[Recenzja serialu] ,,Kim jest Anna?” to przestroga dla łatwowiernych

,,Kim jest Anna?” – nowy serial Netflixa o Annie Sorokin aka Delvey

Mimo że znajdujemy się dopiero w połowie drugiego miesiąca bieżącego roku, już można stwierdzić, że obfituje on w dobre produkcje telewizyjne. Do jednych z nich z pewnością należy najnowszy miniserial Netflixa pt. ,,Kim jest Anna?” (org. ,,Inventing Anna”). Został on stworzony i wyprodukowany przez Shonda Rhimes, zainspirowany artykułem Jessiki Pressler „How Anna Delvey Tricked New York’s Party People”. Serial został wydany w serwisie Netflix 11 lutego 2022 roku. W tytułowej roli występuje Julia Garner (znana m.in. z seriali pt. ,,Ozark”, ,,Dirty John”), a rolę dziennikarki odgrywa Anna Chlumsky (,,Figurantka”, ,,Hannibal”). Oprócz nich na ekranie możemy zobaczyć również Katie Lowes jako Rachel (,,Skandal”), Arian’a Moayed’a jako Todd’a (,,Spider-Man: Bez drogi do domu”, ,,Sukcesja”) czy Laverne Cox jako Kacy (,,Orange Is the New Black”).

O czym jest serial ,,Kim jest Anna?” i kim tak naprawdę jest Anna?

Serial opowiada o reporterce Vivian Kent, która wbrew swojemu wydawcy zaczyna interesować się historią Anny Delvey. Wcześniej Vivian pogrążyła się przez trefny artykuł, więc robi wszystko, aby oczyścić swoje imię. Jest w zaawansowanym stadium ciąży, lecz nawet to jej nie powstrzymuje przed okryciem prawdy. Stosunki z jej mężem z każdą chwilą się pogarszają. Poświęca całą siebie tej sprawie, mimo że nawet nie ma pewności, czy tym razem uda jej się osiągnąć sukces. Od początku wierzy w Annę – w jej uczciwość, możliwości oraz niewinność. Jednakże czy to się jej opłaci? Czy Anna również obdarzy ją zaufaniem i zacznie do niej palać sympatią? Czy może Vivian jest tylko kolejnym pionkiem Anny?

Anna Delvey, a właściwie Anna Sorokin, to urodzona w Rosji niemiecka oszustka. W latach 2013-2017, mieszkając w Stanach Zjednoczonych, udawała zamożną niemiecką dziedziczkę pod nazwiskiem Anna Delvey, a w 2017 roku została aresztowana po rzekomym oszukaniu banków, hoteli i znajomych na łączną kwotę 275 000 dolarów. I właśnie od tego momentu mamy okazję poznawać Annę w ,,Kim jest Anna?”, graną przez Julię Garner, która w bardzo trafny sposób oddała ducha jej postaci. Aby móc w pełni zrozumieć postępowanie Anny, należy zajrzeć w głąb jej psychiki. I tutaj Netflix przychodzi nam z pomocą – każdy odcinek to tzw. flashback, związany z przeszłością Anny. W tle znajduje się wyżej wspomniana Vivian, która odwiedza Annę w więzieniu, spotyka się z jej byłymi znajomymi, wspólnikami… A to wszystko po to, aby odkryć prawdę. Każda historia jest inna, bowiem każda z nich zostaje przekazywana przez inną osobę. Lecz trudno nie dostrzec tego, komu Anna zniszczyła życie, a kto nadal uparcie stoi za nią murem. Jak Państwo myślicie, kogo jest więcej po której stronie?

Serial ten składa się z 9 odcinków. Od dnia premiery niemalże ustannie plasuje się na 1. miejscu ,,Top 10. w Polsce” na Netflixie. Pod koniec odbywa się proces, który decyduje o tym, czy Anna zostanie posądzona za swoje 10 zarzutów. Podczas niego ważną rolę odgrywa Todd, prawnik Anny, który z całych sił stara się przygotować jak najlepszą linię obrony dla swojej klientki. Podobnie jak Vivian, Todd’a również ta sprawa pochłania całkowicie. Zaczyna zaniedbywać swoją rodzinę. Liczy na sukces i na to, że ta sprawa przyniesie mu więcej klientów. Jednakże jego plany przekreśla sama Anna, która wywołuje zamieszanie tym, że odmawia ubrania więziennego stroju na rozprawę sądową. Przecież inaczej to wszystko sobie wyobrażała – miała wyjść do swojej wyimaginowanej publiki dostojnie ubrana. Liczyła na sławę i poparcie. Takie zachowanie mocno podpada zniecierpliwionej sędzi. Czy Todd zdoła uratować własną oraz Anny reputację?

