[Recenzja książki Michele Borba- „Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku”]

„Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku” Michele Borby, pomimo, że napisana przez Amerykankę, jest pozycją, która można polecić na całym świecie. Sytuacje i porady tu opisane można spokojnie odnieść do polskich dzieci.

Nie przepadam za poradnikami, jednak ten czytałam z wielkim zainteresowaniem. Ważnym problemem, z  jakim mierzy się autorka są problemy współczesnej młodzieży, poczynając od nadmiaru zajęć, poprzez wygórowane oczekiwania, aż do nadmiernego stresu. Michele Borba nie tylko wskazuje powyższe problemy, ale również szuka ich  przyczyn. To po pierwsze. Po drugie książka pozwala poznać dzieci, ich mocne strony oraz te, nad którymi należy pracować, aby uzyskać najlepszy efekt. Po trzecie wskazuje 7 ważnych w życiu cech kierujących nas do sukcesu: pewność siebie, empatię, ciekawość świata, prawość, optymizm, samokontrolę i wytrwałość. I po czwarte wskazówki udzielone przez panią psycholog, pomimo, że skierowane przede wszystkim do rodziców, są też dobrymi radami dla wszystkich pracujących z młodzieżą.

Książka podzielona została na siedem rozdziałów, każdy poświęcony jednej cesze. Znajdziemy w nich sytuacje z życia wzięte, rozmowy i wywiady  z młodzieżą, opisy problemów, możliwe sposoby postępowania, testy, ćwiczenia i porady. Dodatkowo autorka wplotła w treść strategie postępowania w celu wyuczenia danej cechy, odpowiednie dla poszczególnych grup wiekowych. I jeszcze dodatkowo podsumowała każdy rozdział. A na koniec znajdziemy w książce problemy i pytania do dyskusji o treści.

Pozycja nie wyczerpuje może tematu, bo jest on oczywiście obszerny, ale jest bardzo dobrym wstępem do pracy dorosłego nad sobą oraz nad dzieckiem. Tym bardziej, że problemy tu przedstawione zostały w sposób przystępny, pomimo, że autorka jest z wykształcenia psychologiem, posługuje się językiem zrozumiałym dla laika. Pomysły na pomoc dziecku także nie są przesadnie wymyślne, dadzą się zastosować w każdym domu i środowisku. I co najważniejsze strategie takie może przeprowadzić każdy dorosły, nie potrzeba do tego ukończenia psychologii, ani innych studiów.

Pomimo więc, iż książka jest poradnikiem, czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Dla lepszego efektu wydzielałam sobie dzienną dawkę jednego rozdziału, żeby dobrze opanować i przemyśleć każdy problem.

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.