[Recenzja książki] Lloyd Llewellyn- Jones „Persowie. Epoka Wielkich Królów”

„Persowie. Epoka wielkich królów” to solidne tomiszcze autorstwa Lloyda Llewellyn- Jonesa, którego tematem jest historia Persji w czasach od pojawienia się tegoż ludu na łamach historii do utraty przez niego niepodległości w wyniku podboju dokonanego przez samego Aleksandra Wielkiego. Autor prowadzi czytelnika przez całą historię Persów omawiając szczegółowo i dzieje polityczne i zwyczaje, nie pomija także wglądu w skład i życie społeczeństwa tegoż imperium. Oczywiście najmocniej skupia się na osobach, a może należy użyć pojęcia osobowościach wielkich królów i ludzi z najbliższego ich otoczenia.

Wielką zaletą tej monografii jest solidne uporządkowanie wiadomości w sposób chronologiczny i tematyczny. Llewellyn- Jones pokusił się na uszeregowanie wiadomości znanych wielu zainteresowanym historią w sposób fragmentaryczny, oderwany od kontekstu, przez to nie zawsze właściwie rozumianych.

„Persowie. Epoka wielkich królów” zawiera ogromny zakres materiału umieszczonego bardzo zgrabnie w kontekście historii powszechnej tamtych czasów i moim zdaniem dogłębnie wyczerpuje temat. Wiadomości są uporządkowane w tematyczne części i rozdziały, często okraszone niewielkimi ilustracjami nawiązującymi do omawianej problematyki.

Książka na pewno skierowana jest do miłośników historii. Zawiera niewyczerpaną liczbę szczegółów, która niektórych laików może odstręczyć, ale dla miłośnika tematu będzie rozkoszną ucztą czytelniczą. Tym bardziej, że Llewellyn- Jones zwrócił moją uwagę lekkością pióra i chociaż temat rzeczywiście jest poważny „Persów” czyta się swobodnie i łatwo. Ogromnymi zaletami tej pozycji są zaprezentowane tu postacie królów, ich matek, małżonek oraz ważniejszych postaci z życia Persów. Autor skupia się nie tylko na wypunktowaniu wydarzeń z ich życia, ale stara się odtworzyć ich charaktery. Do tego podrzuca kilka ploteczek, parę ciekawostek czy opis drobnych machlojek i lektura tego tomu robi się wręcz intrygująca.

Może nie jest to w najważniejsze w podobnych pozycjach, ale na uwagę zasługuje przepiękna szata graficzna książki. Nie tylko okładka wręcz woła, aby wziąć tom do ręki, staranność druku, piękne barwne ilustracje sprawiają, że „Persowie. Epoka wielkich królów” zachęca czytelnika do sięgnięcia po nią.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.