Ocena serialu ,,Kim jest Anna?” i postaci tytułowej bohaterki

Serial ,,Kim jest Anna?” to powiew świeżości wśród biblioteki Netflixa. Ostatnio narzeka się na produkcje Netflixa, zwłaszcza na te na siłę przedłużane, lecz ,,Kim jest Anna?” dowodzi, że warto wykupić subskrypcję w tym serwisie. Dlaczego? ,,Kim jest Anna?” to opowieść oparta na faktach (oprócz fragmentów, które faktycznie zostały zmyślone). Te fakty są na tyle przerażające, a zarazem intrygujące, że to musiał być ciężki orzech do zgryzienia, aby to wszystko trafnie ująć. Jednakże twórcy serialu nie zawiedli. Przedstawiono nie tylko los Anny, ale również postaci, które odegrały pewną rolę w jej życiu. Chociażby Vivian, czyli dziennikarka, która pragnie przełomu w swojej karierze za wszelką cenę. Todd, który liczy na zwycięstwo w większej sprawie. Rachel, czyli (nie)prawdziwa przyjaciółka Anny. Mimo swojego dorobku, na każdym kroku wykorzystuje chojność Anny. Kacy, czyli personalna trenerka gwiazd, która zawsze znajduje dla każdego dobrą radę, mantrę, pocieszenie, lecz pomimo tego sama się w tym wszystkim gubi i wątpi w lojalność najbliższych jej osób. I w końcu Neff – pracowniczka jednego z hoteli, które Anna okrada. Zauroczona postacią Anny, pragnąca sukcesu w świecie filmowym jako reżyserka. Te i inne postacie, których nie wymieniłam, składają się na całość. Sprawiają, że ta historia nabiera pewnych barw i ją kształtują. Wielka w tym zasługa nie tylko osób, którymi faktycznie się inspirowano, ale również aktorów, którzy fantastycznie się spisali w swych rolach i podnieśli poziom tej produkcji.

Skoro już mowa o grze aktorskiej, nie sposób nie wspomnieć o znakomitej Julii Garner, która tchnęła życie w postać Anny. Sprawiła, że chciało się wierzyć w słowa Anny. Usprawiedliwiać jej czyny, znajdować na wszystko pozytywną odpowiedź. Zadziwiający i robiący wrażenie jest znakomity akcent aktorki. Jest on bardzo specifyczny, albowiem jest połączeniem niemieckiego i rosyjskiego. Co ciekawe, Julia Garner na tyle zaangażowała się w tę historię, że odwiedziła realną Annę w więzieniu. Wypowiedziała się również na temat tego, jakim cudem aż tak przypomina graną postać.

Wszystko jest sztuczne. Mam perukę, wkładki na tyłku, ze cztery wkładki – po dwie na każdym cycku – i sztuczne zęby. Założyłam je i nie tylko zmieniło mi to wygląd zębów, ale też sprawiło, że mam okrąglejszą twarz. (Anna) ma twarz w typie baby doll.

,,Kim jest Anna?” to opowieść o tym, jak przekonać do siebie najważniejszych ludzi w biznesie. Anna w pewnym momencie swojego życia podjęła decyzję o tym, aby całkowicie zmienić swoją tożsamość. Nie tylko pod względem charakteru, ale również pod względem ubioru, historii, rodziny, nazwiska. Anna jest mocno charyzmatyczną bohaterką, która postanowiła powiedzieć sobie ,,dość” i sprzeciwić się systemowi. Dzięki temu nie musiała ani pracować, ani martwić się o przyszłość. Korzystała z życia. Podąża za tzw. ,,american dream”. Manipulowała ludźmi, a to wszystko robiła dla swoich korzyści. Julia Garner idealnie pokazała nam Annę od najgorszej strony.

Ta historia to z pewnością przestroga dla osób, które mają problem z łatwowiernością. Aczkolwiek czy można sądzić tych, którzy wierzą w dobro na świecie? Którzy ufają innym ludziom i szerzą pozytywność? Czy może powinno się sądzić osoby, które są ich absolutnym zaprzeczeniem i sprawiają, że inni upadają oraz tracą nadzieję i sens w życiu? O tym jest właśnie ten serial. Każdy ma możliwość zdecydowania, po której stronie się opowiada. Nie ma tutaj całkowicie ,,dobrych” ani całkowicie ,,złych”. Każda z tych postaci zawiera w sobie zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy. Nawet Anna. Czy tak właśnie nie jest w prawdziwym życiu?

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.