet do oldskulu niż bardziej nowoczesnych dźwięków… Przez co nie można nie wspomnieć o skojarzeniach z muzycznymi dokonaniami  P.J. Harvey czy Bjork.

Słuchając tego krążka warto zwrócić uwagę na aranż. Bębny brzmią bardzo przestrzennie, gitary słychać bardziej w tle, a organy nadają nieco przestarzałego charakteru tej muzyce. Przez to wszystko album jako całość prezentuje się jako układanka składająca się z mocno związanych ze sobą elementów, które pojedynczo nie wywierają już zamierzonego wrażenia.

Według mnie najlepsze kawałki na tej płycie to: „Horses” i „Santa Muerte”, ale warto posłuchać też numerów: „Holy Holes” „Dreamstreamextreme”. 

Na płycie jest kilka zaskakujących momentów, które przekonają Was, że jest to jak dotychczas najlepszy album tej artystki, jak np.: głęboki wokal w utworze „Horses”, klimat „Santa Muerte”, ogromna dawka energii w garażowym graniu w „My Name Is Youth” czy  wręcz psychodeliczny pop w piosence „Can’t Wait For War”.

Końcowa nota: 5/6


Monika Brodka to polska wokalistka, o której zrobiło się głośno w 2003 roku za sprawą wygranej w 3. edycji programu telewizyjnego Idol – „łowiącego” muzyczne talenty, gdzie w eliminacjach wykonała piosenkę „New York” Franka Sinatry. Ciekawostka jest, że ukończyła podstawową szkołę muzyczną w klasie skrzypiec.

Jej debiutancki krążek zatytułowany „Album” ukazał się pod koniec 2004 roku, który poprzedzony był epką zawierającą 6 utworów – „Mini Album vol. 1″. Na pierwszy singiel promujący wybrano wówczas utwór „Ten”. Warto wspomnieć również o innych znakomitych kawałkach z tej płyty: „My” i „Dziewczyna mojego chłopaka”.

Pod koniec 2006 roku na rynek trafiła jej druga płyta zatytułowana „Moje piosenki”. Krążek utrzymany był w stylistyce czarnych brzmień r’n’b i soulu. Wydawnictwo promowała piosenka ”Znam cię na pamięć”, która okazała się wielkim przebojem. Hitami były również numery: „Miał być ślub…” i „Za mało wiem”.

Dopiero w 2010 roku, ukazał się trzeci album wokalistki, „Granda”, którego producentem był ojciec Moniki, Jan Brodka (autor kompozycji „Hejnał”). Dzięki temu longplayowi artystka została nagrodzona prestiżowymi nagrodami Fryderyk w kategoriach Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (za numer „Granda”) oraz Wokalistka Roku.

W 2016 roku wydała świetny album zatytułowany „Clashes” z hitami „Horses” i „Santa Muerte”.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.