Recenzja: Foo Fighters – „Concrete and Gold” (2017)

Najnowszy album amerykańskiej grupy Foo Fighters to „Concrete and Gold”.

Jest to ich 9 studyjny krążek.

Lista utworów:

1. „T – Shirt” 1:23
2. „Run” 5:23
3. „Make It Right” 4:39
4. „The Sky Is A Neighborhood” 4:05
5. „La Dee Da” 4:03
6. „Dirty Water” 5:21
7. ”Arrows” 4:26
8. „Happy Ever After (Zero Hour)” 3:41
9. „Sunday Rain” 6:11
10. „The Line” 3:38
11. „Concrete and Gold” 5:32


Poniżej możecie posłuchać singli z tej płyty:

„Run”

„The Sky Is A Neighborhood

„The Line”

 

https://www.youtube.com/watch?v=8TsNkgW2ox0


Premiera krążka miała miejsce 15 września 2017 roku nakładem wytwórni RCA Records. 

Foo Fighters to jeden z takich zespołów, na którego nowy materiał czeka się z utęsknieniem. I tak też było tym razem, bo fani grupy musieli czekać aż… 3 lata. Ale opłacało się! Melodyjny rock z genialnymi partiami wokalnymi to chyba najbardziej trafne określenie odnoszące się do tego krążka. Choć często można też usłyszeć potężne uderzenie instrumentów, czy głośne, wręcz zadziorne partie wokalne. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię takie granie. Warto też zwrócić tutaj uwagę na różnorodność brzmieniową tego longplaya. Są kawałki od początku do końca spokojne jak np. „Happy Ever After (Zero Hour)”, głośne („Run”) lub pomieszane brzmieniowo, takie jak „Dirty Water” czy też „Sunday Rain”. Odnośnie tego ostatniego numeru warto wskazać, że na wokalu usłyszymy tutaj nie Dave’a Grohla a…. Taylora Hawkinsa, którego na bębnach zastąpił sam Paul McCartney. Jak to wszystko wyszło? Według mnie genialnie!

Moim zdaniem najlepszymi kawałkami na tym albumie są: „The Sky Is A Neighborhood” i „Run”, ale warto posłuchać również piosenek: „Dirty Water”, oraz „Arrows”. Natomiast najsłabsze utwory to: „The Line” oraz tytułowy „Concrete and Gold”.

Na longplayu jest sporo zaskakujących momentów, które sprawią, że nie poprzestaniecie na jednym przesłuchaniu tego wydawnictwa, jak np.: garażowe brzmienie w „The Sky Is A Neighborhood”, świetny aranż w „Dirty Water”, kapitalny wokal w „Run”, czy interesujące bębny i gitary w „Sunday Rain„. Natomiast na koncertach, według mnie publiczność najbardziej czekać będzie na piosenkę „Run”.

Końcowa nota: 4.5/6.0


Amerykański zespół Foo Fighters powstał w 1995 roku. Panowie mają na swoim koncie dwie nagrody Grammy za płyty „There Is Nothing Left to Lose” i „One by One” w kategorii najlepszy album rockowy. Nazwa grupy pochodzi od niewytłumaczonego zjawiska zaobserwowanego podczas II wojny światowej. Ich debiutancki album zatytułowany „Foo Fighters” z 1995 roku, zdobył w Stanach Zjednoczonych status platynowej płyty. Kolejny krążek to „The Colour and the Shape” z 1997 roku. Pod koniec 2002 roku grupa wydała płytę „One by One” z hitami „All My Life” i „Times Like These”, a trzy lata później zespół powrócił z podwójnym materiałem „In Your Honor”. Pierwszy krążek wypełniły ostre rockowe kompozycje jak „Best of You” czy całkowicie akustyczne „DOA”. Kolejną płytę „Echoes, Silence, Patience & Grace” wydali w 2007 roku. Album promowały single „The Pretender” i „Long Road to Ruin”.

Panowie udzielają się też poza muzycznie, wspierając ruch na rzecz walki z globalnym ociepleniem. W listopadzie 2009 roku wydali składankę „Greatest Hits”, a w 2014 roku na rynek trafił krążek zatytułowany „Sonic Highways”. Dyskografię zespołu uzupełnia krążek „Concrete and Gold” (2017).

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.