Recenzja: Dorota Miśkiewicz – Piano.pl

Dorota Miśkiewicz znana jest z nietuzinkowych melodii, które zachwycają i często przyprawiają o gęsią skórkę. Nieprawdopodobnie melodyjny i wszechstronny głos, doceniony i chwalony przy każdej nadarzającej się okazji zrodził nam kolejną płytę do kolekcji, która wzbogaci audiotekę nie tylko fana artystki, ale przede wszystkim melomanów i tych, którzy chcą odprężyć się przy fortepianie, smyczkach oraz wspaniałym głosie Doroty.

Płyta, którą dziś Wam prezentujemy, to zapis audiowizualny wyjątkowego koncertu, który odbył się 16 maja 2016 roku w Teatrze Muzycznym Roma. Artystka oddaje hołd polskiej pianistyce. Warto wspomnieć, że fortepian to polska specjalność, a spośród doskonałych muzyków de facto mamy największą ilość wybitnych pianistów.

Dorota Miśkiewicz dała nam płytę z kameralnymi wykonanymi,  wybitnymi pianistami różnych pokoleń. Są to artyści tworzący historię polskiego jazzu (m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński), młodsi muzycy (m.in. Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski) oraz reprezentanci najmłodszej generacji (Dominik Wania, Piotr Orzechowski). W gronie kilkunastu wielkich osobowości polskiej muzyki znalazł się także Grzegorz Turnau – właśnie w roli pianisty, a także- co chyba nie dziwi- Henryk Miśkiewicz. W utworach również usłyszymy wirtuozów smyczków, który dodali każdemu utworowi magii- mowa oczywiście o Atom String Quartet.

Pięknie Dorota wymyśliła sobie tę płytę. Każdy z utworów jest bardzo kameralny, prosty, często odbiega od oryginałów, aby ukazać nam autorską wizję artystki. Genialne w swojej prostocie jest to, że pianino wraz ze smyczkami dają nam niemal nieograniczone możliwości brzmieniowe i sprawiają wrażenie uczestniczenia zespołu bardziej rozbudowanego. Stylistycznie Dorota sięgnęła do minimalizmu- jazz ze szczyptą awangardowej sonorystyki. Dorota staje się na płycie postacią drugoplanową- bohater-fortepian skromnie przedstawia nam artystkę na tle smyczków.  Każdy z utworów zagrał inny pianista, a w finałowym numerze zagrali wszyscy razem. Warto sięgnąć po płytę DVD i zobaczyć to na własne oczy.

Piano.pl ujmuje od samego początku. Pierwsze dźwięki nadają intymności, z jaką spotykamy się słuchając tej płyty. Nowe wydawnictwo Miśkiewicz to mój sposób na relaks przy niezapomnianych dźwiękach fortepianu i smyczków- moich ukochanych instrumentów- z akompaniamentem wielobarwnego głosu Doroty.

 1. KRÓTKA BAJKA  muz. Grzegorz Turnau; sł. Ewa Lipska
 2. NIE JEST ŹLE muz. Krzysztof Komeda; sł. Agnieszka Osiecka
 3. OSTATNI muz. i sł. Edyta Bartosiewicz
 4. BĄDŹ MI TATĄ muz. Jerzy Wasowski; sł. Jeremi Przybora
 5. TAK JAK W KINIE muz. Stanisław Sojka; sł. Magda Umer
 6. REBEKA muz. Zygmunt Białostocki; sł. Andrzej Włast
 7. PRAGNĘ BYĆ JEZIOREM muz. i sł. Dorota Miśkiewicz
 8. SPRZEDAJ MNIE WIATROWI muz. Zbigniew Namysłowski; sł. Ryszard Marek Groński
 9. LA VALSE DU MAL muz. Jerzy Duduś Matuszkiewicz; sł. Wojciech Młynarski
  10.SPOKOJNE ŻYCIE Muz. Henryk Miśkiewicz; sł. Wojciech Młynarski
  11.GRAM O WSZYSTKO Muz. Jerzy Wasowski; sł. Wojciech Młynarski
  12.JEJ PORTRET muz. Włodzimierz Nahorny; sł. Janusz Kofta

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny