[Recenzja płyty]WaluśKraksaKryzys:,,Atak”

fot. Artur Rawicz

Szanowni Państwo, czas na ,, Atak ”. WaluśKraksaKryzs  drugim albumem umacnia pozycie na rockowej scenie.

Waluś zadebiutował płytą ,,Miły Młody Człowiek”, którą nagrał samodzielnie, a wydał z labelem Trzy Szóstki. Surowość brzmienia i bezpośredniość teksów zainteresowały Błażeja Króla. Po pewnym czasie od ,,MMC” ( i wspólnych koncertach), panowie stworzyli wspólny utwór. Ale o nim za chwile.

,, Wszyscy mają coś do powiedzenia”

Twórczość Walusia stoi w opozycji do cukierkowego świata znanego z Instragrama. Ogromna ilość emocji wypływa z 12 utworów, które spokojnie można nazwać sztyletami. Czemu? Waluś atakuje nas historiami wyciągniętymi z życia, tego nie pozbawionego problemów, o którym nie mówi się głośno, bo nie wypada. Odpowiedzi z serii niewygodne pytania znajdziecie właśnie tu.  Wystarczy spojrzeć na tytuły, a one są tylko powierzchnią,  pod która kryje się dużo więcej.

Intro w ,,Bez założeń i zamiarów” wprowadza w nastrój płyty, rozwija się stopniowo, aby po chwili wybuchnąć energią. Rytmiczność słychać już w pierwszym numerze. Nie chodzi tylko o synchronizacje instrumentów, wokal jest z nimi spójny.  ,, Każde nowe zdanie” potwierdza duże zgranie zespołu. Przejścia instrumentów są jak schody, dźwięki gitar przeskakują a perkusja przyjemnie wyodrębnia kolejne części; chyba mój ulubiony numer. Największe napięcie otrzymujemy w  ,, Muszę robić te głupoty”, w muzyce czuć emocje przed bojką,  jest szybko, mocno i zapowiada się na intensywne sytuacje pod sceną( gdy wreszcie wrócą koncerty).  ,,To co miedzy nami” po prostu  płynie, podejrzewam, że to zasługa basu a może refrenu? W każdym razie, całość zachęca, aby posłuchać kolejny raz, a  lekko psychodeliczne dwugłosy są ciekawym zakończeniem.  O nieszczęśliwej  miłości  usłyszymy w ,,Najgorszych rzeczach” , ale zakres tematyczny płyty jest zdecydowanie szerszy. DDA, problemy z prawem i jeszcze kilka tematów zasila album ,,Atak’’.  Tytułowy utwór ma jedną z cięższych historii, skutek narastających problemów i braku rozwiązań, może dlatego dawniej byłem inny. ,, Wszelkie wady ” podsumowują sposoby radzenia sobie z trudnościami, które tworzą się szybciej, gdy ,, zamiast krwi  w żyłach płynie nam wóda” . Paradoksalnie (a może nie ) w melodii słychać dystans. Podobnie w ,, Krok po kroku ”, oba utwory są spokojne,  melancholijne.

Największym zaskoczeniem dla mnie  jest ,, Głęboko schowane (Os. Kolorowe)”  jedyny całkowicie instrumentalny utwór, i jeśli miałabym doszukiwać się symboliki, to cisza pozbawiona słów przynosi ukojenie.

S02E01 i CDN

Czyli słów kilka o ,, video- tryptyku”. Wydawnictwo promowały 3 single.  Twórcy wpadli na szalony pomysł nakręcenia  ich  wideo postaci w tym samym czasie, a później , na nie mniej szaloną koncepcje ,, serialu’’. ,, Tuż przed północą” wystartował pierwszy, fragmentarycznie poznajemy historie zawarte w kolejnych klipach.  ,, Najgorsze rzeczy ” wyjaśniły obecność zakrwawionego wyglądu, a ,,Uśmiech Chelsea policjantów. W tej roli Eurodanek i Swiernalis. Udział Błażeja i Iwony Król, nie jest przypadkowy, w końcu są współautorami ,, Tuż przed północą”, zagranego przedpremierowo razem z Walusiem podczas finału Męskiego Grania 2020. Pokręcona historia ? Może i tak, ale efekty końcowe interesująco wciągające.

W warstwie lirycznej nastąpił rozwój. Teksty nadal są bezpośrednie, dzięki czemu opisywane sytuacje stają się bliższe słuchaczowi, jednak pojawia się kilka nie oczywistych odniesień. Metoda Stanisławskiego wywołała zastanowienie wśród fanów, myślę, że podobnie było ze skrótem DDA albo uśmiechem Chelsea. Skondensowanie długiej historii , do tego z wątkami autobiograficznymi, stanowi wyzwanie, które zostało dobrze zrealizowane.

Podsumowując, czy warto posłuchać albumu ,, Atak” ? Myślę, że tak. Współczesne granie przenika się z brzmieniem, z całym szacunkiem, starych zespołów. Dzieje się sporo, chociaż czasem masz wrażenie, że jest przesyt drobnych elementów tworzących całość,  konkretny motyw już znasz, a wokal mógłby pozostać bez efektu. Mimo to, płyta jest spójna , porusza ważne społecznie tematy a duże przerwy miedzy zwrotkami , wypełnione solówkami, przyjemne.

Całej płyty posłuchasz tutaj

 

Zespół WaluśKraksaKryzys, oprócz Walusia, tworzą :

Jakub Tokarz, Xenon Jędrecki, Łukasz Kastelik, Ryszard Czarnecki

WaluśKraksaKryzys na: 

– YT: https://www.youtube.com/channel/UCP3uITTz7K6Xk87pFqDLb_Q/about 

– FB: https://www.facebook.com/kraksakryzys 

– Instagram: https://www.instagram.com/waluskraksakryzys/?hl=pl 

1 Comment
  1. […] pozytywnym zaskoczeniem dla dziennikarzy i słuchaczy. Album „Atak” zebrał doskonałe recenzje , szybko wywołał dyskusję nt. płyty roku, doczekał się licznych porównań (od CKOD, przez […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.