Tamara Łempicka i École de Paris w Zamku Książ. Wernisaż.

Tamara Łempicka i École de Paris w Zamku Książ

 

Wernisaż najgorętszej wystawy tej jesieni na Dolnym Śląsku odbył się w sobotę w Zamku Książ w Wałbrzychu.  Paryż był kobietą to m.in. obrazy i grafiki Tamary Łempickiej z kolekcji prywatnego muzeum Villa La Fleur. W uroczystości wzięła udział zamieszkała w USA, prawnuczka słynnej malarki, Marisa De Lempicka.

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA oraz Zamek Książ w Wałbrzychu, zaprezentowały blisko dziewięćdziesiąt dzieł ze zbiorów prywatnego muzeum Villa La Fleur z podwarszawskiego Konstancina. To unikatowe na mapie polskich instytucji kultury muzeum powstało dzięki wieloletniej kolekcjonerskiej pasji Marka Roeflera, a także jego miłości do Paryża. Za prezentację zbiorów Villa La Fleur na najwyższym światowym poziomie odpowiada kurator i pomysłodawca wystawy Artur Winiarski.  Jest on również autorem towarzyszącego wystawie wysmakowanego albumu z piękną kobaltową okładką. Zdobi ją reprodukcja obrazu Łempickiej pt. Kobieta z mandoliną z 1933 roku, bez wątpienia najbardziej spektakularnego dzieła zaprezentowanego na ekspozycji.

École de Paris jest terminem, jakim w 1925 r. francuski krytyk sztuki André Warnod, nazwał międzynarodową grupę artystów plastyków, przybywających do Paryża i osiedlających się na Montparnassie jeszcze przed pierwszą wojna światową. W większości byli to malarze i rzeźbiarze pochodzenia żydowskiego, pochodzący z Europy Środkowo – Wschodniej.  Wśród artystów École de Paris, byli przedstawiciele kubizmu, fowizmu, ekspresjonizmu oraz postimpresjonizmu.

Właściciel kolekcji z żoną Agnieszka i rodziną wzięli udział w wernisażu wystawy. Otworzyli ją uroczyście prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, prezes Zamku Książ Anna Żabska oraz dyrektor Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Piotr Micek. W Książu można podziwiać obrazy, rysunki i rzeźby takich artystów, jak: Tamara Łempicka, Mojżesz Kisling, Mela Muter, Ludwik Markus (znany lepiej jako Louis Marcoussis) Eugeniusz Zak, Henri Hayden, Jean Lambert- Rucki, Nadia Léger i wielu innych.

Rok 2021 jest w Wałbrzychu Rokiem Kobiet, dlatego też prezentacja kolekcji wpisuje się doskonale w jego obchody. W jednej z sal, zatytułowanej: Tamara Łempicka – artystka tryumfująca, prezentujemy rysunki i grafiki z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, najbardziej znanej na świecie polskiej malarki; w kolejnej, pod hasłem: Kobiety w sztuce Montparnasse’u, pokazujemy portrety kobiet, a w jeszcze innej: Mistrzynie Montparnasse’u – sztuka kobiet– dzieła wielkich artystek.

Wystawa ta, zorganizowana we współpracy z Villa La Fleur i Zamkiem Książ w Wałbrzychu, wyznacza kierunek rozwoju współpracy Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA z Zamkiem. Można ją oglądać do 9 stycznia 2022 roku w ramach biletu zakupionego na zwiedzaniu zamku.

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.