Recenzja: Lao Che – „Dzieciom” (2015)

Najlepszy według mnie album polskiej formacji Lao Che to „Dzieciom”.

Był to ich 6 studyjny krążek.

Lista utworów:

  1. „Dżin” – 4:07
  2. „Tu” – 4:07
  3. „Wojenka” – 3:30
  4. „Znajda” – 5:33
  5. „Bajka o Misiu (tom pierwszy)” – 5:39
  6. „Bajka o Misiu (tom drugi)” – 3:43
  7. „Z kamerą wśród zwierząt buszujących w sieci” – 7:48
  8. „Errata” – 5:07″
  9. Legenda o Smoku” – 3:44
  10. „A chciałem o sobie” – 7:14

Poniżej możecie posłuchać singli z tej płyty:

„Tu”

 

„Wojenka”

 


Premiera albumu miała miejsce 6 marca 2015 roku nakładem wytwórni Mystic Production. 

Płyta „Dzieciom” to z pewnością album zdecydowanie nie dla… dzieci. Przede wszystkim z uwagi na teksty, głównie autorstwa Spiętego. Ale teksty, moim zdaniem świetne! Pełne błyskotliwych zwrotów, ciekawych rymów i zaskakujących odniesień. Weźmy tu np. fragmenty: „Wojenki”: „Wojna to sport, a sport to zdrowie – skoki do gardła i rzut ołowiem / Zawsze jest powód do użycia noża, Płock żąda dostępu do morza” czy „Bajki o Misiu (tom pierwszy)”: „Echo wyje uuu i straszy: Wilkami, wojnami, kryzysami, Kredytami, szaleńcami za sterami, Ruskami, żydami, Gejami, brudasami, Rękawami z asami, Forami ze specami, Nocami z babami z wąsami.”. Muzycznie też zdecydowanie jest czego posłuchać, ponieważ płyta jest zlepkiem wielu stylów muzycznych jak np.: jazz, swing, trans, rock’n’roll, funk, rock czy nawet reggae. Więc zaszufladkować tego albumu brzmieniowo raczej się nie da. Jeśli szukaliście klimatycznego krążka, aby móc przenieść się w jakąś inną rzeczywistość to doskonale trafiliście. Zatem, jeśli biorąc pod uwagę to, że zgodnie z informacjami udzielanymi przez muzyków z Lao Che płyta powstała spontanicznie i powstało coś tak doskonałego, to jaki może być ich przemyślany i dopracowany materiał? Nie wiem jak Wy, ale ja już się nie mogę doczekać…

Moim zdaniem najlepsze utwory na tym longplayu to: „Wojenka” i „Bajka o misiu (tom pierwszy), ale warto posłuchać też piosenek: „Tu” oraz „Errata”. 

Na albumie jest kilka mocnych momentów, które z pewnością sprawią, że będziecie regularnie powracać do tego longplaya, jak np.: genialny aranż i warstwa tekstowa w „Wojenka”, świetny klimat w „Tu” czy kapitalny tekst i przekaz w „Bajka o misiu (tom pierwszy)”. Natomiast na koncertach publiczność szaleć będzie z pewnością podczas utworu „Wojenka”.

Końcowa nota: 5.0/6


Lao Che to polski zespół crossoverowy. Grupa powstała w 1999 roku w Płocku, z inicjatywy Huberta Dobaczewskiego, Michała Splesza oraz Gustawa Pszczelarza, którzy wcześniej tworzyli formację Kola. W 2002 roku został wydany ich pierwszy oficjalny krążek zatytułowany „Gusła”, ale zrobiło się o nich głośno dopiero w 2005 roku, kiedy to na rynek trafił ich drugi longplay zatytułowany „Powstanie Warszawskie”. Wówczas dwukrotnie wystąpili na Przystanku Woodstock (2005 i 2006 rok). Są laureatami Złotego Bączka, przyznawaną przez festiwalową publiczność.

W 2008 roku ukazał się ich trzeci krążek zatytułowany „Gospel”. Zdołali wtedy wylansować kolejne dwa przeboje: „Hydropiekłowstąpienie” i „Czarne kowboje”. Wydali też album „Prąd stały / Prąd zmienny”, w 2010 roku. Zapowiadał go kawałek „Czas”. Kapela ma na koncie jeszcze 2 albumy „Soundtrack” (2012) i „Dzieciom” (2015), z którego pochodzą ich najnowsze hity: „Tu”, „Wojenka” i „Bajka o misiu (tom pierwszy)”.

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.