Za nami Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk oraz FRYDERYK.Festiwal! [RELACJA]

To były dwa dni święta muzyki. W dniach 9-10. marca 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach miało miejsce 25-lecie najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce – FRYDERYK. Pierwszego dnia odbyła się uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, a drugiego po raz pierwszy festiwal muzyczny. Dodatkowo odbyły się liczne konferencje.

Uroczystość wręczania nagród została podzielona na dwie części – pierwszą nieemitowaną w telewizji, podczas której zostały wręczone nagrody w kategoriach:

 • Teledysk roku
 • Najlepsza oprawa graficzna
 • Nowe wykonanie
 • Album roku – Folk, muzyka świata
 • Muzyka dziecięca i młodzieżowa
 • Album zagraniczny
 • Album roku – Muzyka poetycka
 • Album roku – Muzyka ilustracyjna
 • Album roku – Blues/Country
 • Album roku – Elektronika
 • Debiut roku – Jazz
 • Artysta roku – Jazz
 • Album roku – Metal
 • Album roku – Hip-hop

Druga część została wyemitowana na żywo w telewizji TVN. W tej części zostały wręczone kolejne statuetki, a ich wręczaniu towarzyszyły występy takich gwiazd jak: Kayah, Kortez, Agnieszka Chylińska, Skaldowie, Krzysztof Zalewski, Nosowska, Brodka, Organek, Reni Jusis, Dawid Podsiadło, Lanberry czy Edyta Górniak. Galę poprowadzili Magda Mołek oraz Rafał Pacześ.


OBEJRZYJ | POZNAJ ZWYCIĘZCÓW

Na drugi dzień odbył się FRYDERYK.Festiwal. Na scenie głównej wystąpili kolejno: Brodka, Mela Koteluk, Łąki Łan, The Dumplings, Męskie Granie Orkiestra oraz Dawid Podsiadło, a na scenie debiutów: Roksana Węgiel, Pola Rise, Tęskno, Tulia i Baranovski.

Monika Brodka wykonała swoje utwory bez prądu, w nowych aranżacjach, które zostały przygotowane na potrzeby koncertu MTV Unplugged Brodka. Jego zapis został wydany na płycie MTV Unplugged: Brodka. Album był promowany na trasie Brodka MTV Unplugged. Katowicki koncert był ostatnim w ramach tej trasy. Artystka zaśpiewała dobrze znane utwory, takie jak: Horses, Varsovie, Up In The Hill czy W Pięciu Smakach. Niespodzianką był utwór Sauté, który nie został zawarty na płycie MTV Unplugged: Brodka.

Mela Koteluk zaśpiewała utwory z wszystkich swoich płyt. Wybrzmiały m.in. single z najnowszej płyty MigawkaOdprowadź oraz Ogniwo czy dobrze znane Fastrygi lub Melodia Ulotna. Niespodzianką na koniec koncertu było wręczenie podwójnych platynowych płyt za albumy Spadochron oraz Migracje.

Kolejno na scenie zagościł zespół Łąki Łan, który porwał wszystkich do tańca przy utworach takich jak Pola Ar, Jammin czy Bombaj, a także naładował energią rozdając owoce osobom zgromadzonym przed sceną.

Jako czwarci wystąpili The Dumplings. Repertuar zespołu składał się głównie z piosenek z najnowszej płyty Raj, m.in. Frank, Tam gdzie jest nudno, ale gdzie będziemy szczęśliwi, ale nie zabrakło Kocham być z Tobą z płyty Sea You Later, który porwał wszystkich zgromadzonych. Został ogłoszony również kolejny singiel – Przykro mi.

Następnie na scenę wkroczyła Męskie Granie Orkiestra pod kierownictwem Ørganka w towarzystwie A_GIM. A razem z nimi gościnnie wystąpili: Miuosh, Mela Koteluk, Piotr Rogucki, Michał Kowalonek, Małgorzata Ostrowska, Andrzej „Kobra” Kraiński oraz Tomek Lipiński, którzy wykonali klasyki polskiej muzyki – m.in. Gołębi Puch, Śmierć w Bikini, King Bruce Lee Karate Mistrz, Mamy Forsę, Mamy Czas czy Hi-Fi. Jak na Męskie Granie przystało, zagrany został również singiel z 2016 roku – Wataha.

Ostatnią gwiazdą był Dawid Podsiadło, który kilka godzin wcześniej grał w Sosnowcu. Tysiące głosów śpiewało razem z nim utwory z albumu Małomiasteczkowy nagrodzonego Fryderykiem w kategorii Albumu Roku Pop. Usłyszeliśmy także Pastempomat i W Dobrą Stronę z płyty Annoyance and Disappointment czy Nieznajomego z debiutanckiego albumu
Comfort and Happiness w nowej aranżacji.


Na naszym instagramie w zapisanych Stories
znajdziecie fragmenty występów.


Mamy nadzieję, że w przyszłym roku impreza ponownie odbędzie się w Katowicach, a festiwal na stałe zagości w programie.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.