Recenzja: Leonard Cohen „You Want It Darker” (2016)

LONDON, ENGLAND - SEPTEMBER 15: Leonard Cohen performs live on stage at O2 Arena on September 15, 2013 in London, England. (Photo by Simone Joyner/Redferns via Getty Images)

Najnowszy album kanadyjskiego piosenkarza Leonarda Cohena nosi tytuł „You Want It Darker”.

To jego 14 studyjny krążek, niestety ostatni.

Lista utworów:

1. „You Want It Darker” 4:44
2. „Treaty” 4:02
3. „On the Level” 3:27
4. „Leaving the Table” 3:47
5. „If I Didn’t Have Your Love” 3:36
6. „Traveling Light” 4:22
7. „Seemed the Better Way” 4:21
8. „Steer Your Way” 4:23
9. „String Reprise / Treaty” 3:26


Poniżej możecie posłuchać singli z tej płyty:

„You Want It Darker”

„Traveling Light”

 


 

Premiera albumu miała miejsce 21 października 2016 roku. Jedno trzeba przyznać: jest to longplay niezwykle klimatyczny i tajemniczy.

Szczególną uwagę trzeba tutaj zwrócić przede wszystkim na teksty, w których jest mnóstwo nawiązań do religii judeochrześcijańskiej i buddyjskiej. Ich głównym tematem są szeroko pojęte kwestie miłości, Boga i śmierci. W tym kontekście utwór „Leaving The Table” wydaje się być szczególnie interesujący.

Miłośnicy bardziej instrumentalnych brzmień będą zadowoleni, ponieważ często można tu usłyszeć pianino czy nawet kwartet smyczkowy. Uwagę zwraca też ciepłe brzmienie chóru synagogi w Montrealu. Producent płyty, czyli syn artysty – Adam Cohen, stworzył artyście świetną atmosferę, aby ten mógł nagrywać „swoje” mroczne opowieści. Niezwykłe wrażenie wywarł na mnie zwłaszcza tytułowy utwór „You want it darker”, słuchając którego nie można oprzeć się refleksji, że jest to pewna forma rozrachunku artysty z Bogiem. Ma to bardzo osobisty wydźwięk, ale jest zarazem stonowane i dyskretne.

Moim zdaniem kawałki wybrane na oficjalne single tj. „You want it darker” oraz „Traveling Light” to dwa najlepsze kompozycje na tym albumie. Inne kompozycje, które mogą stać się przebojami to jedynie: „Treaty” oraz „Seemed the Better Way”. 

Warto też zauważyć, że na płycie jest kilka arcyciekawych momentów jak np.: mega osobisty tekst w utworze „You want it darker”  i  czy intrygujący aranż w piosence „String Reprise / Treaty”.

Końcowa nota: 4/6


Leonard Cohen to poeta, powieściopisarz, bard i piosenkarz. Urodził się w 1934 roku w Montrealu. W 1956 artysta wydał debiutancki tomik wierszy „Let Us Compare Mythologie”.
W 1957 roku przeprowadził się do Londynu, a potem szukał inspiracji w kulturze śródziemnomorskiej. Wyjechał do Grecji, gdzie spędził kilka lat na wyspie Hydra. Tam napisał swoje najbardziej znane utwory, m.in. powieść „Piękni przegrani” (Beautiful Losers) oraz klasyczną dzisiaj piosenkę „Ptak na drucie” (Bird on the Wire).
W 1968 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Leonarda Cohena, a 2 lata później odbyła się pierwsza trasa koncertowa po Europie.
W 1985 podczas europejskiej trasy koncertowej, Cohen wystąpił cztery razy w Polsce. Jego koncertom towarzyszyła atmosfera politycznej sensacji, którą – skrępowany i zaskoczony – skutecznie wygaszał.
W 2001 roku w wieku 67 lat, powrócił z nowym albumem – „Ten New Songs”, pierwszym studyjnym wydawnictwem, po legendarnej płycie „The Future” (1992). „Ten New Songs” zawiera 10 premierowych kompozycji artysty, które zostały nagrane w jego domowym studiu Still Life w Los Angeles. Praca nad nimi trwała prawie rok.
W listopadzie 2002 roku ukazał się podwójny album, zawierający najciekawsze utwory z bogatego dorobku artysty. Cohen sam dokonał wyboru tych 31 nagrań – ponad połowa pochodzi z jego trzech najbardziej przełomowych płyt: debiutu „Songs Of Leonard Cohen”, „I’m Your Man” i „The Future”. Wszystkie utwory poddane zostały cyfrowemu remasteringowi.
Artysta ma w swojej dyskografii jeszcze 4 albumy: „Dear Heather” (2004), „Old Ideas” (2012) oraz „Popular Problems” (2014) oraz „You Want It Darker” (2016).

Zmarł 7 listopada 2016 roku w Los Angeles.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.