[Zapowiedzi książkowe] Carlos Ruiz Zafon – „Miasto z mgły”

„Miasto z mgły” – ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona
Swoim cyklem o Cmentarzu Zapomnianych Książek, który otwierała powieść „Cień wiatru”, oczarował cały świat. Seria ta stała się fenomenem współcze-snej literatury, została sprzedana w ponad 14 milionach egzemplarzy. Carlos Ruiz Zafón zmarł przedwcześnie w zeszłym roku a „Miasto z mgły” to jego ostatnia książka. Premiera 5 maja.
Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaciekawiają bogatą dziewczynę, która skradła mu serce. Budowniczy ucieka z Konstantynopola z projektami se-kretnej biblioteki. Dziwny dżentelmen zachęca Cervantesa do napisania książki, jaka jeszcze nigdy nie powstała. Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku na tajemnicze spotkanie w Nowym Jorku, zachwyca się parą i światłem, materią, z której powinny być zrobione miasta.
Ostatnia książka autora to tom złożony z jedenastu opowiadań. Są wśród nich zarówno teksty drukowane wcześniej w rozmaitych czasopismach, jak i te nigdy dotąd niepublikowane. W je-denastu historiach pobrzmiewają echa literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Znajome czytelnikom okażą się tematyka, motywy, postaci i atmosfera. Opowiadania te, zebra-ne po raz pierwszy w jednym tomie, pokazują wszystkie cechy pisarstwa Zafona i jak zwykle, pełne są pisarskiej magii. Przeklęci pisarze, wizjonerzy architektury, fałszywe tożsamości, fan-tasmagoryczne budynki, historie, którym nie sposób się oprzeć, maestria dialogów… W opo-wieściach przeplatają się wątki z poprzednich książek, szczegóły i nawiązania do świata Zafona, wznoszącego się dumnie na naszych oczach, chociaż to świat fikcji – uniwersum z pary i mgły.Autor uważał ten zbiór za wyznacznik swojej pisarskiej tożsamości, za rodzaj podzięko-wania dla swoich czytelników, którzy towarzyszyli mu przez całą sagę rozpoczętą „Cieniem wia-tru”. Dziś, ze względu na to, że ukazuje się on pośmiertnie, staje się również hołdem dla autora, do którego zapewne przyłączą się czytelnicy jednego z najbardziej podziwianych pisarzy na-szych czasów.


„Mogę oczywiście przywołać w pamięci twarze dzieciaków z mojej dzielnicy, z którymi bawi-łem się albo tłukłem na ulicy, ale żadnej z tych twarzy nie pragnę odzyskać z krainy obojęt-ności. Żadnej prócz twarzy Blanki”.
– fragment książki


Carlos Ruiz Zafón (1964 Barcelona – 2020 Los Angeles) jest jednym z najbardziej znanych pisarzy współczesnych i najchętniej czytanym autorem hiszpańskim. Jego utwory przetłuma-czono na czterdzieści pięć języków. Debiutował w 1993 roku powieścią „Książę mgły”. Po nim ukazały się: „Pałac Północy”, „Światła września” i „Marina”. W 2005 roku do rąk polskich czy-telników trafił „Cień wiatru”, który rozpoczął tetralogię o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Kolejne części tego cyklu to: „Gra Anioła” (2008), „Więzień Nieba” (2012) i „Labirynt duchów” (2017). Dzieje rodziny Sempere są czytelniczym fenomenem na wszystkich kontynentach.

  • informacja prasowa – wydawnictwo muza s.a.
Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny