Spotkania wokół kulturalnych premier w ramach cyklu Premiera online

W najbliższym tygodniu podczas spotkań z cyklu Premiera online Marzena Rogalska i Przemysław Piotrowski ujawnią szczegóły swoich najnowszych powieści, a Natalia Szroeder i Ewa Bem opowiedzą o premierowych albumach. W studiu Empiku zagoszczą również Marta Kisiel, Rafał Kosik i dr hab. Mirosław Filiciak, by w ramach spotkania z serii CO NOWEGO poszukać odpowiedzi na pytanie „Po co nam dziś science fiction?”.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empik.com. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.

MicrosoftTeams-image (22).png

Marzena Rogalska – poniedziałek, 15 listopada, godz. 20:00

Gościem poniedziałkowego spotkania z cyklu Premiera online będzie Marzena Rogalska. Piekło bombardowanego Londynu, powojenny Nowy Jork, niebezpieczna Gwatemala i egzotyczny Oran – w najnowszej powieści „Ostatnia nadzieja” (Wydawnictwo Znak) pisarka zabiera czytelnika w podróż w poszukiwaniu tego, co może się wydawać bezpowrotnie utracone. Więcej o książce Marzena Rogalska opowie podczas rozmowy z Justyną Dżbik-Kluge.

Wraz z wybuchem wojny kończy się beztroskie życie Karli. Dziewczyna traci ukochanego, ojca, ojczyznę. Przed pogrążeniem się w rozpaczy ratują ją przyjaciele i myśl, że nawet najciemniejsza noc kiedyś się kończy. Tymczasem praca w szpitalu w sercu Londynu nie daje Karli ani chwili wytchnienia, a los nie przestaje jej doświadczać. Raz za razem przekonuje się, jak kruche i niewiele warte jest ludzkie życie. A kiedy wydaje się, że już nigdy nie przydarzy się jej nic dobrego, przychodzi niespodziewana wiadomość.

MicrosoftTeams-image (24).png

Przemysław Piotrowski – wtorek, 16 listopada, godz. 18:00

Przemysław Piotrowski, autor bestsellerowych kryminałów z dreszczykiem, powraca z najnowszą książką „Zaraza” (Wydawnictwo Czarna Owca), kontynuacją serii o Igorze Brudnym. Rozmowę z autorem o najnowszej powieści poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Po tym, jak cudem uszedł z życiem z zasadzki psychopatycznego mordercy, Igor Brudny powoli i z trudem dochodzi do siebie. Świat, w którym się obudził, nie jest już jednak taki sam. Komisarz musi trzymać się z dala od Warszawy, a zielonogórski zespół inspektora Romualda Czarneckiego już nie istnieje. Natomiast dawna partnerka Brudnego, Julia Zawadzka, wciąż jest przy nim.

Sama Zawadzka, po przeniesieniu do komendy w Zielonej Górze, również mierzy się z nowymi wyzwaniami. Prowadzone przez nią śledztwo utknęło w martwym punkcie, w dodatku w pobliskim lesie znaleziono zwłoki kolejnej zamordowanej kobiety. Wyniki sekcji są jasne: w ciele ofiary nie została prawie żadna kropla krwi. Na domiar złego, dochodzi ofiara wypadku samochodowego, o której Zawadzka wolałaby zapomnieć.

Wszystko wskazuje na to, że nad Zieloną Górą zbierają się ciemne chmury. Sfrustrowany własną bezradnością Brudny zastanawia się, czy zło, które znał tak dobrze, znów pojawiło się w mieście. Któregoś dnia w jego domu niespodziewanie pojawia się ktoś, kto desperacko potrzebuje pomocy. Czy pokiereszowany komisarz znajdzie w sobie siłę, by rozwiązać jeszcze jedną sprawę?

MicrosoftTeams-image (23).png

Natalia Szroeder – środa, 17 listopada, godz. 18:00

Fani Natalii Szroeder wreszcie doczekali się nowego albumu artystki. Na płycie „Pogłos” znalazły się m.in. przeboje „Powinnam?”, „Para” i duet z Ralphem Kaminskim – „Przypływy”. Z okazji premiery wydawnictwa piosenkarka odwiedzi studio Empiku. Natalia Szroeder porozmawia z Justyną Dżbik-Kluge o inspiracjach, z których czerpała podczas nagrywania longplay’a i odpowie na pytania internautów.

Na spotkanie z artystką zaprasza Empik wspólnie z Warner Music Poland oraz Going.

MicrosoftTeams-image (25).png

Po co nam dziś science fiction? – Premiera „Pisma. Wydanie Specjalne” – CO NOWEGO – środa, 17 listopada, godz. 20:00

Podczas najbliższego spotkania z cyklu CO NOWEGO Marta Kisiel, Rafał Kosik i dr hab. Mirosław Filiciak wezmą udział w dyskusji o tym, po co nam dziś science fiction. Okazję do rozmowy stanowi premiera wydania specjalnego magazynu „Pismo. Magazyn Opinii”. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Science fiction to niedokładnie rozrysowana mapa opisująca przyszłość, tylko poligon eksperymentalny idei, laboratorium kultur i cywilizacji – pisze Michał Cetnarowski w numerze specjalnym „Pisma”.

Jaką rolę odgrywają dziś literatura i filmy science fiction? Z czego wynika ich popularność? Czy fantastyka naukowa może wyręczyć futurologów albo pomóc w stymulowaniu rozwoju nauki i technologii? A może jest soczewką, w której skupiają się największe obawy ludzkości? Co o naszej rzeczywistości, o naszych lękach oraz fascynacjach „tu i teraz” mówią najpopularniejsze książki i produkcje należące do tego gatunku? Na te pytanie spróbują odpowiedzieć goście Empiku.

Marta Kisiel (ur. 1982) – pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku opowiadaniem „Rozmowa dyskwalifikacyjn”a. Na swoim koncie ma też cykle „Dożywocie” oraz „Małe Licho”, jak również zbiór opowiadań „Pierwsze słowo”, powieści z tzw. cyklu wrocławskiego oraz komedie kryminalne. Członkini grupy Fantastic Women Writers of Poland: Harda Horda oraz Stowarzyszenia Unia Literacka. Dziewięciokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, statuetkę otrzymała w 2018 roku za opowiadanie „Szaławiła” oraz rok później za opowiadanie „Pierwsze słowo”. Powieści z serii „Małe Licho” zdobyły m.in. tytuł Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY, Książki Roku 2020 w plebiscycie Lubimyczytac.pl oraz wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY.

Rafał Kosik (ur. 1971) – pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia siedem książek: science fiction dla dorosłych (m.in. powieści „Mars, Vertical, Kameleon i Różaniec”), serię „Felix, Net i Nika” dla młodzieży, której sprzedano już ponad 1,4 miliona egzemplarzy, oraz serię dla dzieci „Amelia i Kuba”. Jego książki zdobyły liczne nagrody, m.in. Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz Nagrodę Małego Donga. Były tłumaczone na niemiecki, czeski, węgierski, litewski, rosyjski i ukraiński. Interesują go literatura, nowe technologie, socjologia, kuchnia i motoryzacja.

dr hab. Mirosław Filiciak – dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie, Kierownik Katedry Kulturoznawstwa, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Medioznawca. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Od lat współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Jest współtwórcą techno-kulturowego projektu Kultura 2.0, współtworzył też pierwszy polski Medialab – inicjatywę samokształceniową z pogranicza aktywizmu społecznego, sztuki i technologii. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak ​​„Młodzi i media”, „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz wspólnie z Alkiem Tarkowskim „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015). Zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika „Kultura Popularna”.

MicrosoftTeams-image (21).png

Ewa Bem – czwartek, 18 listopada, godz. 18:00

Ewa Bem, pierwsza dama polskiego jazzu, powraca z najnowszym wydawnictwem „Live” – zapisem koncertu, który odbył się w Sali Koncertowej Polskiego Radia Wrocław 4 marca 2015 roku. Był to ostatni występ przed przerwą sceniczną artystki. Z okazji premiery albumu Ewa Bem zagości w studiu Empiku, aby opowiedzieć o pamiętnym koncercie, pracy nad płytą oraz planach powrotu na scenę. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Na krążku można usłyszeć największe przeboje Ewy Bem, a także piosenki z repertuaru m.in. Marka Grechuty, Skaldów czy Wojciecha Młynarskiego. Singlem zapowiadającym nowy album jest piosenka zatytułowana „Wyrzeźbiłam Twoją twarz w powietrzu”, o której Ewa Bem mówi:

Przed wieloma laty, w komedii „Małżeństwo z rozsądku”, piosenkę skomponowaną przez Andrzeja Dudusia, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka – zaśpiewał Daniel Olbrychski. Ta piosenka jest… Po prostu urocza! Zwiewna, prześliczna… Tak prześliczna jak prześliczna była Elżunia Czyżewska, która była adresatką tej piosenki w filmie. Doskonała piosenka, doskonali aktorzy… No i cóż, mam nadzieję, że ja też zaśpiewałam ją nieźle.

Na spotkanie z Ewą Bem zaprasza Empik wspólnie z Agora, Blue Note Agencją Artystyczną oraz Going.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.